Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Polityka CZWARTA KADENCJA PRZEWODNICZĄCEGO ABE?

Shinzō Abe; źródło: Nikkei Asian Review

29.03.2019 | 16:34
Opracowanie: Ewa Kubasik-Kobiałka

W Partii Liberalno-Demokratycznej (PLD) pojawił się pomysł kolejnej zmiany regulaminu, tak by Shinzō Abe mógł jej przewodzić po wrześniu 2021 roku, kiedy to kończy się jego trzecia kadencja.

Uprzednio istniejący limit dwóch kadencji został wydłużony do trzech w marcu 2017 roku, specjalnie po to, by Abe mógł się ubiegać o kolejną reelekcję. We wrześniu 2018 roku w wyścigu o fotel przewodniczącego partii pokonał Shigeru Ishibę.

Teraz sekretarz generalny PLD Toshihiro Nikai podczas spotkania z prasą zasugerował, że jest możliwość kolejnej zmiany:

W obecnym stanie spraw, biorąc pod uwagę poparcie dla niego w partii oraz poza nią, a także za granicą, jest to w pełni możliwe.

Chociaż zaznaczył, że jest to jedynie propozycja. Taką możliwość zasugerował jednak również Hiroshi Moriyama, przewodniczący zespołu ds. parlamentu PLD:

Możemy nie mieć innego wyjścia, jeśli zastąpienie go będzie trudne.

Nikai swoje obecne stanowisko objął w 2016 roku i był kluczową postacią w przygotowaniu ostatniej zmiany zasad. Jak zwraca uwagę „Nikkei Asian Review”, jest on przewodniczącym piątej co do wielkości frakcji w PLD i może liczyć na to, że debata wokół kolejnej kadencji Abe pomoże wypłynąć jemu samemu.

Nie wszystkim członkom partii ten pomysł się podoba. „The Asahi Shimbun” zwraca uwagę na to, że niezadowolenie z polityki Abe wyrażają przedstawiciele partii na poziomie lokalnym. Niechęć wielu do tego pomysłu podkreśla także członek frakcji PLD, której przewodzi Ishiba. Typowany na następcę Abe, odpowiadający za politykę partyjną Fumio Kishida, skomentował sprawę krótko:

Zasady partii stanowią, że przewodnictwo jest ograniczone do trzech następujących po sobie kadencji.

Również sam Shinzō Abe komentując sprawę podkreślił, że ubieganie się o kolejną reelekcję jest zabronione. Dodał także:

Jako, że jest to moja ostatnia kadencja, z całą mocą skoncentruję się na osiągnięciu celów.

Jeśli nie dojdzie do poważnych zmian na japońskiej scenie politycznej, to w listopadzie bieżącego roku Abe stanie się najdłużej urzędującym premierem Japonii. Dotychczasowy rekord należy do Tarō Katsury, który urząd sprawował przez 2886 dni. Z kolei w sierpniu przyszłego roku, zostanie osobą z najdłuższym stażem na stanowisku przewodniczącego partii, bijąc rekord Eisaku Satō.

ŹRÓDŁA

Nikkei Asian Review
The Asahi Shimbun
The Japan Times

TAGI:

Abe  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy