Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Społeczeństwo JAPOŃSKIE KOBIETY DO PRACY?

SMALL 2013 (Flickr)

20.04.2013 | 09:59
Opracowanie: Magdalena Jankowska

Premier Shinzo Abe oświadczył, że Japonia może wiele zyskać na włączeniu kobiet w rozwój gospodarki.

To już kolejny pomysł na 'rozruszanie' japońskiej gospodarki jaki zaproponował Japonii jej nowy premier. Do tej pory były to działania czysto ekonomiczne: osłabienie jena i pobudzanie inflacji. Tym razem jednak Shinzo Abe odwołał się do sytuacji społecznej w Japonii. Stwierdził, że otoczenie pracy, reguły korporacyjne, długie godziny pracy oraz słabo rozwinięty system opieki nad dziećmi, zniechęca kobiety to podejmowania pracy zawodowej, której to podjęcie byłoby bardzo korzystne dla japońskiej gospodarki. Dodał jednocześnie, że w obliczu starzenia się japońskiego społeczeństwa, tego kraju nie stać na to, aby jedynym wyborem dla kobiety był wybór: kariera albo dzieci.

Nie chodzi jednak tylko o zwiększenie udziału kobiet w ogólnym rynku pracy. Według podanych przez rząd danych, procent jaki stanowią na wyższych stanowiskach kobiety, wynosi 11,9 i jest jednym z najniższych wśród krajów wysoko rozwiniętych. Premier chicałby zmienić także ten aspekt. Jak cytuje premiera Nikkei:

Naszym celem jest zwiększenie liczby kobiet na stanowiskach kierowniczych o 30% do 2020 roku.

Troska premiera jest uzasadniona. Rzeczywiście wkład kobiet w gospodarkę Japonii jest bardzo niski w porównaniu z innymi krajami wysoko rozwiniętymi. Jednak troska ta wydaje się być bardziej nakierowana na sytuację gospodarczą niż na los japońskich kobiet. Takie stanowisko może jednak być zapowiedzią zmian...

ŹRÓDŁA

Japan Daily Press
The Washington Post
NIKKEI

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy