Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Muzyka NOBUO UEMATSU NA URLOPIE ZDROWOTNYM

Nobuo Uematsu; źródło: DualShockers

08.10.2018 | 09:38
Opracowanie: Agnieszka Brzozowska

Kompozytor znany w szczególności ze ścieżki dźwiękowej do gier z serii „Final Fantasy” zapowiedział wstrzymanie działalności muzycznej co najmniej do końca roku 2018.

Jak ogłosił na swoim blogu na portalu LINE, aktualnie tworzenie muzyki sprawia mu trudności zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Choć artysta podkreśla, że intensywna praca i zagraniczne koncerty dają mu wiele satysfakcji, to jednak przyczyniły się one do osłabienia jego stanu zdrowia:

Zdecydowałem zrobić sobie dłuższą przerwę od pracy, by dać szansę mojemu ciału i psychice wrócić do lepszego stanu.

Artysta nie tylko postanowił zrobić sobie przerwę w tworzeniu, ale również odwołał najbliższy koncert orkiestrowy, który miał się odbyć 7 października br. W swoim oświadczeniu przeprosił zarówno swoich fanów, jak i współpracowników i poprosił o wyrozumiałość.

Nobuo Uematsu urodził się w 1959 roku i jest muzycznym samoukiem – zaczął grać na pianinie w wieku 12 lat. Ze Square Enix rozpoczął współpracę w 1986 roku. Jest nie tylko kompozytorem – w 2006 roku stworzył również własną wytwórnię płytową, Dog Ear Records. Mówi się o nim jako o jednym z najbardziej rozpoznawalnych twórców muzyki do gier wideo. Jak podaje portal BBC, artystę nazywa się „Beethovenem muzyki do gier wideo”.

Utwory jego autorstwa stworzone do „Final Fantasy” odgrywane były w wersjach symfonicznych, m.in. przez Tokyo Chamber Orchestra – grupę, która od lat 80. tworzy orkiestrowe aranżacje ścieżek dźwiękowych z gier. Polscy fani gry mieli szansę usłyszeć utwory kompozytora podczas koncertu odbywającego się w 2016 roku w Filharmonii Łódzkiej.

Noboru Uematsu w wywiadzie na temat ścieżki dźwiękowej do „Final Fantasy”; źródło: YouTube/Final Fantasy

ŹRÓDŁA

Japan Today
Blog Nobuo Uematsu na portalu LINE
BBC
Portal Graczy
Japonia Online I
Japonia Online II

TAGI:

gry   muzyka  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy