Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Sport TURNIEJ W NAGOI BEZ CZOŁOWYCH ZAPAŚNIKÓW

Ikioi pokonuje Kakuryū 11 lipca br.; źródło: The Japan Times/KYODO

16.07.2018 | 07:08
Opracowanie: Olimpia Widowska-Wielandt

W lipcowych zawodach nie bierze już udziału żaden yokozuna. W sobotę wycofał się też stojący wysoko w rankingu ōzeki Tochinoshin.

Od 8 do 22 lipca br. na stadionie Dolphins Arena w Nagoi ma miejsce czwarty tegoroczny Wielki Turniej Sumo. W opublikowanym przed jego rozpoczęciem rankingu zawodników na pierwszym miejscu plasował się yokozuna Kakuryū, tryumfator dwóch poprzednich turniejów: w TokioOsace. Pochodzący z Mongolii zapaśnik zapowiadał walkę o trzecie z rzędu zwycięstwo. Oprócz Kakuryū, uwaga publiczności skupiona była też na nowo mianowanym ōzekim Tochinoshinie. To on w styczniu tego roku, jeszcze jako maegashira, zdobył Puchar Cesarski, a dzięki bardzo dobrym występom został promowany i w lipcowym turnieju wystartował już jako ōzeki.

Tuż przed rozpoczęciem zawodów, 5 lipca, z występu zrezygnował wciąż zmagający się z kontuzją yokozuna Kisenosato. Mimo tej straty na ringu Dolphins Arena stanęli dwaj pozostali wielcy mistrzowie oraz trzech ōzekich.

W środę, czwartego dnia zawodów, pojawiły się pierwsze niepomyślne wiadomości. Przed rozpoczęciem walk okazało się, że nie weźmie w nich udziału yokozuna Hakuhō, który doznał kontuzji prawego kolana i wycofał się z turnieju. Tego samego dnia drugi wielki mistrz, Kakuryū, przegrał walkę z Ikioim, a dzień później doznał kolejnej porażki z Abim. Po zakończeniu czwartkowych potyczek niepokonanych było już tylko dwóch zapaśników: Tochinoshin oraz (sekiwake) Mitakeumi. Nieszczęśliwy dla kibiców okazał się natomiast już szósty dzień zawodów, piątek 13 lipca. Przed rozpoczęciem walk poinformowano, że ostatni biorący w nich udział yokozuna wycofał się z powodu kontuzji prawego łokcia.

Rozmawiałem z nim wczoraj i powiedział, że ma problem przy siłowaniu się z użyciem łokcia ze względu na pogorszenie się jego stanu. Przepraszam, że ten turniej musi rozgrywać się bez żadnego yokozuny

– powiedział Izutsu, właściciel stajni, do której należy Kakuryū. To pierwszy taki przypadek od 19 lat, kiedy z turnieju wycofują się wszyscy wielcy mistrzowie.

Również w piątek pierwszej porażki doznał Tochinoshin, niespodziewanie rzucony na ring przez Tamawashiego. Upadek ten miał dalej idące konsekwencje – spowodował uraz prawego palca stopy ōzekiego i jego – przynajmniej tymczasową – rezygnację z dalszych walk.

Mam uszkodzone więzadło. Jeśli mi się poprawi, chcę wrócić do turnieju. Ale nie chcę prezentować się w formie, która byłaby powodem do wstydu

– wytłumaczył swoją decyzję Tochinoshin.

Skutkiem tych zdarzeń jest brak na hali w Nagoi czterech najwyżej klasyfikowanych zawodników. Wysoką formę nadal prezentuje Mitakeumi, który z wynikiem 8 zwycięstw i ani jednej porażki pozostaje samotnym liderem tego turnieju.

Sekiwake Mitakeumi kontra maegashira Chiyonokuni w niedzielę 15 lipca br.; źródło: Jason's All-Sumo channel/YouTube

ŹRÓDŁA

The Japan Times (I)
The Japan Times (II)
The Japan Times (III)
The Asahi Shimbun
Wielki Turniej Sumo w Nagoi – tabela wyników

TAGI:

sport   sumo  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy