01.09.2019 | 16:50
Opracowanie:
Krystian Karolak
W związku z 100. rocznicą nawiązania oficjalnych stosunków polsko-japońskich oraz powołania Polskiego Komitetu Ratunkowego Dzieci Dalekiego Wschodu przyjęto uchwałę przez aklamację całej izby.
Polski Komitet Ratunkowy Dzieci Dalekiego Wschodu został utworzony 16 września 1919 roku we Władywostoku z inicjatywy Anny Bielkiewicz. Organizacja postawiła sobie za cel udzielenie pomocy polskim sierotom będącym potomkom zesłanym na Syberię Polaków. Dzięki zaangażowaniu założycielki, która zwróciła się o pomoc do Ministerstwa Armii Lądowej Japonii oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych Japonii, udało się zapewnić dzieciom pobyt w Kraju Kwitnącej Wiśni w latach 1920–1922. Zostały one przetransportowane z Władywostoku do portu w Tsurudze na pokładzie statku Chikuzen Maru. W ciągu wielu lat działalności Komitetu oraz przy wsparciu Japońskiego Czerwonego Krzyża, buddyjskiego towarzystwa charytatywnego Fukudenkai, a także cesarzowej Sadako (udzielającej wsparcia finansowego dla funduszu) zdołano uratować 800 polskich sierot.
W treści dokumentu przyjętego przez Sejm RP w dniu 9 sierpnia br. znalazły się słowa wyrażające życzliwość oraz pomoc, jaką wtedy okazali Japończycy (treść projektu uchwały):
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, doceniając zasługi Komitetu dla ratowania polskich dzieci na obczyźnie, jak również pomoc i życzliwość narodu japońskiego, a w szczególności cesarzowej Sadako, upamiętnia 100. rocznicę powołania Polskiego Komitetu Ratunkowego Dzieci Dalekiego Wschodu.
Były ambasador RP w Japonii Jacek Izydorczyk odwiedził 18 stycznia 2018 roku aktualny Ośrodek Pomocy Społecznej Fukudenkai w tokijskiej dzielnicy Hiroo, w którym to schronienie znalazły tzw. „dzieci syberyjskie”. Warto przy tym wspomnieć, że w 2020 roku obchodzona będzie setna rocznica przybycia polskich sierot do Japonii, a z kolei w październiku 2018 zorganizowano konferencję „Syberyjskie Dzieci Cesarzowej Japonii – pomoc Japonii dzieciom polskim z Syberii w latach 1919–1922”, podczas której ówczesna wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek podkreśliła znaczenie pomocy udzielonej wówczas przez Japonię:
Ziarno dobra przyniosło wspaniałe owoce. Jest to poczucie głębokiej wdzięczności, nadzwyczajnej więzi z krajem, który podał rękę w potrzebie i otoczył opieką i przyjaźnią. Dzieci syberyjskie przez całe swoje życie brały udział w propagowaniu Japonii oraz wartości narodu japońskiego. Syberyjskie dzieci zachowały na całe życie podziw dla Japonii, przekazując go swoim potomkom, jak i innym Polakom.
Na podstawie tych wydarzeń powstał film „Jesień w Warszawie” (2003) w reż. Hirokiego Hayashiego, a w 2016 roku nakładem japońskiego wydawnictwa edukacyjnego Poplar (we współpracy z Ambasadą RP w Tokio) ukazał się komiks zatytułowany „ポーランド孤児を救った日本赤十字社” (tłum. Japoński Czerwony Krzyż, który ocalił polskie sieroty).
Okładka komiksu; źródło: POPLAR
ŹRÓDŁA
Sejm Rzeczypospolitej PolskiejPort of Humanity Tsuruga Museum
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Tokio
Filmweb
Instytut Polski w Tokio