Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Technika ROZPOCZĘTO USUWANIE PALIWA Z REAKTORA NR 3 ELEKTROWNI FUKUSHIMA 1

Praca dżwigu w reaktorze; źródło: The Asahi Shimbun

29.04.2019 | 14:04
Opracowanie: Ewa Kubasik-Kobiałka

Jak podkreśla prasa, jest to krok milowy w oczyszczaniu zniszczonej podczas trzęsienia ziemi i tsunami z 2011 roku elektrowni.

Operator elektrowni – Tokyo Electric Power Co. (TEPCO) podał, że 15 kwietnia bieżącego roku rozpoczęto opróżnianie reaktora z jednostek paliwowych. W sumie znajduje się ich tam 566 (łącznie zużytych i niezużytych). Jest to pierwsza próba wydobycia paliwa z tego reaktora.

Pracownicy za pomocą zdalnie sterowanego dźwigu mają przenosić paliwo ze stojaków w basenie i umieszczać je w specjalnie do tego przygotowanym pojemniku. Do każdego kontenera wejdzie siedem prętów paliwowych. Następnie zostanie on podniesiony z basenu i przełożony na ciężarówkę, która przewiezie paliwo do lepiej zabezpieczonego basenu chłodzącego. Zdalne sterowanie operacją jest konieczne ze względu na wciąż wysoki poziom promieniowania.

Prace zaczęto około 8:30 czasu japońskiego. Obsługujący urządzenia znajdowali się w pomieszczeniu operacyjnym oddalonym o około 500 metrów od reaktora. Towarzyszyli im reporterzy.

W 2014 roku usunięto pręty z reaktora numer 4, jednakże w przeciwieństwie do pozostałych trzech w czasie katastrofy z 2011 roku był on w stanie spoczynku.

Przeniesienie jednostek z reaktora nr 3 ma zająć 2 lata. Z kolei rozpoczecie prac w pozostałych dwóch jest przewidywane na rok podatkowy 2023. Potem przyjdzie czas na usunięcie z ich wnętrza stopionego paliwa.

Początek akcji usuwania zbiegł się w czasie z zakończeniem procesu kierownictwa TEPCO – Tsunehisy Tatsumaty, Sakae Mutuo, Ichiro Takekuro – oskarżonego o dopuszczenie się zaniedbań skutkujących obrażeniami i śmiercią, za które żąda się dla wszystkich pięciu lat więzienia. Mowy końcowe wygłoszono 12 marca tego roku, a wyroki mają zostać ogłoszone 19 września.

ŹRÓDŁA

Japan Today
The Asahi Shimbun I
The Asahi Shimbun II

TAGI:

Fukushima  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy