Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Polityka OSTATNIE NOWOROCZNE ŻYCZENIA CESARZA AKIHITO

Cesarz Akihito i cesarzowa Michiko; źródło: The Asahi Shimbun

08.01.2019 | 13:21
Opracowanie: Ewa Kubasik-Kobiałka

Ostatnich przed abdykacją życzeń cesarza wysłuchała rekordowa liczba osób.

2 stycznia bieżącego roku zaplanowanych było pięć wystąpień cesarza, trzy rano i dwa po południu, ale ze względu na dużą liczbę uczestników Agencja Domu Cesarskiego zdecydowała się na dodanie jeszcze jednego. W sumie bezpośrednio życzeń cesarza wysłuchało około 154 800 osób. Ze względu na spodziewane duże zainteresowanie zdecydowano się na postawienie dwóch telebimów. W zeszłym roku na życzenia przybyło około 126 720 poddanych, co było największą liczbą osób od wstąpienia Akihito na tron w 1989 roku.

Chętni do zobaczenia cesarza zbierali się przed bramą od rana. Władca, w otoczeniu rodziny, pojawił się po 10 rano. Zgromadzonym powiedział:

Mam nadzieję, że ten rok będzie dobry dla tak wielu ludzi, jak to tylko możliwe. (…) Na początku roku modlę się o pokój i szczęście zarówno dla ludzi w naszym kraju, jak i poza jego granicami.

Akihito w sierpniu 2016 roku wyraził wolę abdykowania z powodu zaawansowanego wieku oraz problemów zdrowotnych. Akt ten dokona się 30 kwietnia bieżącego roku i będzie to pierwszy taki przypadek w Japonii od około 200 lat. Wraz z ustąpieniem tego cesarza zakończy się obecna era Heisei. Po trwającej od pewnego czasu dyskusji rząd premiera Abe ogłosił, że nazwa nowej ery, mającej rozpocząć się 1 maja tego roku wraz ze wstąpieniem na chryzantemowy tron księcia Naruhito, zostanie podana już 1 kwietnia.

Wiele z osób obecnych pod pałacem robiło zdjęcia i nagrywało filmy. Po złożeniu życzeń przez cesarza w tłumie wybuchły okrzyki radości. Niektórzy krzyczeli „Bardzo Ci dziękujemy”, inni śpiewali hymn narodowy. Byli też tacy, którzy płakali. Studentka Yume Nishimura powiedziała:

Przyszłam tu z moją matką, by utrwalić w pamięci obraz ostatniego wystąpienia cesarza.

Z kolei Kazuo Iwasaki, emeryt, wyraził nadzieję, że teraz cesarz i cesarzowa będą mogli odpocząć.

ŹRÓDŁA

The Telegraph
The Mainichi I
The Mainichi II
The Asahi Shimbun

TAGI:

cesarz  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy