Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Gospodarka PODSUMOWANIE TYGODNIA 29.07 - 04.08.2013

100 jenów z okresu 1957 - 1958 (Wikipedia)

05.08.2013 | 07:25
Autor: Łukasz Bielak

Coraz więcej Japonii na zagranicznych rynkach, choć w kraju mogłoby być znacznie lepiej. W Chinach niestety nadal "pod górkę".

Spadek wydatków gospodarstw domowych oraz produkcji przemysłowej

Nastroje ekonomistów zajmujących się japońską gospodarką mogły popsuć dane o produkcji przemysłowej oraz o wydatkach gospodarstw domowych. Te pierwsze spadły o 3,3% w porównaniu z poprzednim miesiącem i 4,8% w relacji rok do roku. Również wydatki konsumenckie gospodarstw domowych nie napawają optymizmem. Tu spadek co prawda wyniósł mniej, bo jedynie 0,4%, jednak mocno odbiegał od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się wzrostu o 1,0%. Niemniej powszechne wśród analityków jest przekonanie, że jest to tylko tymczasowy spadek i nadchodzące miesiące przyniosą wzrost obu wskaźników, co będzie potwierdzeniem trendu wzrostowego w całej gospodarce.

Wzrost podatków jednak nieunikniony?

Jest jednak spora grupa polityków obawiających się o ów wzrost w związku z zapowiedziami podniesienia podatków od sprzedaży towarów i usług. Gabinet premiera Shinzō Abe zaplanował dwuetapowe zwiększenie stawek podatku: z obecnych 5% do 8% w kwietniu 2014 roku oraz wzrost o nastepne 2 punkty procentowe, do 10%, w październiku 2015 roku.

Pojawiają się obawy, czy aby taki wzrost nie zdławi kruchego wzrostu gospodarczego i nie zniweczy dotychczasowych działań. Wydaje się jednak, że premier Abe nie ma innego wyjścia. Jednym z priorytetów rządu jest obniżenie deficytu budżetowego i ograniczenie zadłużenia kraju w relacji do PKB, które obecnie wynosi 240% produktu krajowego brutto. To najwyższy wskaźnik wśród krajów wysoko rozwiniętych (dla porównania w Grecji wynosi on nieco ponad 160%, a w Polsce poniżej 60%). Odłożenie teraz reformy podatkowej mogłoby spowodować niepokój na rynkach finansowych, a co za tym idzie wzrost oprocentowania długu, co dla Japonii byłoby katastrofalne.

O potrzebie kontynuowania przyjętej polityki świadczy również stanowisko Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), który "wyraził zaniepokojenie" japońskim długiem publicznym i jego konsekwencjami.

Za to lepiej na rynku pracy

Nieco optymizmu przyniosły natomiast dane o bezrobociu. Jego stopa spadła w stosunku do poprzedniego miesiąca o 20 punktów bazowych (0,2%) z 4,1% w maju do 3,9% w czerwcu. Wiadomość jest o tyle optymistyczna, że analitycy spodziewali się, iż bezrobocie utrzyma się na tym samym poziomie, co w poprzednim miesiącu.

Ożywienie na rynku elektroniki użytkowej

Inne dobre dane napłynęły z runku elektroniki użytkowej. Niedawno japońskie koncerny samochodowe chwaliły się wzrostem sprzedaży swoich samochodów za granicą, teraz w takim samym tonie wypowiadają się producenci elektroniki: Panasonic, Sony, Toshiba i Sharp. Podobnie jak w przypadku przemysłu motoryzacyjnego, także tutaj za "sprawcę" tego stanu rzeczy przyjmuje się słabego wskutek działań rządu jena. O tych pozytywnych zmianach jako skutku luzowania polityki fiskalnej mówił Haruhiko Kuroda, prezes japońskiego banku centralnego.

Tylko te Chiny...

Niestety dobrych wiadomości nie przynosi sytuacja firm motoryzacyjnych w Chinach. Sprzedaż na tym rynku mocno martwi japońskich producentów aut, gdyż ich pojazdy sprzedają się gorzej nie tylko od samochodów amerykańskich marek, ale nawet europejskie koncerny mogą pochwalić się lepszymi wynikami. Na razie jednak nie wydaje się, aby cokolwiek mogło się zmienić, gdyż podłożem tej niskiej sprzedaży jest spór o wyspy Senkaku i dopóki nie zostanie on zażegnany, szanse na poprawę sytuacji są raczej niewielkie.

Jak nie Chiny to... kraje Azji Południowo-Wschodniej

Na przysłowiowe "otarcie łez" Japonia może liczyć na większą obecność w państwach Azji Południowo-Wschodniej. Po serii podróży premiera Abe widać wyraźne ożywienie w aktywności japońskich firm w tym regionie świata. Do tej pory wydały one na fuzje i przejęcia rekordową kwotę 8,2 mld dolarów, co jest nieporównywalnie większą kwotą niż 614 milionów dolarów wydane w tym samym okresie ubiegłego roku oraz więcej niż 7,6 miliarda w rekordowym roku 2006. Pozwala to mieć nadzieję na zrównoważenie spadku udziału Japonii na rynku chińskim.

ŹRÓDŁA

BBC
News On Japan 1
Japan Today 1
Polskie Radio
News On Japan 2
Japan Today 2
Japan Today 3
Japan Times 1
Japan Times 2
Japan Today 4

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

Abe   handel   jen   Bank Japonii  

NASZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy