Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Polityka PROBLEM CHIN ZDOMINOWAŁ ROZMOWY ABE Z TRUDEAU

Shinzō Abe i Justin Trudeau; źródło: CBC

06.05.2019 | 13:37
Opracowanie: Ewa Kubasik-Kobiałka

W ramach podróży, poprzedzającej czerwcowy szczyt G20, premier Shinzō Abe spotkał się z premierem Kanady – Justinem Trudeau.

Politycy podpisali memorandum, zgodnie z którym między państwami ma dojść do bliższej współpracy w rozwijaniu robotyki oraz sztucznej inteligencji. Ponadto Kanada ponownie zobowiązała się do monitorowania aktywności Korei Północnej na Oceanie Spokojnym. Trudeau zgodził się, że sankcje ONZ wobec tego kraju powinny zostać utrzymane aż do jego całkowitej denuklearyzacji.

Odniesiono się także do Partnerstwa Transpacyficznego w kontekście jego zalet – mimo wycofania się Stanów Zjednoczonych. Premier Trudeau stwierdził:

Ta umowa przyniosła niesamowite korzyści mieszkańcom Kanady, Japonii, biznesowi a także ludziom w regionie. (…) To stoi w jaskrawej sprzeczności z wycofaniem się Stanów Zjednoczonych. (…) Dalsze dążenie do jeszcze bardziej wolnego handlu w oparciu o reguły, na które wszyscy się zgodziliśmy, to coś, czego bardziej potrzeba na świecie.

Przed przylotem do Kanady Abe spotkał się z Donaldem Trumpem. Podczas rozmów amerykański prezydent domagał się zwiększenia produkcji samochodów przez japońskich przedsiębiorców mających fabryki w USA. Podkreślił również możliwość zawarcia nowej umowy handlowej między Stanami Zjednoczonymi i Japonią.

Dla Kanady istotnym problemem gospodarczym i politycznym są obecnie Chiny, do czego Trudeau wielokrotnie powracał podczas oficjalnych rozmów z japońskim premierem. Zdarzyło się mu także przejęzyczyć i odnieść się do relacji z Chinami zamiast z Japonią. Od grudnia ubiegłego roku dwóch kanadyjskich obywateli jest uwięzionych w Chinach. Abe obiecał monitorować sprawę. Z drugiej strony, na wniosek Stanów Zjednoczonych, kanadyjskie władze zatrzymały Meng Wanzhou, główną dyrektor finansową chińskiego lidera technologii 5G – Huawei Technologies Co.

Z kolei Chiny wstrzymały import rzepaku z Kanady, twierdząc, że był on skażony, mimo że nie przedstawiono żadnych na to dowodów. Do Państwa Środka trafiało 40% kanadyjskiego eksportu rzepaku. Trudeau zasugerował, że część tego mogłaby być wysyłana do Japonii.

ŹRÓDŁA

Reuters
CBC
The Asahi Shimbun
The Mainichi

TAGI:

Abe   Chiny   Partnerstwo Transpacyficzne  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy