Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Polityka ZASOBY WODY W RĘKACH PRYWATNYCH PRZEDSIĘBIORCÓW?

Niższa izba parlamentu podczas zatwierdzania nowej uchwały dotyczącej zaopatrywania w wodę; źródło: The Japan Times

10.12.2018 | 12:10
Opracowanie: Kinga Liszka

Parlament uchwalił prawo umożliwiające prywatnym firmom rozporządzanie zasobami wodnymi.

Kontrowersyjna ustawa została przegłosowana w czwartek 6 grudnia 2018 roku. Decyzja parlamentarzystów miała być poparta problemami publicznych placówek zajmujących się dystrybucją wody. Ich właściciele zmagają się bowiem z kłopotami finansowymi, które wynikają z problemu utrzymania podupadających, starych przybytków służących im za miejsce pracy. Dodatkowo negatywnie na pracę takich firm wpływa zmniejszająca się populacja – liczba pracowników firm zaopatrujących w wodę zmniejszyła się o ok. 30% w ciągu ostatnich 30 lat.

Jest to pierwszy przypadek uchwalenia koncesji na prywatną sprzedaż wody w Japonii. Ma on na celu umożliwienie lokalnym władzom międzyregionalną współpracę na większą skalę poprzez integrację w celu zwiększenia wydajności. Pojawiają się jednak głosy krytyki. Przeciwników uchwały martwi między innymi fakt, że zmiana dotychczasowego prawa doprowadzi do prywatyzacji, która spowoduje podniesienie rachunków za wodę. Uważają również, że nowe założenia okażą się nieefektywne w przypadku ewentualnej sytuacji kryzysowej.

Pojawiają się także opinie, że woda sprzedawana przez publiczne firmy jest bezpieczna i pochodzi z wiarygodnego źródła, istnieje natomiast ryzyko, że prywatne przedsiębiorstwa będą skupione na zysku, a nie na jakości wody. Nowa uchwała wymaga jednak od rządu oraz władz prefekturalnych, aby zobowiązywały firmy do przedkładania stosownych dokumentów dotyczących zarządzania jakością wody.

Nowej uchwały bronił m.in. szef gabinetu premiera Yoshihide Suga:

Została ona zaprojektowana, aby wzmocnić fundamenty dla współpracy sektora rządowo-prywatnego oraz kooperacji na szeroką skalę w celu stabilnego zaopatrywania w bezpieczną wodę

– powiedział Suga podczas czwartkowej konferencji prasowej.

ŹRÓDŁA

The Japan Times
NHK

TAGI:

prawo   handel   kontrowersje   biznes  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy