Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Historia LITTLE BOY - CHŁOPCZYK NA JAPOŃSKIM NIEBIE

Japan Guide

06.08.2013 | 13:01
Autor: Anna Kołowiecka

W kolejną rocznicę wybuchu bomby atomowej nad Hiroszimą

6 sierpnia to dla Japonii dzień, w którym rokrocznie przypominane są zdarzenia z zakończenia II Wojny Światowej. Tego dnia, dokładnie o godzinie 8:15, ulice Hiroszimy zamierają, a ludzie poświęcają chwilę ze swojego życia, by w ciszy uczcić życie tych, którzy zginęli w katastrofie sprzed laty. Zastosowanie pierwszej bomby atomowej w walkach zbrojnych najbardziej wstrząsnęło Japonią, jednakże i świat nie został obojętny na tamte wydarzenia. Poniższe materiały stanowią krótkie przypomnienie tego, co stało się w sierpniu 1945 roku tuż przed kapitulacją Japonii.

Jak wyglądał tamten poranek?

Start samolotu "Enola Gay", na którego pokładzie znajdowała się bomba o nazwie "Little Boy" ("Chłopczyk") nastąpił 6 sierpnia, o godzinie 2:45. Załogę samolotu stanowili m.in. pułkownik Paul Tibbets, kapitan Robert Lewis, kapitan Theodore van Kirk, major Thomas Ferebee, porucznik Jacob Beser, sierżant Jospeh Stibork i sierżant Richard Nelson. Superforteca B-29 znalazła się nad Japonią po godzinie 7, o 8:15 zaś został zlokalizowany cel dla "Chłopczyka": most Aioi na rzece Ota.

Gdy "Chłopczyk" wzlatywał bezpiecznie na pokładzie amerykańskiej superfortecy, nikt w Hiroszimie nie przeczuwał katastrofy. Nie zmieniło się to nawet wtedy, gdy nad miastem ukazał się pojedynczy samolot, dlatego też wybuch i śmierć zastały mieszkańców przy codziennych zajęciach. Ludzie byli na tyle przyzwyczajeni do przelotów samolotów zwiadowczych nad swoim miastem, że zignorowali pojedynczą maszynę, gładko sunącą po niebie. O godzinie 8:16:02 nastąpił wybuch.

Opis tego zdarzenia można znaleźć w niejednej publikacji na temat Japonii, a już na pewno w każdej dotyczącej Wojny na Pacyfiku. Za przykład może tu posłużyć bardzo dobry tekst zamieszczony w portalu konflikty.pl. Poniżej przedstawiony zostanie jedynie krótki cytat, pełny artykuł zaś odnaleźć można tutaj.

„Little Boy” poszybował w dół, podczas gdy „Enola Gay” uwolniona od czterech ton ciężaru szybko wykonała długo ćwiczony manewr: skok do góry i pełen skręt, na którego wykonanie załoga miała niecałe trzydzieści sekund. 
O godzinie 8:16:02 Hiroszimę dosięgła zagłada. 

Na wysokości 565 m nad miastem bomba eksplodowała. Z oślepiającym błyskiem pojawiła się ognista kula, która błyskawicznie powiększyła objętość – w ciągu sekundy jej średnica wynosiła już 280 metrów. Piekielna temperatura sięgająca 300 000 stopni Celsjusza stopiła wszystko w promieniu 300-400 m – w tym także wszystkich ludzi, którzy się znajdowali blisko centrum wybuchu. W odległości kilometra ciała ludzkie paliły się żywym ogniem. Nawet ci, którzy znajdowali się 3,5 kilometra od miejsca eksplozji, doznali dotkliwych oparzeń. Później pojawiła się fala uderzeniowa. Gnając z prędkością 800 do 1500 km/h, zmiatała wszystko na swej drodze, zrównując z ziemią każdy budynek w promieniu dwóch, trzech kilometrów. Trzynaście kilometrów kwadratowych zabudowy po prostu zniknęło. Po pewnym czasie na konające miasto spadł ciężki, czarny, radioaktywny deszcz. Gigantyczny grzyb dymu i pyłu uniósł się na wysokość piętnastu kilometrów i był długo widoczny jeszcze z odległości sześciuset kilometrów od miejsca eksplozji. 
„O mój Boże, co myśmy zrobili?” – wyszeptał drugi pilot „Enoli Gay”. 

Wskutek wybuchu zginęło 78 tysięcy ludzi, a kolejnych 40 tysięcy zostało rannych. Ponadto, w wyniku choroby popromiennej zmarło 250 tysięcy osób. Ogrom katastrofy nie wystarczył jednak, by skłonić Japonię do kapitulacji. Dlatego w trzy dni po tragedii w Hiroszimie spadła kolejna bomba. Tego dnia, ze względu na stan pogody nad miastem, zamiast pierwotnego celu ataku, Kokury, ucierpiało Nagasaki.

Rekonstrukcja wybuchu bomby atomowej - BBC

Źródło: YouTube

Zdarzenia z sierpnia 1945 roku na ekranie

Na przestrzeni lat dzielących dzisiejszy świat od tamtych wydarzeń powstało wiele publikacji, dokumentów, filmów i animacji poświęconych wybuchom bomb atomowych nad Japonią. Zarówno w samej Japonii, jak i poza jej granicami temat ten wciąż pozostaje żywy. Poniżej znalazło miejsce zaledwie kilka, bodajże najbardziej znanych pozycji filmowych, z którymi warto się zapoznać. 

1. Kuro (tytuł angielski: Summer with Kuro, tytuł japoński: クロがいた夏)

Oficjalna okładka filmu na DVD

Źródło: FilmWeb

Kuro jest filmem powstałym w roku 1985 pod czujną opieką Takeshiego Shirado. Ta poruszająca animacja o smutnym życiu w Hiroszimie w czasach wojny i tragicznych konsekwencjach wybuchu bomby atomowej na długo zapada w pamięć.

Źródło: FilmWeb

Fragment animacji Kuro

2. Dzieci Hiroszimy (tytuł angielski: Children of Hiroshima, tytuł japoński: 原爆の子)

Oficjalna okładka filmu na DVD

Źródło: wikipedia

Dzieci Hiroszimy to film powstały w 1952 roku pod okiem Kaneto Shindo. Akcja filmu dzieje się sześć lat po wybuchu bomby. Główna bohaterka wraca w tym czasie do zniszczonego, rodzinnego miasta, by uczcić pamięć zmarłych rodziców i spotkać się z dawnymi znajomymi. Dowiaduje się przy tym, z jakimi problemami musieli się zmagać. 

Fragment filmu Dzieci Hiroshimy

Źródło: YouTube

3. Czarny Deszcz (tytuł angielski: Black Rain, tytuł japoński: 黒い雨)

Oficjalna okładka filmu na DVD

Źródło: Blog Goo

Czarny deszcz jest to film z roku 1989. Powstał w Japonii pod kierownictwem Shoheia Imamury. Oparty jest na noweli noszącej ten sam tytuł, autorstwa Ibuse Masujiego. Książka ta jest dostępna także w języku polskim. Film opowiada o skutkach, jakie niósł dla życia i zdrowia ówczesnych mieszkańców zagrożonych terenów tytułowy "czarny deszcz" - deszcz powstały w wyniku wybuchu bomb atomowych - i o problemach, z jakimi borykali się ludzie cierpiący na chorobę popromienną.

Zwiastun filmowy Czarnego Deszczu

Źródło: YouTube

4. Hiroszima, moja miłość (tytuł francuski: Hiroshima mon amour, tytuł japoński: 二十四時間の情事)

Plakat filmowy

Źródło: stacjakultura.pl

Film powstał w 1959 roku pod kierownictwem Alaina Resnaisa. Jest to francusko-japoński przekaz, opowiadający historię dwojga ludzi (Francuzki i Japończyka). Z ich wspomnień widz dowiaduje się, jak wyglądało ich życie za czasów wojny, o tym, co niosły ze sobą ciężkie czasy w obu krajach. Film, nominowany do Oscara, otrzymał także wyróżnienie na festiwalu w Cannes.

Zwiastun filmowy

Źródło: YouTube

5. Hiroszima (tytuł angielsku: Hiroshima)

Oficjalna okładka filmu na DVD

Źródło: survinat.com

Hiroszima jest to dokument powstały w 2005 roku. Twórcy starali się ukazać w nim zarówno japoński, jak i amerykański punkt widzenia. Pokazane zostały zdarzenia poprzedzające wybuch, ale także i to, co działo się w czasie i po eksplozji.

Hiroszima dziś

Po wojnie Hiroszimę wzniesiono na nowo, a zniszczone zabytki zrekonstruowano. Miasto odbudowano już w stylu zachodnim. Hiroszima za dnia zachwyca pięknem, a w nocy mieszaniną barw i świateł. To nowoczesne miasto nie zapomniało jednak swojej tragedii: w samym centrum, tam, gdzie nastąpił wybuch bomby, znajduje się obszar zwany Hiroshima Peace Memorial Park (平和記念公園). Na tym terenie znajduje się muzeum, budynki, które przetrwały wybuch, oraz pomnik upamiętniający ofiary ataku. Peace Memorial Park otwarto w roku 1949, a więc 4 lata po zakończeniu wojny. W tym samym roku Hiroszima została ogłoszona "miastem pokoju". Prace nad muzeum znajdującym się na terenie parku trwały nieco dłużej - zostało ono otwarte dopiero w roku 1955. 

W tym samym miejscu, gdzie dziś znajduje się park zajmujący powierzchnię ponad 120 000 metrów kwadratowych, jeszcze przed wybuchem bomby tętniło życie. Było to centrum miasta, a zarazem centrum handlu i życia politycznego. Właśnie dlatego obszar ten został wybrany przez wojsko amerykańskie na cel ataku. Po zakończeniu wojny władze miasta zdecydowały, że zamiast odbudowywać dawne centrum, podjęte zostaną wysiłki stworzenia miejsca, gdzie będzie można uczcić pamięć ofiar sierpnia 1945 roku. Tym właśnie sposobem powstał Peace Memorial Park, w którym co roku odbywają się uroczystości.

Hiroshima Peace Memorial Ceremony, bo o tych uroczystościach tu mowa, jest upamiętnieniem dnia 6 sierpnia 1945 roku. Tego dnia uczestnicy modlą się o wieczny pokój na świecie. Różnego rodzaju ceremonie, przemowy i wydarzenia odbywają się co prawda przez cały dzień, jednak najważniejszym momentem jest godzina 8:15 (dokładny czas wybuchu bomby). Wtedy właśnie bije Dzwon Pokoju i następuje minuta ciszy. Miasto zamiera i każdy mieszkanieć Hiroshimy, niezależnie od tego, gdzie się znajduje, może pomodlić się chwilę zarówno za ofiary wybuchu bomby, jak i o pokój na świecie. Wieczorem natomiast następuje już mniej oficjalna część rocznicy - gdy zapada zmrok, zapalane są lampiony, które puszcza się z prądem rzeki.

Hiroshima za dnia

Źródło: The Rising Sky

Hiroshima nocą

Żródło: JoeMonster

Pomnik upamiętniający ofiary wybuchu bomby

Źródło: World News Mania

Budynek, który przetrwał wybuch bomby. Znajduje się na terenie Peace Memorial Park.

Źródło: BornPlayDie

Obchody uroczystości rocznicowych

Źródło: Australia Network News

Lampiony na rzece w trakcie obchodów rocznicy ataku

Źródło: arch-hiroshima

Dziś, po wielu latach, Hiroszima to piękne, kolorowe miasto, które co roku zalewa fala turystów. Życie tętni tu swoim rytmem, a o katastrofie z 1945 roku zdaje się przypominać już tylko zniszczony budynek-pomnik, pamiątka po miejscu, nad którym wybuchła bomba. Jednak nie ulega wątpliwościom, że wspomnienie sierpnia tamtego roku przetrwało w pamięci nie tylko mieszkańców Hiroszimy, ale i całej Japonii.

ŹRÓDŁA

Blog Goo
intuition
Staticmass
FilmWeb
FilmWeb
FilmWeb
Japan Guide
JNTO
Japan Tourist
Conrad Totman, Historia Japonii, Kraków 2009
Curtis Andressen, Krótka historia Japonii, Warszawa 2004
Jolanta Tubielewicz, Historia Japonii, Ossolineum 1984
Kenneth G. Henshall, Historia Japonii, Bellona, Warszawa
konflikty.pl

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

wydarzenia   film   literatura   Hiroszima  

NASZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy