Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Polityka WYBORY SAMORZĄDOWE NA OKINAWIE NIE ROZSTRZYGNĘŁY LOSU AMERYKAŃSKIEJ BAZY

Liczenie głosów do zgromadzenia miejskiego w Nago, fot. Hiroki Ito/The Asahi Shimbun

16.09.2018 | 14:32
Opracowanie: Krystian Karolak

Wybory do zgromadzenia miejskiego w Nago na Okinawie, które odbyły się 9 września, podzieliły zwolenników i przeciwników relokacji amerykańskiej bazy Futenma.

Uprawnieni do głosowania w 25 miastach i wsiach leżących na Okinawie wybrali swoich przedstawicieli do zgromadzenia miejskiego w Nago. Okazało się jednak, że zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy burmistrza Taketoyo Toguchiego zdobyli po 13 głosów. Mandat otrzymali także dwaj politycy wspierani przez Kōmeitō, które poparło obecnego burmistrza Taketoyo Toguchiego, ale wyraziło sprzeciw wobec planu przemieszczenia amerykańskiej bazy Futenma. Jeżeli ich stanowisko się utrzyma, to przeciwnicy tego projektu będą mieli większość 15 głosów w zgromadzeniu liczącym 26 osób. Co ciekawe, frekwencja wyborcza wyniosła ponad 65 proc., czyli nieco ponad 5 p.p. mniej niż w przypadku poprzednich wyborów z 2014 roku. Jest to najniższy wynik od 1970 roku.

Taketoyo Toguchi w lutym tego roku pokonał w wyborach na burmistrza Nago Susumu Inamine – kandydata wspieranego przez niedawno zmarłego gubernatora Okinawy Takeshiego Onagę. Teraz wydaje się nie być przekonany, co do losów wspomnianej bazy. Twierdzi on, że będzie bacznie przyglądał się prawnym krokom podejmowanym przez rząd prefekturalny Okinawy sprzeciwiający się planowi relokacji. Od września tego roku Toguchi realizuje program darmowych obiadów w szkołach oraz program opieki nad dziećmi. Całość finansowana jest ze środków rządu centralnego pod warunkiem współpracy przy planie dotyczącym bazy. Podczas poniedziałkowej (10.09) konferencji prasowej wyraził zadowolenie z rezultatów wyborów:

Uważamy rezultat wyborów za działający na korzyść wyłonienia gubernatora.

Dziennik „The Japan Times” wskazuje, że wielu mieszkańców Okinawy nie wie, w jakim stopniu wyłoniony skład zgromadzenia miejskiego Nago wpłynie na wybory gubernatora zaplanowane na 30 września. Satoru Kinjo – rzecznik oddziału Partii Liberalno-Demokratycznej na Okinawie – podkreśla zadowolenie ugrupowania rządzącego z wyników wyborów, zwracając przy tym uwagę na to, jak duże znaczenie będzie miał wybór osoby kierującej zgromadzeniem:

Partie opozycyjne zapewne zostaną z dwunastoma przedstawicielami zgromadzenia. Jeden ze zwycięzców przyznał, że sprzeciwiał się Henoko, ale wyraził swoje poparcie dla burmistrza.

Spośród dziesięciu kandydatów, którzy zarejestrowali swój udział w wyborach gubernatorskich, największe szanse ma były burmistrz Ginowan Asushi Sakima oraz były poseł izby niższej Denny Tamaki. Sakima jest wspierany przez premiera Japonii, Partię Liberalno-Demokratyczną, Kōmeitō oraz przedstawicieli biznesu na Okinawie. Natomiast jego kontrkandydat może liczyć na poparcie przeciwników relokacji bazy należących do ruchu „Rady Wszechokinawy” (jap. shimagurumi kaigi), największych partii opozycyjnych, związków zawodowych oraz przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw w regionie.

ŹRÓDŁA

The Japan Times
The Asahi Shimbun
The Mainichi

TAGI:

wybory   Okinawa  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy