Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura WIELKA RADOŚĆ FANÓW ARTYZMU HAYAO MIYAZAKIEGO

CrunchyRoll

20.11.2013 | 18:20
Opracowanie: Bartłomiej Szymanek

Mimo, że mistrz rysunku i anime oficjalnie przeszedł na emeryturę, to swój cenny czas postanowił przeznaczyć na…pracę i tworzenie nowego dzieła!

Jakiś czas temu krąg fanów obiegła niepocieszająca informacja, że współzałożyciel Studia Ghibli, Hayao Miyazaki przechodzi na emeryturę (zobacz tu), a jego ostatnim filmem będzie „The Wind Rises”. Zaznaczono, że zakończy się pewna era japońskich uniwersalnych filmów animowanych, wielbionych na całym świecie, zarówno przez dzieci, jak i dorosłych.

Bliscy współpracownicy i przyjaciele Miyazakiego zawsze z pewną dozą sceptycyzmu podchodzili do jego zapewnień o odpoczynku i przejściu na emeryturę. Śmiali się, że „na emeryturze” powstał film „Spirited Away: w krainie bogów”. Choć obecnie artysta opuścił Studio Ghibli, to nie zamierza porzucić tego, co kocha, czyli tworzyć ze swoją niebywałą dokładnością ilustrowane opowieści.

Hayao Miyazaki w swojej pracowni. Źródło: Crunchyroll.com

W tym tygodniu japońska telewizja NHK w skupieniu i ciszy obserwowała kunszt pracy Hayao Miyazakiego. Na spotkaniu mistrz uchylił rąbka tajemnicy w kwestii swojego nowego projektu. Na „oficjalnej emeryturze” artysta rozpoczął pracę nad serią mangi opisującą historię z czasów epoki Sengoku-jidai, nazywanej czasem okresem „walczących królestw” lub „erą samurajów”. Ten burzliwy czas przypada na koniec XV w. i prawie cały wiek XVI, a charakteryzuje się walką o władzę daimyō (panów feudalnych). Według informacji artysta pracuje non profit, choć niewątpliwie to pasja przyświeca Miyazakiemu w tak fantastycznie skrupulatnej pracy oraz przekonanie, że sprawi nią u niejednej osoby uśmiech na twarzy.

Talent, pasja, pełne poświęcenie, perfekcjonizm- te cechy opisują Hayao Miyazakiego. Źródło: Comicsalliance.com

Rzut okiem na jedną ze scen nowej "samurajskiej" mangi. Źródło: Comicsalliance.com

Źródło: Crunchyroll.com

Choć obecnie nie podano przybliżonego terminu publikacji nowej mangi, a także nie wzmiankowano, jakoby miała ona być podstawą do stworzenia nowego filmu animowanego, to miejmy jednak gorącą nadzieję, że tak się właśnie stanie.

TAGI:

ciekawostka   manga i anime   sztuka   samuraje   film  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy