Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Polityka ABE I TRUMP O UMOWIE HANDLOWEJ

Shinzō Abe i Donald Trump; źródło: Japan Today

04.10.2018 | 06:15
Opracowanie: Ewa Kubasik-Kobiałka

Premier Abe i prezydent Trump zgodzili się rozpocząć rozmowy dotyczące umowy handlowej między ich państwami, kwestia ceł na auta na razie została odłożona.

Podczas spotkania 26 września 2018 roku, odbywającego się w ramach Generalnego Zgromadzenia ONZ, Abe i Trump uzgodnili, że ruszą negocjacje na temat bilateralnej umowy handlowej między obu krajami. W ramach wstępnych założeń przyjęto, że amerykańskie podwyższone taryfy celne nie obejmą japońskich samochodów, nie nastąpi także większe otwarcie japońskiego rynku rolnego niż jest to przewidziane w Partnerstwie Transpacyficznym (TPP) dla jego sygnatariuszy. We wspólnym oświadczeniu przywódcy obu państw oświadczyli, że stanowisko drugiego kraju będzie akceptowane.

Amerykańskiemu prezydentowi nie odpowiada bardzo niekorzystny dla Stanów Zjednoczonych bilans handlowy z Japonią, za który w większości odpowiada handel samochodami. Rząd w Tokio obawiał się, że Waszyngton będzie domagał się zmniejszenia eksportu tego produktu do Stanów albo obejmie go podwyższonym cłem.

Uzgodnienia zakładają opracowanie nie umowy o wolnym handlu, lecz umowy handlowej o węższym zakresie dotyczącej towarów. Ma być to porozumienie oparte o wolność, uczciwość i wzajemność. Jednakże jak zauważa „The Asahi Shimbun”, w sytuacji gdyby strona amerykańska stwierdziła, że Japończycy próbują się wycofać z rozmów, może zdecydować się na zawieszenie negocjacji, nałożyć cła, a nawet zmusić władze w Tokio do otwarcia rynku rolnego.

Przedtem premier Abe próbował skłonić Donalda Trumpa do powrotu do TPP, jednakże nie udało mu się tego dokonać.

Podczas spotkania Abe–Trump poruszono też kwestię Korei Północnej. Potwierdzono wcześniejsze ustalenia, że do denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego niezbędna jest współpraca obu stron. Ponadto Shinzō Abe podczas konferencji prasowej, na której podsumował swój pobyt w Nowym Jorku, ponownie wyraził chęć spotkania się z Kim Dzong Unem.

ŹRÓDŁA

Japan Today
The Asahi Shimbun
The Mainichi

TAGI:

Abe   USA  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy