Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Polityka CESARZ AKIHITO ODWOŁAŁ SWOJE ZOBOWIĄZANIA ZE WZGLĘDU NA ZŁY STAN ZDROWIA

Cesarz Akihito i książę Naruhito; źródło: The Christian Science Monitor

04.07.2018 | 10:23
Opracowanie: Kinga Liszka

Z powodu zawrotów głowy i potrzeby konsultacji lekarskiej, cesarz zmuszony był zrezygnować z zaplanowanych spotkań.

Jak zawiadomiła Agencja Dworu Cesarskiego, w poniedziałek 2 lipca w godzinach porannych Akihito doznał uderzeń gorąca i poprosił małżonkę o skontaktowanie się z pałacowym lekarzem. Cesarzowi dokuczały również zawroty głowy oraz nudności. Jako ich przyczynę Agencja podała niedokrwienie mózgu. Obecnie Akihito przebywa w tokijskim Pałacu Cesarskim, gdzie odpoczywa będąc pod stałą opieką lekarską.

Jednym ze spotkań, na które cesarz nie był w stanie dotrzeć, było to z księżniczką Ayako, trzecią córką księżniczki Hisako i nieżyjącego już księcia Takamado, z okazji ogłoszenia jej zaręczyn z 32-letnim Keiem Moriyą. Cesarzowa Michiko udała się samotnie na spotkanie i przekazała gratulacje w imieniu cesarza.

84-letni Akihito już od dłuższego czasu martwił się o swoje zdrowie, co doprowadziło go do podjęcia w 2016 roku decyzji o abdykacji. Wystąpił wówczas w telewizyjnym oświadczeniu, w którym wyraził swoje troski dotyczące dalszej możliwości odpowiedniego sprawowania swojego stanowiska jako „symbolu narodu”, które objął w 1989 roku. Jego stan zdrowia mógłby nie pozwolić na właściwe wypełnianie cesarskich obowiązków, do których należą między innymi liczne wizyty, zarówno zagraniczne, jak i na terenie kraju. Wraz z małżonką podczas swojej kadencji spotykał się z wieloma osobami poszkodowanymi w wyniku katastrof, a także odwiedzał placówki dla niepełnosprawnych i domy starców.

Do tej pory cesarz przeszedł już poważny zabieg na serce oraz leczył się na raka prostaty. Jego następcą ma zostać 58-letni książę Naruhito.

ŹRÓDŁA

The Japan Times
Reuters
The Guardian

TAGI:

medycyna   cesarz  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy