Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Gospodarka PODSUMOWANIE TYGODNIA 22.07 - 28.07.2013

Flickr (IvanWalsh.com)

29.07.2013 | 00:41
Autor: Arkadiusz Bednarczyk

Z jednej strony bilans handlowy w coraz gorszym stanie a giełda na spadku, ale z drugiej upragniony wzrost cen i przyłączenie się do TPP.

Spory spadek na giełdzie

Tuż po wyborach do japońskiej izby wyższej Nikkei był lekko na plusie, o 0,47%. Jeszcze we wtorek utrzymał tendencję wzrostową zamykając o 0,82% wyżej. Jednakże po tych nieznacznych wzlotach w środę zaczęły się upadki. Początkowo było to jedyne 0,32% na minusie. Jednak w czwartek Nikkei 225 zatrzymał się już na poziomie o 1,14% niżej, a w piątek niedaleko mu było do 3% spadku spowodowanego niższą wartością dolara, która wyniosła 98,7 jenów w porównaniu do wtorkowych 100. Ostatecznie główny indeks zakończył tydzień na 14129,98 punktach.

Japonia dwunastym członkiem TPP

Gdy giełda jeszcze jako tako sobie radziła, we wtorek przyszły następne pozytywne wieści. Japonia została oficjalnie przyjęta do grona pozostałych jedenastu państw (USA, Australia, Meksyk, Brunei, Kanada, Chile, Malezja, Nowa Zelandia, Peru, Singapur i Wietnam), które negocjują w ramach umowy Partnerstwa Transpacyficznego (TPP). Celem tej umowy jest zniesienie ceł na wszystkie produkty w przeciągu dziesięciu lat. Wszystkie dwanaście państw skupia 40% światowego PKB.

Coraz większy deficyt handlowy, ale za to inflacja na horyzoncie

Pomimo że eksport ciągle wzrasta, w czerwcu o 7,4% w ujęciu rocznym to jednak nie nadąża za importem, który w tym samym miesiącu podskoczył o 11,8%. Bilans handlowy powiększył się do 180,8 miliardów jenów na niekorzyść Japonii. Bardziej szczegółowe informacje na stronie Ministerstwa Finansów. Z drugiej strony, w wyniku prowadzonej przez premiera Abe polityki pieniężnej, pierwszy raz od listopada 2008 roku inflacja dóbr i usług konsumpcyjnych (CPI) była tak "duża", a mianowicie na poziomie 0,4% (po wyłączeniu żywności).

ŹRÓDŁA

Japan Today
Japan Today II
Japan Today III
Japan Today IV
Japan Today V
The Japan Times
NHK
BBC
Reuters
Trading Economics
Business Insider
Bankier

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

handel   jen   deflacja / Inflacja   dyplomacja   stosunki międzynarodowe   giełda  

NASZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy