Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Polityka ABE Z NADZIEJĄ O SZCZYCIE JAPONIA-KOREA PÓŁNOCNA

Shinzō Abe i Kim Dzong Un; źródło: The Japan Times

08.08.2018 | 10:17
Opracowanie: Kinga Liszka

Premier Japonii ponownie wspomniał o planach przeprowadzenia spotkania z Kim Dzong Unem.

Shinzō Abe udał się do Hiroszimy w związku z obchodami rocznicy wybuchu bomby atomowej. Podczas konferencji prasowej przeprowadzonej 6 sierpnia podkreślił swoją determinację związaną z przeprowadzeniem szczytu, na którym miałby spotkać się z przywódcą Korei Północnej. W czerwcu 2018 roku pojawiła się informacja, że rząd w Tokio przygotowuje się do zorganizowania takich rozmów, zaplanowanych w Rosji na wrzesień. Kim Dzong Un miał bowiem podczas historycznego szczytu USA-Korea Północna wyrazić chęć spotkania się z japońskim premierem.

Ostatecznie muszę podtrzymać dialog z Kimem i rozwiązać kwestię (broni) nuklearnej, pocisków i, co najważniejsze, porwań japońskich obywateli przez Koreę Północną, w celu zbudowania nowych bilateralnych stosunków

– powiedział podczas poniedziałkowej konferencji Abe.

Po czerwcowych rozmowach Donalda Trumpa z Kim Dzong Unem lider Korei Północnej wyszedł z inicjatywą przekazania danych dotyczących losów porwanych obywateli Japonii. Wiele z tych spraw, sięgających dekady wstecz, zostało uznanych przez Pjongjang za zamknięte. Według japońskich ustaleń, w latach 70. i 80. XX wieku z terenu Japonii uprowadzono 17 osób. 5 z nich powróciło do domów w 2002 roku po wizycie ówczesnego premiera Jun’ichirō Koizumiego w Pjongjangu. W sprawie reszty porwanych Pjongjang utrzymywał, że nie żyją. Tego stanowiska nie chciał jednak uznać japoński rząd.

Podczas konferencji w Hiroszimie premier Abe powiedział również, że obecnie przygotowuje się do wrześniowych wyborów na lidera Partii Liberalno-Demokratycznej, a także, że czuje ciężar odpowiedzialności dyplomatycznej i dotyczącej bezpieczeństwa narodowego, który ciąży na partii.

ŹRÓDŁA

The Japan Times (I)
The Japan Times (II)
Nikkei Asian Review

TAGI:

Abe   dyplomacja   Korea   bezpieczeństwo  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy