Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

O kraju NARODZINY PANDY W WAKAYAMIE

Panda urodzona w zoo w Adventure World; źródło: The Asahi Shimbun

20.08.2018 | 07:25
Opracowanie: Agnieszka Brzozowska

W zoo znajdującym się w parku rozrywki Adventure World w Shirahamie (pref. Wakayama) urodziła się samica pandy wielkiej.

Młode przyszło na świat 14 sierpnia 2018 roku o godzinie 22:32. Matką jest 17-letnia Rauhin, dla której to już 9 dziecko, natomiast ojciec to 25-letni Eimei.  Jak podaje dziennik „The Asahi Shimbun” samiec został rodzicem jako najstarszy przebywający pod opieką ludzi męski przedstawiciel gatunku.

Nowo narodzona panda ma 15,5 cm długości i waży zaledwie 75 gramów. To najmniejsza panda, jaka urodziła się w ogrodzie zoologicznym w Wakayamie. Yuihin, która pojawiła się na świecie w 2016 roku, miała 197 gramów. 

Dla swego bezpieczeństwa młode zostało umieszczone w inkubatorze. Nowo narodzona samiczka nie jest w stanie ssać mleka matki, dlatego karmieniem zajmuje się personel zoo. Jak twierdzą:

Karmimy ją mlekiem przez strzykawkę, gdyż ma zbyt mały pyszczek, żeby pić. Musimy bardzo uważnie monitorować jej stan. 

Choć aktualnie nie zadecydowano jeszcze, kiedy goście ogrodu zoologicznego będą mieli szansę zobaczyć pandę, wiadomo już, co czeka ją w przyszłości. Zoo w Wakayamie współpracuje z chińskimi ekspertami specjalizującymi się w kontroli rozrodu wśród tego gatunku. Urodzone w Adventure World pandy po osiągnięciu dojrzałości płciowej wysyłane są do Chin, aby spłodzić potomka. W ramach tej współpracy w Chinach aktualnie przebywają trzy młode samice pandy wielkiej: rodzeństwo Ōhin i Tōhin urodzone w 2014 roku i Yuihin, urodzona w roku 2016. Najmłodsza panda również ma do nich dołączyć.

17-letnia Rauhin z nowo narodzoną pandą; źródło: YouTube/KyodoNews

Panda wielka do 2016 r. należała do gatunków zagrożonych. W ciągu ostatniej dekady liczba żyjących przedstawicieli gatunku wzrosła o ok. 17%. Według danych z 2016 r. w samych Chinach na wolności żyło 1867 pand wielkich – większość z nich przebywa w stworzonych z myślą o nich rezerwatach. 

ŹRÓDŁA

The Japan News
The Asahi Shimbun
The Japan Times
National Geographic

TAGI:

ciekawostka   fauna  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy