Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

O kraju NIECODZIENNA SZANSA ZWIEDZENIA WIEKOWEGO PODDASZA W ŚWIĄTYNI GANGŌJI

Belki na poddaszu Zenshitsu; źródło: The Asahi Shimbun (fot. Takumi Terui)

06.07.2018 | 10:33
Opracowanie: Olimpia Widowska-Wielandt

Po raz pierwszy od ośmiu lat odwiedzający świątynię Gangōji w Narze mogą wziąć udział w wycieczkach po poddaszu budynku Zenshitsu.

Wpisana na listę UNESCO Gangōji to jeden ze skarbów zlokalizowanych w dystrykcie Naramachi w miejscowości Nara. Świątynia powstała na południe od tego miasta jako Hōkōji (zwana też Asukadera) i została do niego przeniesiona po ustanowieniu stolicy w Narze. Na terenie kompleksu znajdują się obiekty o różnym statusie, w tym skarby narodowe takie jak Pawilon Gokurakudō, miniaturowa pięciopiętrowa pagoda oraz Zenshitsu (Pokój Zen). Ten ostatni jest pozostałością oryginalnej świątyni, w tym kwater mieszkalnych kapłanów. W jego południowo-zachodniej części, zwanej Yogonoma, przechowywano skarby, a także sutry buddyjskie. Zenshitsu zbudowany jest z użyciem drewna odzyskanego z innych budowli, a jego najstarsze elementy mają nawet 1400 lat. Można je zobaczyć na poddaszu, które zostało otwarte dla turystów po raz pierwszy od ośmiu lat.

Poddasze Zenshitsu jest udostępnione do zwiedzania wyłącznie w ramach zorganizowanych wycieczek. Jak tłumaczy Shinichi Sagawa, zastępca dyrektora Instytutu ds. Badań Obiektów Kulturalnych Gangōji, belki i słupy znajdujące się na najwyższym poziomie budynku były wielokrotnie naprawiane. Do renowacji wielu z nich używano części pozyskanych z innych budowli, co widać między innymi poprzez znajdujące się na tych elementach wgniecenia i dziury. Zdaniem Sagawy przetrwały one w tej formie prawdopodobnie dlatego, że nie rzucały się w oczy. Według przeprowadzonych badań najstarszy fragment konstrukcji pochodzi z drzewa ściętego około 590 roku. Jest nim belka kashiranuki, łącząca słupy we wschodniej części budynku.

Spójrzcie i podziwiajcie sposób, w jaki wysoko rozwinięte technologie pozwalają zabezpieczyć komponenty sprzed 1400 lat i jak Zenshitsu zachował swoją historię, odpowiednio wymieniając stare elementy

– zachęca Sagawa.

Zenshitsu, źródło: Strona Gangōji

Wycieczki po poddaszu odbywają się co pół godziny od 9:00 do 17:00, z przerwą od 11:30 do 13:00. Każda grupa może liczyć maksymalnie 10 osób, przy czym nie ma możliwości rezerwacji z wyprzedzeniem. Ceny wahają się od 100 do 500 jenów (od ok 3,4 zł do ok 17zł *) plus dodatkowa opłata 1000 jenów (ok 34 zł).

*na podstawie średniego kursu walut NBP z dnia 26.06.2018 r.

ŹRÓDŁA

The Asahi Shimbun
Strona Gangōji (I)
Strona Gangōji (II)
JNTO

TAGI:

architektura   turystyka   religia   buddyzm  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy