Sport REPREZENTACJA JAPONII W RUGBY POKONUJE IRLANDIĘ NA STADIONIE W FUKUROI

Stadion Shizuoka Ecopa; źródło: Strona główna Stadionu

03.10.2019 | 07:57
Opracowanie: Krystian Karolak

Japończycy w sobotę (28.09.) zaskoczyli wygrywając z Irlandią w Pucharze Świata w rugby. Mecz rozegrano na Stadionie Shizuoka Ecopa w miejscowości Fukuroi.

Mecz pomiędzy Japonią a Irlandią zakończony wynikiem 19:12 okazał się bardzo dużą niespodzianką, podobnie zresztą, jak zwycięstwo Urugwaju nad Fiji (30:27). Początek nie był jednak korzystny dla japońskiej reprezentacji, bowiem po 20 minutach Irlandia prowadziła z wynikiem 12:3. Przyłożenia dla Irlandczyków zdobyli Garry Ringrose i Rob Kearney, a Jack Carty zapewnił jedno podwyższenie, natomiast Japończycy zdołali odpowiedzieć tylko jednym karnym wykonanym przez Yū Tamurę. Jeszcze przed nadejściem przerwy doszło do zmniejszenia przewagi Irlandczyków do trzech punktów. W 31. minucie z gry wykluczony został Amanaki Mafi, który doznał kontuzji i na jego miejsce wszedł kapitan Michael Leitch. Do 58. minuty wynik nie uległ zmianie. Dopiero po upływie tego czasu przyłożenie dla Japonii uzyskał Kenki Fukuoka, a Tamura podwyższył rezultat. Gospodarze prowadzili wówczas 16:12. W ostatnich dwudzeistu minutach Japonii udało się zdobyć jeszcze 3 punkty, dzięki wykonanemu karnemu.

Jamie Joseph – szkolący reprezentację Japonii – wyjaśnił w swoim krótkim komentarzu dla mediów, co przyczyniło się do sukcesu jego drużyny:

Wewnętrznie było sporo wiary w to, co robimy i jak zamierzamy pracować, aby osiągnąć zamierzony cel. Najwyraźniej drużyna irlandzka jest doświadczona w rugby, jednak przygotowywaliśmy się do tej gry znacznie dłużej niż oni. Skupialiśmy się na tej rozgrywce od zeszłego roku, a podświadomie zapewne od przeszło trzech lat. Irlandia zaczęła o nas myśleć od poniedziałku (23.09.). Sądziliśmy, że mamy tylko niewielką przewagę w tej kwestii, ale wystarczyło to zrealizować. Chłopaki tego dokonali. [...] Obecnie cieszymy się z tego, co udało się osiągnąć. Możemy znaleźć się w sytuacji, w której po dzisiejszej wygranej, przegramy ze Szkocją i odpadniemy. To właśnie stało się w 2015 roku. Nie zamierzamy wyprzedzać faktów. Napijemy się dzisiaj kilka piw, to jest pewne.

Irlandzki trener Joe Schmidt był z kolei pod wrażeniem gry Japończyków i tak skomentował cały mecz:

Po pierwsze, chciałbym pogratulować Japończykom energii, intensywności oraz umiejętności, które wprowadzili do gry. Są wielkią drużyną, grającą dobrze i było ciężko ich powstrzymać. Byłem przekonany, że kontrolujemy pierwszą kwartę ze stosownym wynikiem, zdobyliśmy przy tym dwa przyłożenia i to było to, o co prosiliśmy. Im dłużej trwała gra, tym więcej mieli sił.

Reprezentacja Japonii ma już dwa zwycięstwa na koncie. Kolejne mecze odbędą się 5 października w miejscowości Toyota (pref. Aichi), gdzie Japończycy zmierzą się z Samoą, natomiast 13 października w Jokohamie rozegrana zostanie ostatnia potyczka w grupie ze Szkocją. Irlandczycy spotkają się z kolei 3 października z Rosją w Kobe.