Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Polityka KOLEJNA KSIĘŻNICZKA OPUŚCI RODZINĘ CESARSKĄ

Księżnikcza Ayako; źródło: The Mainichi

02.07.2018 | 12:03
Opracowanie: Ewa Kubasik-Kobiałka

Księżniczka Ayako, córka księcia Takamado, zaręczyła się z człowiekiem z ludu – Keiem Moriyą.

Urodzona w 1990 roku Ayako jest trzecią córką zmarłego w 2002 roku księcia Takamado. Studiowała na Josai International University, University of British Columbia oraz w kanadyjskim Camosun College. Obecnie jest patronem honorowym Towarzystwa Japońsko-Kanadyjskiego zajmującego się promowaniem dobrych relacji między państwami. Interesuje się sportem, w szczególności narciarstwem i piłką nożną. Razem z matką, księżną Hisako, zajmuje się także działalnością dobroczynną.

Właśnie księżna Hisako przedstawiła Moriyę swojej córce, licząc, że wpłynie to na zainteresowanie księżniczki opieką społeczną na poziomie międzynarodowym. Moriya jest członkiem zarządu pozarządowej organizacji mającej na celu poszerzanie dostępu do edukacji w krajach rozwijających się. Również jego zmarła matka zajmowała się pomocą dzieciom, działając w organizacji Kokkyo naki Kodomotachi (Dzieci bez Granic).

Kei Moriya ma 32 lata, jest absolwentem Uniwersytetu Keiō, przedtem uczęszczał do szkół w Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. Obecnie pracuje w Nippon Yusen K.K., spółce zajmującej się transportem.

Jak podała Agencja Dworu Cesarskiego, para poznała się w grudniu zeszłego roku. Oficjalna ceremonia zaręczyn ma odbyć się 12 sierpnia, a sam ślub 29 października bieżącego roku.

W ubiegłym roku swoje zaręczyny, również z osobą niepochodzącą z rodu cesarskiego, ogłosiła księżniczka Mako. Niedawno podano, że w związku z brakiem czasu na przygotowania, ślub został przełożony na 2020 rok. Ponieważ księżniczka Ayako, w przeciwieństwie do swojej krewnej, nie jest potomkiem panującego cesarza (jej ojciec był kuzynem Akihito), jej ślub nie przyciąga aż takiego zainteresowania, jednakże jak zauważa CNN, powraca kwestia sukcesji oraz podziału obowiązków w rodzinie panującej. Po obu ślubach pozostanie zaledwie 17 członków rodziny cesarskiej, z czego większość i tak będą stanowiły kobiety.

W japońskiej polityce był już rozważany temat przyzwolenia na dziedziczenie tronu przez kobiety, ale został on zarzucony po narodzinach księcia Hisahito w 2006 roku. Temat częściowo powrócił w zeszłym roku, gdy przyjęto ustawę zezwalającą cesarzowi na abdykację. Mówiono między innymi o tym, by księżniczki wychodzące za mąż tworzyły nowe gałęzie rodu i mogły nadal sprawować oficjalne obowiązki.

W przeciwieństwie do męskich członków rodziny cesarskiej księżniczka nie potrzebuje zgody Rady Dworu Cesarskiego na ślub. Małżeństwo zaakceptowała księżna Hisako, a cesarz i cesarzowa zostali poinformowani.

ŹRÓDŁA

The Asahi Shimbun
Kyodo News
CNN
The Japan Times

TAGI:

cesarz   rodzina  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy