Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Muzyka TOWER RECORDS ZWRACA SIĘ W STRONĘ WINYLI

Ilustracja przedstawiająca wnętrze Tower Vinyl; źródło: 開店閉店.com

30.03.2019 | 08:37
Opracowanie: Agnieszka Brzozowska

Największa japońska sieć sprzedająca wydawnictwa muzyczne otwiera sklep w całości poświęcony płytom winylowym.

Choć na japońskim rynku wzrasta popularność zakupu cyfrowych wersji utworów muzycznych i serwisów streamingowych, płyty winylowe wciąż cieszą się zainteresowaniem. W związku z tym sieć sklepów Tower Records zdecydowała się zwrócić ku klasyce. 21 marca 2019 r. otwarty został Tower Vinyl pierwsza należąca do marki lokalizacja, w której sprzedawane będą tylko płyty winylowe. Lokal znajduje się na 10. piętrze flagowego Tower Records Shinjuku.

Na plakatach promocyjnych Tower Vinyl pojawiło się hasło „No Vinyl, No Life” (Bez winyli nie ma życia), nawiązujące do hasła sieci Tower Records, „No Music, No Life” (Bez muzyki nie ma życia). 

W asortymencie Tower Vinyl znajduje się aktualnie ok. 70 tysięcy winylowych wydawnictw. Wśród zbiorów sklepu, obejmujących japońskich i zagranicznych wykonawców, są zarówno płyty nowe, jak i używane. W przyszłości w Tower Vinyl mają się odbywać związane z wydawnictwami winylowymi pop-up eventy (niespodziewane, jednorazowe wydarzenia trwające od kilku godzin do kilku dni).

Wnętrze Tower Vinyl; źródło: Tower Records

Tower Records to japońska sieć sklepów muzycznych wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych. Amerykańska sieć sprzedaży zbankrutowała w 2006 roku, jednak działająca w Japonii odnoga firmy odłączyła się od niej już w 2002 roku, więc nie dotknął jej kryzys. Flagowy budynek w Shibuyi uchodzi obecnie za jeden z największych sklepów muzycznych na świecie. Każde piętro budynku dedykowane jest poszczególnym gatunkom muzyki, odbywają się tam też spotkania z artystami. 

Nie tylko Tower Records podjęło w Japonii decyzję o otwarciu sklepu oferującego jedynie winyle. Sieć sklepów HMV już od 2014 otwiera lokalizacje dedykowane tego rodzaju nośnikom muzyki.

W ostatnich latach na całym świecie obserwuje się powrót do nośników winylowych. Wzrost zainteresowania nimi może być większy niż aktualne statystyki pokazują z uwagi na fakt, że sprzedawane są również płyty używane. Portale sprzedażowe takie jak Amazon, czy eBay sprzedają rocznie miliony płyt winylowych. Miłośnicy winyli cenią sobie fakt, że są bardziej trwałe niż wciąż popularne płyty CD. W wersjach winylowych zakupić można zarówno wydawnictwa sprzed lat, jak i albumy współczesnych muzyków.

Zestawienie dostępności nowych i używanych płyt winylowych na rynku na przestrzeni ostatnich lat; źródło: Forbes

ŹRÓDŁA

The Japan Times
Resident Advisor
Tower Records
JapanTravel
Forbes
eventmobi

TAGI:

muzyka  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy