Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Gospodarka KOMENTARZ EKONOMICZNY 31.03 - 06.04.2013

flickr.com (David Woo)

07.04.2013 | 13:17
Autor: Arkadiusz Bednarczyk

Ostatni tydzień minął pod znakiem pierwszego posiedzenia Banku Japonii od objęcia fotela prezesa przez Haruhiko Kurodę oraz zgody USA na przystąpienie Japonii do negocjacji w sprawie TPP.

"Jedno z najpilniej śledzonych posiedzeń Banku Japonii po zakończeniu drugiej wojny światowej"

Japońska giełda 5 kwietnia nie dość, że skoczyła do góry to jeszcze udało jej się osiągnąć rekordowo wysoki poziom, którego od kilku już lat nie zanotowano (ostatnio w sierpniu 2008). A wszystko to za sprawą arcyważnego posiedzenia Banku Japonii 4 kwietnia, na którego wyniki czekali najważniejsi tego świata. Od momentu objęcia fotela prezesa przez Haruhiko Kurodę, reformy nabrały szybkiego tempa. Co więcej, można wręcz stwierdzić, że są dokładnie takie jakich życzyłby sobie premier Abe, co nieco podkopuje ideę niezależności banku centralnego (jeśli w ogóle wierzyć, że taka niezależność jest w praktyce możliwa).

Planowane działania Banku Japonii

Podtrzymany został główny cel prowadzonej polityki, czyli osiągnięcie celu inflacyjnego w wysokości dwóch procent w przeciągu dwóch lat. W razie nie dotrzymania tego terminu zostanie on wydłużony. Aby tego dokonać ogłoszono co miesięczny skup aktywów o wartości 75 miliardów dolarów, co przełoży się na około 754 mld dol. rocznie (jest to więcej niż wynosi roczny produkt krajowy brutto Polski). Polityka ta będzie kontynuowana do czasu wystąpienia inflacji. Przez niektórych trafnie nazywana jest polityką pustego pieniądza. Już dobry rok temu Instytut Misesa wykazał, że działania takie nie prowadzą do trwałego ożywienia, gdyż pieniądze te nie "wypływają" do gospodarki, a są przeważnie "kiszone" w bankach centralnych. Również ekonomista Stiglitz zauważa, że samo luzowanie polityki pieniężnej nic nie daje, co odniósł do wyników gospodarki USA. Dodał przy tym, że możliwe, iż w Japonii polityka ta da lepsze efekty, gdyż jest elementem szerszego planu.

Jaka ocenia się deflację?

Zastanawia twierdzenie, że deflacja jest czynnikiem hamującym wzrost gospodarczy i dlatego trzeba z nią walczyć. Po spojrzeniu na tabelę wzrostu PKB a następnie na wartość inflacji okazuje się, że... właściwie nie widać zależności. Kraje z inflacją mają bądź lepsze bądź gorsze wyniki od Japonii. Ciekawi również wiara premiera Abe w to, że zwykły konsument nie dokonuje zakupów z powodu deflacji. Wydaje się to całkiem logicznym postępowaniem, ale tkwi w tym stwierdzeniu pewien mankament. Świadomość ekonomiczna wśród społeczeństwa japońskiego zapewne nie odbiega specjalnie od społeczeństwa choćby polskiego, a wystarczy na ulicy zapytać pierwszą lepszą osobę czy wie co to jest inflacja/deflacja, a jeśli tak to czy w ogóle zwraca na nią uwagę robiąc zakupy. Niewątpliwie wyniki byłyby ciekawe. W związku z tym dziwi też wspieranie się w swoich dążeniach poparciem opinii publicznej, co niejako zapewne miałoby usprawiedliwiać prowadzenie takiej a nie innej polityki monetarnej i jej ewentualną porażkę.

Zgoda USA na uczestnictwo Japonii w negocjacjach TPP

Posiedzenie Banku Japonii przyćmiło inną ważną dla Japonii wiadomość, czyli zgodę Stanów Zjednoczonych na uczestnictwo Japonii w negocjacjach TPP (Partnerstwa Transpacyficznego). Kraj Kwitnącej Wiśni musiał jednak przyjąć kilka warunków. Pierwszy z nich to utrzymanie przez USA taryf (celnych itp.) na samochody sprowadzane z Japonii. Spowoduje to, że będą one droższe o daną wartość taryfy i przez to mniej konkurencyjne. Drugim warunkiem było rozszerzenie "preferencyjnych procedur postępowania ze sprowadzanymi pojazdami", co uprości kontrolę bezpieczeństwa aut importowanych z USA, których liczba sięga ok. 2000 rocznie.

ŹRÓDŁA

Wyborcza.pl
Asahi
kryzys.mises.pl
Parkiet
Infor.pl
Forbes.pl

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

Bank Japonii   stosunki międzynarodowe  

NASZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy