Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Polityka KONTROWERSYJNA WZMIANKA KSIĘCIA NA TEMAT KOSZTÓW CEREMONII INTRONIZACYJNEJ

Książę Fumihito i księżna Kiko; źródło: Japan Today

07.12.2018 | 07:04
Opracowanie: Ewa Kubasik-Kobiałka

Książę Fumihito wyraził wątpliwość, czy ceremonia o charakterze religijnym powinna być finansowana z budżetu państwa.

Po abdykacji cesarza Akihito 30 kwietnia 2019 roku będzie miał miejsce szereg uroczystości związanych z objęciem tronu przez księcia Naruhito. Jedną z nich jest ceremonia Daijosai, która jest nie tyle wydarzeniem państwowym, co pałacowym.

Fumihito, który niebawem będzie pierwszy w kolejce do tronu, podczas spotkania z dziennikarzami z okazji swoich 53. urodzin, stwierdził:

Zastanawiam się, czy finansowanie wydarzenia o tak religijnym charakterze z funduszy państwowych jest właściwe.

Dodał także, że próbował poruszyć ten temat z różnymi urzędnikami Agencji Domu Cesarskiego, ale nikt nie chciał go słuchać.

Wyrażanie takich opinii przez członków rodziny panującej należy do rzadkości, co więcej konstytucja zabrania cesarzowi wypowiadania się na tematy polityczne. Nie dziwi więc, że media poświęciły sprawie dużą uwagę, aczkolwiek reakcje były różne.

Jeden z przedstawicieli Agencji Domu Cesarskiego stwierdził, że książę przekroczył granicę. Inny zauważył:

Trudno zrozumieć, czemu książę wściubia nos w sprawy następcy tronu, który to będzie uczestniczył w ceremonii.

Z kolei konstytucjonalista Koichi Yokota podkreślił, że konstytucyjny zakaz dotyczy cesarza, a nie członków jego rodziny, zatem:

W świetle konstytucji taka wypowiedź członka rodziny cesarskiej nie powinna być problemem.

W Japonii stało się tradycją, że cesarz oraz jego dwaj synowie spotykają się z prasą z okazji swoich urodzin. Jednakże Fumihito jako jedyny nie korzysta wtedy z przygotowanego tekstu wystąpienia, zatem Agencja Domu Cesarskiego ma niewielki wpływ na jego wypowiedzi, co już parokrotnie spowodowało kontrowersje. W 2004 roku książę odniósł się do sytuacji swojej bratowej – księżnej Masako, stwierdzając, że odmówiono jej możliwości rozwoju i własnej kariery. Siedem lat później zaproponował ustanowienie wieku emerytalnego dla japońskich cesarzy.

W tym roku podczas rozmowy z dziennikarzami Fumihito odniósł się także do ślubu swojej starszej córki, księżniczki Mako. W 2017 roku zaręczyła się ona z Keiem Komuro, a ślub miał się odbyć w listopadzie bieżącego roku. Jednakże w styczniu para ogłosiła przesunięcie daty zawarcia małżeństwa na 2020 rok, oficjalnie z powodu niewystarczających przygotowań. W tym czasie pojawiły się informacje o kłopotach finansowych rodziny Komuro. Książę zapowiedział, że jeśli para nadal będzie chciała się pobrać, to kwestie finansowe muszą zostać wyjaśnione.

ŹRÓDŁA

Japan Today
The Asahi Shimbun
The Mainichi

TAGI:

cesarz   kontrowersje  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy