Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Gospodarka PODSUMOWANIE TYGODNIA 9.09-15.09.2013 R.

Wikimedia (Zagyoso)

16.09.2013 | 16:20
Autor: Arkadiusz Bednarczyk

Zmiany w podatkach na tle dobrego wzrostu gospodarczego, a także podwyżka płacy minimalnej, wzrost cen hurtowych i spadek nadwyżki bilansu płatniczego.

Nadwyżka w bilansie płatności międzynarodowych

Pomimo wzrostu dochodów z inwestycji bezpośrednich nadwyżka w bilansie płatności międzynarodowych skurczyła się o 12,9% r/r do 577,3 mld jenów w lipcu. Z kolei saldo obrotów towarowych w tym samym miesiącu zanotowało deficyt rzędu 943,3 mld jenów r/r, co w dodatku było największym deficytem w lipcu od czasu, gdy w 1985 roku rozpoczęto zbierać tego rodzaju dane. Drugim rekordem był wzrost salda dochodów (zyski z zagranicznych inwestycji) o 24,2% (najwyżej od 1985 r.), tj. do 1,7938 bln jenów. Eksport wzrósł o 11,5% do 5,7073 bln jenów, głównie dzięki handlowi autami. Nie udało się jemu przewyższyć skoku importu, który wyniósł 21%, osiągając wartość 6,6505 bln jenów. Wzrost ten zawdzięcza zwiększonemu zapotrzebowaniu na gaz ziemny i ropę naftową z powodu odchodzenia od energii atomowej.

Wyższe ceny hurtowe; niższy stan zamówień sektora prywatnego

Po 2,3% wzroście w lipcu, także i w sierpniu ceny hurtowe skoczyły do góry o 2,4% r/r. Stało się to w dużej mierze dzięki wzrostowi cen energii elektrycznej, gazu i wody, których ceny łącznie wzrosły o 8,5% r/r. Jednak licząc wzrost m/m, wskaźnik ten poruszył się nieznacznie, rosnąc od lipca o 0,3%. Po drugiej stronie, bo na minusie, stoi wskaźnik zamówień sektora prywatnego na maszyny i urządzenia. W lipcu spadł, po raz drugi z rzędu, o 0,025% m/m, z 777,4 mld jenów do 777,2 mld jenów po wyłączeniu, ze względu na ich dużą zmienność, zamówień dla firm energetycznych oraz na statki.

Podwyżka VAT-u

Choć ostateczna decyzja zostanie ogłoszona 1 października, już teraz premier Shinzō Abe zdecydował, że podatek VAT zostanie podniesiony według wcześniejszych propozycji, czyli do 8% w kwietniu następnego roku. Dodatkowo minister finansów Tarō Asō zaproponował wstrzyknięcie w nią dodatkowych pięciu bilionów jenów (prawie 160 mld zł), tak aby uchronić ją przed ewentualnym spowolnieniem. Trudno jednak zrozumieć narodziny tego pomysłu, jako że jednym z głównych powodów dla podwyższenia podatku była finansowa niestabilność Japonii, która ma największy dług publiczny wśród rozwiniętych gospodarek (ponad 200% PKB).

Mniejszy CIT?

Drugim krokiem, który miałby złagodzić podwyżkę VAT-u, jest omawiana przez urzędników obniżka CIT-u. Na razie nie wiadomo, ile miałaby ona wynosić. Celem jej byłoby zwiększenie konkurencyjności Japonii, która owy podatek ma dwa razy wyższy (35,6%) niż np. Singapur (17%) i o ponad 10 punktów procentowych wyższy od Chin (25%).

Wyższa płaca minimalna

Wraz ze zmianą systemu podatkowego w październiku zmienią się również stawki płacy minimalnej. Po dodaniu do uśrednionej płacy minimalnej 15 jenów wyniesie ona 764 jeny za godzinę pracy. Dzięki tej podwyżce pracownicy we wszystkich prefekturach poza Hokkaido będą zarabiali więcej niż osoby będące na zasiłkach.

Obniżenie salda pierwotnego budżetu

Rząd zobowiązał się również do obniżenia o połowę proporcji deficytu pierwotnego względem PKB do roku 2015 z poziomu roku fiskalnego 2010. Co więcej, obiecał też, że do końca roku fiskalnego 2020 saldo pierwotne będzie już na plusie.

PKB; giełda; jen

Niewątpliwie jednak okoliczności sprzyjają ogłaszaniu trudnych decyzji przez premiera. W poniedziałek ukazał się wskaźnik produktu krajowego brutto, który w okresie kwiecień-czerwiec, po uwzględnieniu inflacji, wyniósł 3,8% r/r. Z kolei giełda wszystkie dni, za wyjątkiem czwartku (-0,26%), kończyła na plusie, ostatecznie zamykając w piątek na poziomie 14404,67 punktów. W tym czasie za dolara trzeba było zapłacić 99,83 jena.

ŹRÓDŁA

The Japan Times I
The Japan Times II
The Japan Times III
Nasdaq
The Japan Times IV
The Japan Times V
The Mainichi
The Japan Times VI
The Japan Times VII
The Malaysian Insider I
The Malaysian Insider II
Reuters

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

Abe   energia jądrowa   handel   jen   rekordy   energetyka   giełda   podatki  

NASZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy