Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

O kraju POMÓR ŚWIŃ ROZPRZESTRZENIA SIĘ. ROZWAŻANE JEST WPROWADZENIE SZCZEPIEŃ W PREFEKTURZE GUNMA

Flickr; fot. Chad Fust/ na licencji CC

28.10.2019 | 07:21
Opracowanie: Joanna Kuciel

Po wykryciu pomoru świń u dzików minister rolnictwa zapowiedział rozważenie dodania prefektury Gunma do listy obszarów objętych szczepieniem. To drugi rok walki z epidemią.

W piątek 4 października minister rolnictwa Taku Etō ogłosił, że Japonia prawdopodobnie doda prefekturę Gunma do listy obszarów szczepienia trzody chlewnej. Powodem decyzji jest potwierdzenie pomoru świń u dwóch dzików na tym obszarze. Gunma stałaby się 10. prefekturą zgłoszoną do szczepień. W ciągu tego roku z powodu choroby zginęło około 140 tys. świń. Japonia swoimi działaniami próbuje zatrzymać wybuch epidemii, która rozpoczęła się we wrześniu 2018 roku. Ten kraj był wtedy 11. na świecie producentem wieprzowiny.

Do tej pory nie potwierdzono zakażenia trzody chlewnej w prefekturze Gunma, jednak istnieją obawy, że infekcje będą się rozprzestrzeniać. „Zdajemy sobie sprawę z tego, że Japonia znajduje się obecnie w fazie radzenia sobie z epidemią” – zaznaczył szef gabinetu Yoshihide Suga. W piątek ministerstwo potwierdziło, że w ramach walki z pomorem świń zostanie zwiększona liczba połowów dzików. Planuje się też zwrócić do firm farmaceutycznych z prośbą o zwiększenie produkcji szczepionek. Jednak należy wziąć pod uwagę, że stosowanie ich utrudni rozróżnienie etapu infekcji. Przeciwciała wytwarzane przez zaszczepione osobniki są trudne do odróżnienia od przeciwciał wytworzonych przez zakażone zwierzęta.

Szczepieniami objęte są już prefektury: Aichi, Fukui, Gifu, Ishikawa, Mie, Nagano, Saitama, Shiga i Toyama. O te działania poprosiły również prefektury Chiba i Shizuoka. Do tej pory Japonia próbowała ratować sytuację, koncentrując się na zakażonych dzikach. Ministerstwo ostrożnie podchodzi do kwestii szczepień, ponieważ mogą one wpłynąć na eksport wieprzowiny. Działania na świniach uniemożliwiłyby Tokio odzyskanie statusu kraju wolnego od choroby, który jest nadawany przez Światową Organizację Zdrowia Zwierząt (OIE). Wiązałoby się to z mniejszym eksportem wieprzowiny. Jednak Japonia nie doświadczyła z powodu epidemii spadku ceny tego mięsa. Rząd chroni hodowców trzody chlewnej przed importem, narzucając system „ceny wyjściowej”.  

Pomór świń dotyczy tylko dzików i świń. Nie ma wpływu na ludzi. Nasze zdrowie nie pogorszy się, nawet jeśli spożyjemy mięso zakażonego zwierzęcia. Zwiększa się jednak śmiertelność tego gatunku. Gunma jest czwartą pod względem wielkości produkcji wieprzowiny prefekturą w Japonii. W lutym hodowano w niej około 630 000 świń. To pierwsza epidemia w Japonii od 1992 roku.

ŹRÓDŁA

Kyodo News Plus
The Japan Times
Nikkei
statista

TAGI:

zdrowie   rolnictwo  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy