Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Gospodarka PODSUMOWANIE TYGODNIA 16.09-22.09.2013 R.

Flickr (IvanWalsh.com)

23.09.2013 | 22:11
Autor: Arkadiusz Bednarczyk

Bardzo spokojny tydzień, w którym ukazały się dane dotyczące bilansu handlowego, cen działek, oraz informacje o przyszłej elektrowni geotermalnej i bezcłowej wymianie w ramach TPP.

Partnerstwo Transpacyficzne

Kraj Kwitnącej Wiśni już w sierpniu wymienił się listą produktów, które miałyby być nieobjęte cłem z Brunei, Malezją, Meksykiem, Nową Zelandią, Peru i Singapurem. Średnia bezcłowych produktów wynosiła wtedy 80%. W minionym tygodniu po zgodzie Japonii na wyeliminowanie ceł dla Filipin w przeciągu 10 lat, ilość produktów nim nieobjętych wynosiłaby 88,4%. Byłaby to zarazem największa proporcja wśród 13 innych tego rodzaju umów zawartych przez Japonię. Premier Abe wciąż jednak, pod naciskiem społeczeństwa nie zgadza się na usunięcie ceł z kluczowych produktów rolnych, tj. ryżu, wołowiny, wieprzowiny, cukru i nabiału.

Bilans handlowy w coraz w gorszym stanie

W dalszym ciągu Japonia nie może uporać się z deficytem handlowym. Słabnący jen wraz ze zwiększającymi się kosztami paliwa (import gazu ziemnego i ropy naftowej z powodu stopniowego wyłączania elektrowni atomowych) spowodowały, że deficyt handlowy w sierpniu był większy niż prognozowano i wyniósł 960,3 mld jenów. To o 25% więcej jak rok temu w tym samym okresie. Eksport wzrósł o 14,7% r/r do 5,78 bln jenów, podczas gdy import o 16% r/r do 6,74 bln jenów. Pomimo że ilość niektórych importowanych dóbr się zmniejsza to ich wartość wręcz odwrotnie. Rośnie w dwucyfrowym tempie.

Niższe ceny działek

Choć w obszarach metropolitalnych takich jak Osaka, Nagoja i Tokio ceny gruntów handlowych wzrosły po raz pierwszy od pięciu lat (licząc od początku roku do 1 lipca) to biorąc pod uwagę wszystkie grunty w kraju ceny zarówno działek handlowych jak i mieszkaniowych spadły. Średnia cen gruntów handlowych w trzech metropoliach wzrosła o 0,6%, a cena działek mieszkaniowych spadła o 0,1%. Tymczasem w całym kraju te pierwsze spadły o 2,1% (szósty spadek z rzędu), a drugie o 1,8% (22 spadek z rzędu).

Dotacja dla przyszłej elektrowni geotermalnej

Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu zamierza dotować badania i analizy, które rozpoczną się w tym miesiącu i dotyczyć będą zbudowania w parku narodowym w prefekturze Fukushima jednej z największych elektrowni geotermalnych w Japonii. W projekt zaangażowanych ma być dziesięć przedsiębiorstw.

Giełda; jen

Koniec tygodnia na giełdzie okazał się być bardzo spokojny. Główny indeks Nikkei 225 spadł zaledwie o 0,16% zatrzymując się na poziomie 14 742,42 punktów, a szerszy indeks Topix zyskał 0,29%, kończąc na poziomie 1218,98 punktów. Za dolara piątkowym popołudniem na azjatyckich rynkach trzeba było zapłacić 99,31 jena.

ŹRÓDŁA

The Japan Times I
The Japan Times II
The Japan Times III
The Japan Times IV
Japan Today

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

handel   jen   Fukushima   Tokio   energetyka   giełda  

NASZE ARTYKUŁY

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy