Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Polityka INTRONIZACJA Z MNIEJSZĄ POMPĄ

Książę Naruhito i księżna Masako; źródło: The Mainichi

26.11.2018 | 07:13
Opracowanie: Ewa Kubasik-Kobiałka

Rząd zdecydował się na zmniejszenie liczby bankietów związanych z ceremonią wstąpienia na tron księcia Naruhito.

Celem rządu jest zmniejszenie obciążenia, jakiego doświadczy książę, który wstąpi na chryzantemowy tron już 1 maja przyszłego roku. Uroczystości fetujące to wydarzenie odbędą się w październiku 2019 roku. Komitet zajmujący się organizacją ceremonii, na którego czele stoi premier Shinzō Abe, zdecydował, że będą miały miejsce cztery bankiety, w tym dwa na stojąco. Łącznie zostanie na nie zaproszonych 2600 gości.

Dla porównania podczas oficjalnej intronizacji obecnego cesarza było to siedem przyjęć, trwających dzień i noc przez cztery dni, w których uczestniczyło 3400 osób. Wśród gości byli między innymi przedstawiciele rządu centralnego i władz lokalnych, głowy innych państw, a także parlamentarzyści.

Teraz zaproszeni mają być przedstawiciele 195 państw, z którymi Japonia utrzymuje stosunki dyplomatyczne – to o 30 więcej niż w 1990 roku. Poza tym, jak podają źródła okołorządowe, nie można zignorować chęci uczestnictwa w uroczystościach przedstawicieli lokalnych władz. W związku z tym rząd zrezygnował z większego ograniczania gości. Jednakże tam, gdzie nie narusza to protokołu dyplomatycznego, zaproszenia nie będą obejmować osoby towarzyszącej.

W odróżnieniu od przyjęć związanych ze wstąpieniem na tron Akihito, tym razem będą przynajmniej jednodniowe przerwy między nimi.

Ponadto komitet zdecydował się na zakup nowego samochodu, w którym cesarz przejedzie wśród poddanych. Rolls-royce użyty w 1990 roku, a także trzy lata później podczas ślubu księcia Naruhito, jest już dość stary i nie nadaje się do użytkowania na publicznych drogach. Poza tym części wymagane do tego typu auta nie są już produkowane. Ze względów bezpieczeństwa rząd nie chce też używać karety.

Ponieważ uznano, że zamawianie samochodu u producenta zagranicznego byłoby zbyt drogie, zdecydowano się na zakupienie auta produkcji japońskiej. Źródła podają, że jednym z bardziej prawdopodobnych kandydatów jest Toyota Motor Corp.

Poza uroczystą intronizacją samochód ten ma być także wykorzystany podczas Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020.

ŹRÓDŁA

The Japan Times
The Mainichi
The Asahi Shimbun

TAGI:

cesarz  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy