Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Polityka JAPONIA WYSTĄPI Z MIĘDZYNARODOWEJ KOMISJI WIELORYBNICTWA?

Sesja plenarna Międzynarodowej Komisji Wielorybnictwa 10.09.2018 r.; źródło: Kyodo News

31.12.2018 | 13:58
Opracowanie: Ewa Kubasik-Kobiałka

Jak donosi agencja Kyodo, rząd rozważa opuszczenie organizacji, co umożliwi polowania na wieloryby.

Międzynarodowa Komisja Wielorybnictwa (IWC) została powołana do istnienia na podstawie Międzynarodowej Konwencji ds. Regulacji Wielorybnictwa 2 grudnia 1946 roku. Celem organizacji jest ochrona populacji tych zwierząt przy jednoczesnej systematyzacji polowań na nie. Postanowienia IWC dotyczące połowów są wiążące dla jej członków.

Japonia do IWC przystąpiła w 1951 roku. Polowania zostały zakazane w 1986 roku i od tego czasu rząd w Tokio wielokrotnie groził wyjściem z organizacji.

Według mediów japońskie władze mają poinformować IWC o swoim zamiarze jeszcze w tym roku, gdyż zgodnie z przepisami organizacji, aby jej opuszczenie stało się efektywne w 2019 roku, Tokio musi to zgłosić do 31 grudnia 2018 roku.

Z kolei rząd w Tokio zaprzecza doniesieniom, że ma ogłosić decyzję do końca tego roku. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez urzędnika japońskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, wyjście z Międzynarodowej Komisji Wielorybnictwa jest jedną z rozważanych opcji, ale nic nie zostało jeszcze ostatecznie postanowione. Również Agencja Rybołówstwa zaprzeczyła tym informacjom:

Oficjalne stanowisko Japonii, że chcemy wznowić połowy, tak szybko, jak to tylko możliwe, nie zmieniło się. (…) Ale doniesienia, że opuścimy IWC są nieprawdziwe.

Prasa podkreśla, że wycofywanie się z tego typu organizacji jest bardzo rzadkie dla Japonii i może spowodować krytykę państw sprzeciwiających się połowom. Ponadto Japonia jest sygnatariuszem Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza, zgodnie z którą zasoby morskie należy wykorzystywać i chronić poprzez międzynarodowe organizacje.

Japonia od czasu wprowadzenia zakazu dążyła do jego zniesienia, ale przeciwstawiały się temu kraje takie jak Australia i Nowa Zelandia. Zresztą, choć Japończycy wycofali się z połowów komercyjnych, wciąż prowadzą połowy naukowe na Oceanie Antarktycznym, a złowione podczas nich okazy trafiają na rynek. Z tego powodu kraj ten był wielokrotnie krytykowany przez społeczność międzynarodową.

ŹRÓDŁA

Kyodo News
The Guardian
IWC

TAGI:

rybołówstwo   ekologia  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy