Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Społeczeństwo ROŚNIE LICZBA PRZYPADKÓW PRZEMOCY WOBEC DZIECI

Uczestnicy kampanii przeciwko znęcaniu się nad dziećmi; źródło: The Mainichi

15.02.2019 | 22:15
Opracowanie: Ewa Kubasik-Kobiałka

Jak wynika z danych zebranych przez policję, w ubiegłym roku odnotowano ponad 80 tysięcy przypadków przemocy wobec dzieci, co jest nowym, niechlubnym rekordem.

Zasadniczo przestępstwa w Japonii cechuje tendencja spadkowa. W 2018 roku odnotowano ok. 817 445 przypadków, co było najniższym wynikiem od końca II wojny światowej. Jak zauważa „Japan Today”, spadek ogólnej liczby czynów zabronionych związany jest z malejącą liczbą przypadków kradzieży. Jednakże odwrotny trend cechuje przemoc wobec dzieci. W 2018 roku doszło do 80 104 takich zdarzeń, to wzrost o 22,4% w stosunku do 2017 roku. Informacje te zostały ustalone na podstawie zgłoszeń do centrów pomocy dla dzieci.

Ostatnio opinię publiczną zszokowało zabójstwo 10-latki z prefektury Chiba. Mia Kurihara została znaleziona martwa w swoim domu 24 stycznia bieżącego roku. Jej ojciec został aresztowany w związku z podejrzeniami spowodowania uszkodzeń ciała. Pod koniec 2017 roku dziecko na formularzu wypełnionym w szkole zgłosiło znęcanie się i na jakiś czas zostało odebrane rodzicom. Jednakże w końcu dziewczynka wróciła do domu. Ponadto zgłoszenie Mii zostało udostępnione jej ojcu. Do sprawy odniósł się premier Abe, zapowiadając wzmożenie współpracy między instytucjami ochronnymi, a także stworzenie regulacji prawnych umożliwiających dzielenie się informacjami o potencjalnych ofiarach:

Zawiedliśmy w kwestii udzielenia odpowiedzi na wołanie o pomoc, które ta dziewczynka odważnie wysłała do władz. My, jako rząd, odnosimy się do tej sprawy z całą powagą.

Z kolei w zeszłym roku głośno było o śmierci 5-letniej Yui Funato, nad którą znęcali się matka i ojczym, o czym pisaliśmy tutaj.

Z raportu Narodowej Agencji Policyjnej wynika, że większość (57 326) z odnotowanych w zeszłym roku przypadków przemocy wobec dzieci, to przemoc psychiczna, do której zalicza się groźby czy ignorowanie dziecka, co stanowi wzrost o 23,4% w porównaniu z rokiem poprzednim. Na drugim miejscu znalazło się znęcanie fizyczne – 14 821, wzrost o 20,1%. Poza tym wystąpiło 7699 przypadków zaniedbania, w tym niedożywianie, jest to wzrost o 20,3%, a także 258 przypadków nadużyć seksualnych – wzrost o 2,8%.

W 1355 przypadkach doszło do aresztowania bądź zgłoszenia do organów ścigania potencjalnych sprawców. W 80% dotyczyło to zdarzeń związanych z wystąpieniem przemocy fizycznej, w tym zabójstw noworodków.

ŹRÓDŁA

The Mainichi I
The Mainichi II
Japan Today

TAGI:

prawo   rodzina  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy