Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Gospodarka PODSUMOWANIE TYGODNIA 19.08 - 25.08.2013 R.

Flickr (Mr Wabu)

26.08.2013 | 11:58
Autor: Arkadiusz Bednarczyk

Zaawansowane rozmowy o wolnym handlu, wzrost eksportu, bolączka deficytu handlowego i śmiałe słowa szefa BOJ-u o podniesieniu podatku VAT.

Negocjacje o wolnym handlu

1. Kompleksowe Regionalne Partnerstwo Gospodarcze

W listopadzie 2012 roku państwa o łącznie ponad trzymiliardowej populacji i stanowiące 1/3 światowego PKB ogłosiły początek rozmów, które do 2015 roku miałyby zakończyć się porozumieniem o wolnym handlu. Osiągnięcie go jest o tyle trudne, że gospodarki krajów dążących do konsensusu są na różnym poziomie zaawansowania. Jednakże w miniony poniedziałek szesnaście krajów Azji i Pacyfiku, w tym Japonia oraz Chiny, rozpoczęły wstępne negocjacje już na szczeblu ministerialnym. Na spotkaniu w Brunei ministrowie dziesięciu państw-członków Stowarzyszenia Krajów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) oraz ich sześciu regionalnych partnerów dyskutowali o obniżeniu bądź wyeliminowaniu ceł w ramach Kompleksowego Regionalnego Partnerstwa Gospodarczego.

2. Partnerstwo Transpacyficzne

Z kolei kilka dni później rozpoczął się kolejny etap rozmów w ramach Partnerstwa Transpacyficznego. Choć państwa-członkowie tego układu pokrywają się z wyżej wspomnianym KRPG, to jednak nie obejmuje on wschodzących potęg takich jak Chiny czy Indie. Cel jest jednak ten sam: osiągnięcie porozumienia do końca tego roku i tym samym wyeliminowanie ceł. Choć Japonia do negocjacji dołączyła jako ostatni, dwunasty członek, to twardo walczy o swoje sprawy, wysyłając na obecną rundę delegację około 120 urzędników. Negocjują m.in. zachowanie ceł na import kluczowych dla Japonii produktów rolnych, a także pozostawienie wielkości dopłat do połowu ryb na poziomie nie niższym niż obecny.

Deficyt handlowy w coraz gorszym stanie

Japoński eksport znowu zyskuje na sile. Tempo wzrostu za miniony miesiąc było najwyższe od 2010 roku, sięgając 12,2% (r/r). Jest to wynikiem lepszego popytu w USA (wzrost eksportu o 18,4%) oraz w Europie (o 16,6%). I choć są to dane nienajgorsze, to jednak niższe niż prognozowano. Co więcej, kolejną bolączką rządu jest skok importu aż o 19,6%. W konsekwencji takich danych deficyt handlowy urósł do 1,02 biliona jenów.

Haruhiko Kuroda o podniesieniu VAT-u

Już od długiego czasu rząd waha się z podniesieniem podatku konsumpcyjnego do 8% z obecnych 5. Tymczasem szef banku centralnego, Haruhiko Kuroda, uważa, że podniesienie go nie przeszkodzi w osiągnięciu 2% celu inflacyjnego. O ile to jeszcze może być prawdą, jako że akurat w większości państw istnieje inflacja i wysokie podatki, to jednak dalsze słowa o koegzystencji podwyżki podatku i zachowaniu wzrostu gospodarczego budzą wiele wątpliwości. Rozwinięte państwa europejskie ciągle zmagają się z wywalczeniem jak najwyższego wzrostu PKB, a to co osiągają na pewno nie jest zadowalające, jako że bliżej im do zera niż do zauważalnej poprawy produktu krajowego brutto. Podatki tłamszą wysiłki poszczególnych osób, stąd też szukają one luk w prawie bądź po prostu przenoszą swoje firmy do państw o niższych obciążeniach. Ostateczna decyzja należy jednak do premiera Abe, który ma ją podjąć już na jesień tego roku.

Giełda; jen

Po niewielkim poniedziałkowym ruchu (0,79% w górę) we wtorek nastąpiło tąpnięcie na giełdzie. Nikkei 225 był 2,63% pod kreską. Spadek spowodowany był m.in. umocnieniem się jena i niekorzystnymi informacjami płynącymi z zagranicznych rynków. W środę i czwartek giełda japońska uspokoiła się, zyskując w środku tygodnia 0,21%, a kolejnego tracąc skromne 0,44%. W piątek niejako odrobiono wtorkowe straty. Główny indeks zamknął na 2,21% plusie. Przyczyną był m.in. silniejszy dolar, który wpływa na zwiększenie japońskiego eksportu.

ŹRÓDŁA

The Japan Times I
The Japan Times II
The Japan Times III
The Japan Times IV
Trading Economics
News on Japan I
The Japan Times V
News on Japan II
The Japan Times VI
Japan Today

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

Abe   handel   jen   Bank Japonii   deflacja / Inflacja   USA   Chiny   giełda  

NASZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy