Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Gospodarka PODSUMOWANIE TYGODNIA 2.09 - 8.09.2013 R.

Wikipedia (Eclipse2009)

09.09.2013 | 19:39
Autor: Arkadiusz Bednarczyk

Japonia umiarkowanie odzyskuje siły - z nową oceną gospodarki Banku Japonii współgrają dane z minionego tygodnia. Tymczasem na horyzoncie Tokio 2020.

Biznes powooooli do przodu

Nakłady inwestycje w końcu, bo po raz pierwszy w przeciągu trzech kwartałów zanotowały wzrost w okresie kwiecień-czerwiec. Choć jest on naprawdę minimalny, gdyż wynosi jedyne 0,02% r/r, co w sumie daje wartość 8,31 bilionów jenów [ok. 270 mld zł], to może być dobrym prognostykiem dla japońskiej gospodarki. Zwłaszcza, że w poprzednim kwartale nakłady spadły aż o 3,9%.

"Błyskotki" w cenie

Rośnie również sprzedaż dóbr luksusowych w domach towarowych. W pierwszym półroczu 2013 roku wzrosła o 2,3% r/r, osiągając wartość około 3 bilionów [ok. 97,5 mld zł]. Oczekuje się jednak, że planowana podwyżka VAT-u największy wpływ będzie miała m.in. właśnie na sprzedaż dóbr luksusowych, które nie są dobrami pierwszej potrzeby, dlatego ich kupno konsumenci mogą odłożyć na później. Z drugiej strony to cena dóbr luksusowych zachęca do ich kupna, jako że są pewnego rodzaju wyznacznikiem majętności czy też prestiżu.

Premie w pracy coraz większe

Minimalnie wzrosły również zarobki Japończyków w lipcu, o 0,4%. Gdyby jednak nie wyższe bonusy, o 2,1% r/r to nie udałoby się tego osiągnąć, jako że stałe wynagrodzenie po wyłączeniu nadgodzin i premii spadło, czternasty raz z rzędu, o 0,4% r/r. Biorąc te informacje pod uwagę łatwiej zrozumieć obawy dotyczące podnoszenia podatków. Jeśli ceny dóbr rosną, a w tym samym czasie płace maleją powstaje coraz większa rozbieżność pomiędzy wyobrażeniem konsumentów, co do polityki premiera Abe, a tym co obecnie jest. Słaby jen winduje w górę ceny importowanych dóbr, takich jak na przykład paliwo, a tymczasem wcale nie pomaga przeciętnemu Japończykowi w uzyskaniu większych zarobków.

Japonia na drodze do odzyskania sił

Kolejne dobre wieści to skok o jedno miejsce w górę, z dziesiątego na dziewiąte w globalnym raporcie konkurencyjności, który ukazał się w tym tygodniu. Przyczyniła się do tego głównie przewaga konkurencyjna przedsiębiorstw i instytucji badawczych oraz wysoka innowacyjność. Z kolei kulą ciążącą u nogi Japonii, według raportu jest ogromny dług publiczny i deficyt budżetowy. Ze skokiem w rankingu zbiegło się również ujawnienie opinii Banku Japonii, co do gospodarki kraju. Z poprzedniej oceny, która nie była zmieniana od lipca wynikało, że zaczyna ona umiarkowanie odzyskiwać siły. Zaznaczono jednak, że pozostawał wysoki stopień niepewności ze względu na m.in. problem zadłużenia w Europie oraz tempo rozwoju Stanów Zjednoczonych. Tym razem BoJ podniósł ocenę gospodarki do "umiarkowanie odzyskującej siły".

Na zakończenie tygodnia igrzyska olimpijskie w 2020 roku

Tydzień Japonia kończyła w szampańskim nastroju po ogłoszeniu wyników głosowania w sprawie organizacji Igrzysk Olimpijskich w 2020 roku. Po raz kolejny gospodarzem tej prestiżowej imprezy będzie Tokio. Oczywiście tak wielkie przedsięwzięcie odciśnie swój ślad na gospodarce tego kraju. Szacuje się, że dzięki organizacji igrzysk PKB Japonii może wzrosnąć o 0,5 punktu procentowego.

ŹRÓDŁA

The Japan Times I
The Japan Times II
The Japan Times III
World Economic Forum I
World Economic Forum II
The Japan Times IV
The Mainichi

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

handel   jen   Bank Japonii   podatki  

NASZE ARTYKUŁY

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy