Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura FESTIWAL KARATSU KUNCHI NA ROZPOCZĘCIE ERY REIWA

Festiwal Karatsu Kunchi; źródło: MATCHA

15.05.2019 | 07:56
Opracowanie: Agnieszka Brzozowska

Miasto Karatsu (pref. Saga) uczciło początek ery Reiwa wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO festiwalem Karatsu Kunchi, który w tym roku wyjątkowo odbył się w maju.

Japonia rozpoczęła erę Reiwa mającym ponad 400-letnią tradycję festiwalem Karatsu Kunchi. Wydarzenie to rokrocznie odbywa się na początku listopada w chramie Karatsu zlokalizowanym w mieście Karatsu (pref. Saga). Na festiwalu można zobaczyć pochód ulicami miasta, podczas którego przenoszone są kilkumetrowe bogato zdobione platformy hikiyama z rzeźbami postaci zwierząt i smoków.

W tym roku wyjątkowo festiwal miał miejsce 5 maja, krótko po tym, jak panowanie rozpoczął cesarz Naruhito. Przez zmianę daty organizatorzy chcieli uczcić początek ery Reiwa oraz 200. rocznicę budowy Hikiyama Akajishi, najstarszej pokazywanej przez nich platformy przedstawiającej Czerwonego Lwa. Łącznie z nią na tegoroczną paradę wystawionych zostało 14 platform hikiyama – wydarzenie to zgromadziło ponad 100 tys. osób.

W samej Japonii festiwal figuruje na liście skarbów kultury ludowej od 1980 roku. Natomiast od 2016 roku Karatsu Kunchi znalazł się na liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO, której celem jest wyróżnienie na arenie międzynarodowej m.in. zwyczajów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. W czasie gdy nie odbywa się festiwal, platformy hikiyama można zobaczyć w hali Hikiyama Float Exhibition Hall zlokalizowanej w pobliżu stacji kolejowej Karatsu.

ŹRÓDŁA

The Japan News
Biuletyn Informacyjny Ambasady Japonii w Polsce (czerwiec 2017)
Onsen Island Kyushu
UNESCO
Japan Travel

TAGI:

UNESCO   festiwal  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy