27.08.2018 | 07:49
Opracowanie:
Kinga Liszka
Pieczęć, której po raz ostatni używano ok. 150 lat temu, będzie można podziwiać w jednym z muzeów w mieście Nagaoka.
Fundacja Pamięci Tokugawa, której przewodniczy dyrektor Tsunenari Tokugawa, poinformowała w poniedziałek 20 sierpnia o nowym znalezisku. W tokijskiej rezydencji tej rodziny w czasie rozbierania składziku znajdującego się w ogródku znaleziono pudełko, a w środku oficjalną pieczęć rodową, zwaną gin’in. Ma ona kształt kwadratu o boku 9,2 cm, posiada również uchwyt, nadający jej wysokość 7,8 cm.
Ważąca 2,7 kg pieczęć używana była przez Iemochiego Tokugawę (1846-1866) oraz Yoshinobu Tokugawę (1837-1913), czyli czternastego i piętnastego, a zarazem ostatniego szoguna z rodu. Reprezentuje aspiracje szogunatu związane z osiągnięciem idealnej w jego wyobrażeniu formy politycznej. Nawiązuje do określenia bunbu ryōdō, promowanego przez Ieyasu Tokugawę (1543-1616), odnoszącego się do potrzeby zrozumienia zarówno sztuki i literatury, jak i kunsztu wojny, w celu zdobycia umiejętności właściwego zarządzania państwem.
Pieczęć obrazuje silną wolę szoguna Iemochiego, aby wziąć odpowiedzialność jako głowa państwa za zagraniczną dyplomację, ponieważ świadomie nakazał, aby specjalna srebrna pieczęć została wykonana w celu ratyfikowania dokumentów dotyczących dyplomacji międzynarodowej
– powiedział Iehiro Tokugawa, członek zarządu Fundacji Pamięci Tokugawa.
Traktat o przyjaźni i handlu z 1859 roku ratyfikowany odnalezioną pieczęcią; źródło: The Asahi Shimbun
W okresie Edo (1603-1868) za panowania szogunatu Tokugawa rząd zgodził się na ustępstwa handlowe wobec obcokrajowców, co spotkało się z silną krytyką władzy i głosami wspierającymi oddanie części władzy cesarzowi. Ostatecznie doszło do małej wojny domowej, w wyniku której Yoshinobu abdykował. Pieczęci użyto m.in. podczas ratyfikowania traktatu o przyjaźni i handlu między USA, Wielką Brytanią oraz Francją a Japonią w 1859 roku. Kurator fundacji Masashi Iwatate zapewnił, że kontynuowane będą dalsze badania nad historią pieczęci, z uwagi na fakt, że wiele dokumentów, przy których została użyta, znajduje się za granicą Japonii. Srebrną pieczęć podziwiać będzie można od 15 do 30 września w Muzeum Historii Prefektury Niigata w Nagaoce.
ŹRÓDŁA
The Japan TimesThe Asahi Shimbun
Education in Japan Community Blog
Encyclopaedia Britannica