Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Sport REPREZENTACJA JAPONII POKONUJE ROSJĘ W MECZU OTWARCIA PUCHARU ŚWIATA W RUGBY

Stadion Tokijski zwany Stadionem Ajinomoto; źródło: 江戸村のとくぞう/WIkimedia Commons

24.09.2019 | 10:02
Opracowanie: Krystian Karolak

W piątek 20.09. gospodarze tegorocznego Pucharu Świata w rugby pokonali zawodników z Rosji 30:10 w meczu otwierającym zorganizowanym na Stadionie Tokijskim.

Ponad 45 tys. kibiców zasiadających na trybunach Stadionu Tokijskiego obserwowało mecz inauguracyjny Pucharu Świata w rugby pomiędzy Japonią a Rosją, którego gospodarzem po raz pierwszy było państwo azjatyckie. Prowadzenie już w piątej minucie zapewnili sobie Rosjanie za sprawą przyłożenia Kirilla Golosnitsky'ego, który wykorzystał błąd Williama Tupoua. Później Yury Kushnarev podwyższył wynik na 0:7. Kontaktowe przyłożenie dla gospodarzy zdobył w 11. minucie Kōtarō Matsushima, natomiast Yū Tamura nie wykorzystał podwyższenia (sposób zdobywania punktów – przyp. autora) i doprowadził jedynie do rezultatu 5:7. Następne minuty meczu to zdecydowana przewaga gospodarzy i osłabienie gości. Wykorzystali to ponownie Matsushima z Tamurą, dzięki którym po pierwszej połowie meczu Japonia prowadziła z Rosjanami 12:7.

Po przerwie Tamura zdołał wykonać karnego doprowadzając do wyniku na 15:7, a zagranie Pietera Labuschagne'a – jednego z naturalizowanych reprezentantów Japonii – umożliwiło powiększenie przewagi w 47. minucie gry. Pomimo niekorzystnego rezultatu Rosjanie się nie poddawali i dzięki Kushnarevowi zdołali zmniejszyć straty utrzymując wynik 20:10. Przypieczętowanie zwycięstwa Japonii nastąpiło w 68. minucie, kiedy błąd zmęczonego obrońcy gości wykorzystał Matsushima zdobywając hat-tricka. Dla młodego Japończyka był to debiut w imprezie o charakterze międzynarodowym i za swoją grę otrzymał tytuł Zawodnika Meczu. Zwieńczenie meczu nastąpiło po wejściu Rikiyi Matsudy, zmiennika Tamury, który ustalił wynik na 30:10.

Trener reprezentacji Japonii Jamie Joseph, przygotowujący swoich podopiecznych na grę z najlepszą drużyną na świecie, czyli Irlandią już 28 września w Shizuoce, wspomniał o presji, jaką doświadczyli Japończycy w grze z Rosjanami, a także pochwalił występ Matsushimy:

To jasne, że byliśmy pod dużą presją ze strony dobrze broniących się Rosjan. Przygotowywaliśmy się do udziału w meczu otwarcia Pucharu Świata przez cztery lata i było jasne, że na niektórych zawodników ta presja mogła wpłynąć. Jestem jednak dumny z tego, jak sobie poradziliśmy. [...] (Matsushima) jest w znakomitej formie. Jak wszyscy czekał na szansę gry w tej prestiżowej imprezie i jeśli pozostali zawodnicy będą grali zgodnie ze swoimi możliwościami, tak jak Matsu, to jestem przekonany, że się poprawimy.

Rosjan tymczasem czekać będzie mecz z Samoą, który odbędzie się 24 września w Kumagayi, pref. Saitama. Lyn Jones, trener reprezentacji Rosji, przyznał, że pomimo porażki z Japonią, jest zadowolony z pracy swego zespołu:

Uważam, że Japończycy byli bardzo dobrzy w obronie i w momencie, gdy przeszli do kontrataku nie byliśmy w stanie dotrzeć do tzw. linii korzyści (ang. gain line, czyli umowna linia równoległa do środkowej, w której odbywa się walka o teren po wznowieniu stałego fragmentu gry). Nie mogliśmy zyskać odpowiedniego impetu. Cierpieliśmy na brak tzw. linii korzyści. Gdy ją przekroczyliśmy, poczuliśmy satysfakcję i odrobinę magii, lecz nie trwało to zbyt długo. [...] Pierwszy mecz turnieju jest dla każdej drużyny dość niekomfortowy. Japońscy zawodnicy czuli presję i zdali ten sprawdzian z doskonałym wynikiem. Dorośli i lepiej spisali się w tym meczu.