Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Gospodarka PODSUMOWANIE TYGODNIA 23.09 - 29.09.2013 R.

Ministerstwo Finansów; Wikimedia

30.09.2013 | 18:00
Autor: Arkadiusz Bednarczyk

Państwo ułatwia funkcjonowanie przedsiębiorcom, upraszcza procedury handlu produktami organicznymi i w dalszym ciągu negocjuje umowy handlowe z członkami TPP oraz z UE.

Umowy handlowe:

1. Partnerstwo Transpacyficzne

Japonia zdecydowała się, że wyeliminuje cła z 75% importowanych produktów oraz że zrobi to w rok od momentu wejścia do układu TPP. Oczekuje się, że cła na pozostałe 25% towarów zostaną cofnięte w przeciągu 10 lat.
W poniedziałek zakończyły się trwające cztery dni dwustronne negocjacje z USA. Okazało się jednak, że nie wyniknął z nich znaczący postęp w kwestii towarów "wrażliwych". Chodzi o wyeliminowanie ceł na japońskie auta oraz na artykuły przemysłowe przez stronę amerykańską, a przez stronę japońską o zniesienie ceł na produkty rolne. Kolejna runda negocjacji już w październiku.

2. Japonia a UE

W ten sam dzień Toshimitsu Motegi, minister gospodarki, handlu i przemysłu spotkał się i zawarł porozumienie z francuskimi ministrami ds. handlu i przemysłu w celu promowania wolnego handlu pomiędzy Japonią a Unią Europejską. UE oczekuje od Japonii wyeliminowania barier pozataryfowych i podkreśla, że porozumienie mogłoby ożywić japoński przemysł, tak jak miało to miejsce w przypadku umowy pomiędzy Meksykiem a Japonią.

Ułatwienia dla przedsiębiorców

Rząd zdecydował sie wprowadzić cięcia podatkowe rzędu 300 mld jenów [9,5 mld zł] w celu pobudzenia inwestycji i tym samym stymulowania wzrostu gospodarczego. Dodatkowo zamierza przedłużyć okres trwania ulg podatkowych, które miały wygasnąć w marcu przyszłego roku, do marca 2017 roku. Samorządy również planują włączyć się w pomoc, na przykład pobierając niższy podatek od nowo powstałych przedsiębiorstw. Firmy, które reorganizują się w celu poprawy rentowności również będą mogły liczyć na ulgi podatkowe. Kolejnym ukłonem w stronę przedsiębiorców miałaby być obniżka podatku CIT. Z jednej strony mówi się, że zachęci ona zagraniczne firmy do zakładania filii w Japonii, że przyłoży się do zwiększenia popytu wewnętrznego, do wzrostu liczby miejsc pracy, a z drugiej że pogorszy, i tak będące w złym stanie finanse publiczne. Jak podają urzędnicy mało prawdopodobne jest, aby nastąpiła w kolejnym roku fiskalnym ze względu na sprzeciw wśród ustawodawców koalicji rządzącej. Dlatego też najwcześniej mogłoby się to wydarzyć w roku fiskalnym 2015. Co więcej, rząd zaproponował, aby znieść dopłatę do podatku płaconego przez firmy, która miała pomóc w rekonstrukcji regionu Tōhoku zniszczonego przez trzęsienie ziemi i tsunami w 2011 roku. Wycofanie dopłat, od marca 2014 roku, rok wcześniej niż planowano oznaczało by zmniejszenie podatku z 38% do 36% dla firm z siedzibą w Tokio. Te 2 punkty procentowe, jak się szacuje, "kosztowałyby" rząd 900 mld jenów [28,5 mld zł] mniej w budżecie. Koalicja rządząca jest jednak w tej kwestii podzielona, a ponadto na środowym panelu dotyczącym tej propozycji wszyscy jej uczestnicy byli przeciwko zakończeniu dopłat. Rząd zaakceptował również zmianę w obecnych ulgach podatkowych. Firmy, które podniosą płace pracownikom o minimum 2% (wcześniej było to min. 5%) zapłacą mniej podatku. Duże firmy o 10% z całości podwyżek, a małe i średnie o 20% z całości podwyżek.

Z kolei w celu złagodzenia negatywnych efektów podwyżki podatku konsumpcyjnego planowanej na kwiecień przyszłego roku premier Shinzō Abe wypuści na rynek pakiet stymulacyjny o wielkości prawdopodobnie pięciu bln jenów [158,8 mld zł].

Swobodniejszy handel produktami organicznymi: Japonia - USA

W czwartek Japonia zawarła porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi dotyczące handlu produktami organicznymi. Jego rezultatem będzie zwiększony przypływ produktów na rynek oraz zwiększone zyski w gospodarstwach ekologicznych, które w Stanach odgrywają coraz większą rolę. Obecna roczna wartość sprzedaży amerykańskich produktów organicznych w Japonii wynosi ok. 80 milionów dolarów [250 mln zł]. Szacuje się że w ciągu następnej dekady wzrośnie ona do 250 milionów dolarów [780 mln zł]. Podczas ustalania szczegółów porozumienia rząd Shinzō Abe porzucił swoje obiekcje co do dwóch substancji dopuszczonych do użytku w amerykańskich produktach organicznych, które na rynku japońskim są zakazane.
Przed porozumieniem, aby móc sprzedać produkt w obydwu krajach konieczne było uzyskanie oddzielnych certyfikatów poświadczających spełnienie narzuconych wymagań. Od 1 stycznia produkty organiczne z certyfikatem jednego z krajów będą mogły być sprzedawane zarówno w Japonii jak i w USA.

Inflacja CPI i średnia wynagrodzeń

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) wyniósł w sierpniu 0,8% r/r z wyłączeniem żywności. Gdyby jednak wyłączyć również energię i szybko psującą się żywność ceny spadłyby o 0,1% r/r.

Wynagrodzenia w lipcu, wykluczając bonusy i nadgodziny spadły o 0,4% r/r. Był to 14 spadek z rzędu.

Giełda; jen

Na japońskiej giełdzie bez większych zmian. Po skoku w zeszył piątek o 2,3% do poziomu 14 742,42 punktów obecny tydzień główny indeks Nikkei 225 zakończył na podobnym, nieznacznie wyższym poziomie 14 760,07 punktów. Za jednego dolara w piątkowe popołudnie trzeba było zapłacić 98,63 jeny.

ŹRÓDŁA

The Japan Times I
The Japan Times II
The Japan Times III
Global Post I
The Standard
The Mainichi
Jiji
The Japan Times IV
Global Post II
The Japan Times V
The Japan Times VI
The Packer
United States Department of Agriculture
The Japan Times VII
The Japan Times VIII
News on Japan I
News on Japan II

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

handel   jen   USA   giełda   podatki  

NASZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy