Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Gospodarka PODSUMOWANIE TYGODNIA 9.12-15.12.2013 R.

business.westernunion.com

16.12.2013 | 08:00
Autorzy: Arkadiusz Bednarczyk, Michał Brysz

Wysokie koszty importu paliw dają w kość Japonii. Nieciekawie przedstawia się także sytuacja z porozumieniem TPP. Z drugiej strony są decyzje odnośnie pakietu stymulacyjnego i reform podatkowych.

Dziewięciomiesięczny okres wzrostu przerwany

Saldo obrotów bieżących w październiku po raz pierwszy od dziewięciu miesięcy zanotowało spadek. Jeszcze miesiąc wcześniej Japonia mogła się wykazać 587,3 mld [18,2 mld zł] wzrostem. Tym razem jest na minusie 127,9 mld jenów [3,75 mld zł]. Z kolei saldo obrotów towarowych ustanowiło nowy niechlubny rekord, zaliczając największy deficyt w październiku (porównując tylko ten miesiąc) od czasu, gdy zaczęto zbierać tego rodzaju dane w 1985 roku. Wyniósł on 1,09 bln jenów [32,04 mld zł]. Import wzrósł o 28,2% r/r [rok do roku] do 6,93 bln jenów [203,7 mld zł], m.in. ze względu na rosnące koszty importu skroplonego gazu ziemnego i ropy naftowej. Z drugiej strony eksport skoczył jedynie o 17,9% r/r do 5,83 bln jenów [171,3 mld zł], głównie z powodu wyższego eksportu samochodów. Saldo dochodów (zyski z zagranicznych inwestycji) również zakończyło miesiąc na plusie rzędu 9,61%, co równa się 1,36 bln jenów [39,9 mld zł]. Był to drugi miesiąc wzrostów z rzędu.

Termin zawarcia porozumienia niedotrzymany - TPP

Na zakończonym we wtorek spotkaniu 12 państw chcących podpisać umowę o wolnym handlu - Partnerstwo Transpacyficzne (TPP) nie doszło do osiągnięcia pełnego porozumienia. Tym samym nie zrealizowano postawionego celu podpisania umowy przed końcem bieżącego roku. Japonia wraz z USA nie wypracowały jak dotąd wspólnego stanowiska odnośnie drażliwych kwestii, którymi są m.in. cła na produkty rolne oraz handel samochodami. Amerykański minister do spraw handlu, Michael Froman mówi wręcz, że

"rozwiązanie kwestii dostępu do rynku między USA a Japonią będzie kluczem do sukcesu TPP".

Kolejne spotkanie negocjatorów odbędzie się najprawdopodobniej w Londynie pod koniec stycznia.

Plan reform podatkowych na 2014 rok

W czwartek rządząca koalicja zatwierdziła plan reform podatkowych na 2014 rok w celu zmniejszenia negatywnych efektów mogących pojawić się po drugiej podwyżce [do 10%] podatku konsumpcyjnego w październiku 2015. Pomimo sprzecznych argumentów koalicji Partii Liberalno-Demokratycznej - Nowe Komeito udało się osiągnąć konsensus. Zdecydowano się na obniżenie podatku na artykuły pierwszej potrzeby w związku z trudną sytuacją osób o niskim dochodzie. Zmiany zostaną wprowadzone w przeciągu najbliższych dwunastu miesięcy. Planowana jest także likwidacja podatku nałożonego na firmy po tsunami w 2011 roku oraz wprowadzenie ulg podatkowych w strefach specjalnych w celu zachęcenia do inwestycji oraz badań i rozwoju w tych okręgach. Poza ulgami i obniżkami podjęto kroki w celu likwidacji ulg podatkowych dla pracowników zarabiających ponad 12 mln jenów [352,8 tys. zł] rocznie od 2016 roku oraz dla tych zarabiających ponad 10 mln jenów [294 tys. zł] rocznie od 2017 roku. Oczekuję się jednak silnego sprzeciwu w tej kwestii, ponieważ zmiana dotknie około ok. 1,72 mln Japończyków. Krok ten ma na celu pozyskanie funduszy od osób o wysokim dochodzie zamiast zwiększania podatków dla tych biedniejszych. Obecnie dla tych zarabiających nieco ponad 15 mln jenów ulgi wynoszą maksymalnie 2,45 mln jenów [72 tys. zł]. Według najnowszych ustaleń planuje się je zmniejszyć tak, aby przy dochodzie rocznym 12 mln jenów wynosiły 2,3 mln jenów [67,6 tys. zł], a przy dochodzie ponad 10 mln jenów – 2,2 mln jenów [64,7 tys. zł] ulg. Kolejnym krokiem jest nałożenie na osoby o takich dochodach dodatkowych obciążeń podatkowych w skali roku, a mianowicie dodatkowe 30 tys. jenów [882 zł] dla dochodu ponad 12 mln jenów i 110 tys. jenów [3233 zł] dla dochodu ponad 15 mln jenów [441 tys. zł].

Fundusze na pakiet stymulacyjny ujęte w budżecie

Również w czwartek przez rząd został zatwierdzony budżet powiększony o 5,5 bln jenów [161,68 mld zł] potrzebnych do sfinansowania pakietu stymulacyjnego, który ma zmniejszyć negatywne skutki podwyżki podatku konsumpcyjnego na wiosnę. Obecnie rząd nie ma w planach wypuszczać obligacji, gdyż jak twierdzi oczekuje się, że zyski w marcu będą większe niż przypuszczano w styczniu. Stworzono także wstępny szkic budżetu na rok budżetowy 2014, gdzie starano się jak najbardziej ciąć koszty. Planuje się także zmniejszenie emisji długu, tak aby nie przewyższyła ona emisji z roku 2013.

Pakiet stymulacyjny ma zostać wprowadzony na początku 2014 roku, tak aby przyspieszyć odnowę regionu Tōhoku po trzęsieniu ziemi i tsunami w 2011 roku, a także w celu rozpoczęcia inwestycji w nową infrastrukturę w związku ze zbliżającymi się igrzyskami olimpijskimi w Tokio w 2020 roku. Pakiet ma także służyć jako zabezpieczenie przed prawdopodobnym spadkiem popytu po podwyżce podatku konsumpcyjnego o 3 p.p. [punkty procentowe].

Według budżetu 3,13 bln jenów [92,01 mld zł] ma być przeznaczone na odbudowę po katastrofie naturalnej i na przedsięwzięcie środków zapobiegających ponownym nieszczęściom. Z tych funduszy 80 mld jenów [2,4 mld zł] wykorzystane zostanie na dekontaminację strefy wokół elektrowni Fukushima Daiichi. Dodatkowo, 1,42 bln jenów [41,74 mld zł] to fundusze mające pobudzić konkurencyjność przemysłową. Z kolei 300,5 mld jenów [8,83 mld zł] ma być ulokowane w strefach zatrudnienia dla kobiet, ludzi młodych i w podeszłym wieku.

Nikły wzrost zamówień na maszyny - październik

Zamówienia sektora prywatnego na maszyny z wyłączeniem statków i urządzeń elektrycznych, postrzeganego jako wiodący wskaźnik inwestycji przedsiębiorstw, w październiku przekroczyły trzeci miesiąc z rzędu wartość 800 mld jenów, wynosząc 807,2 mld jenów [23,7 mld zł]. Jest to 0,6% wzrost m/m [miesiąc do miesiąca], który poprzedzony był spadkiem 2,1% we wrześniu.

Listopad:

- w listopadzie r/r banki pożyczyły o 2,2% więcej pieniędzy. Oznacza to, że wartość pożyczek urosła do 469,26 bln jenów [13,7 bln zł]. Jest to największy wzrost od czerwca 2009 roku, kiedy to wyniósł on 2,4%.

- w tym samym miesiącu, po raz pierwszy od września spadła ilość transportowanego piwa i napojów piwopodobnych o 5,2% do 34,37 miliona skrzynek. Dane zebrano od pięciu głównych producentów piwa.

- Japonia może się również poszczycić najwyższym wśród rywali z zagranicy wynikiem sprzedaży aut w Chinach. Jej udział wynosi 19,2%. Na drugim miejscu są Niemcy z wynikiem 15,6%.

Giełda; jen

Tydzień na japońskiej giełdzie rozpoczął się bardzo dobrze. W poniedziałek główny indeks Nikkei 225 zyskał 2,3%. Jednakże kolejne dni nie utrzymały tego tempa, a wręcz odwróciły trend. Wtorek to spadek o 0,3%. Środa o kolejne 0,6%. Z kolei czwartek zakończył się aż na 1,12% spadku. Na osłodę ostatni dzień tygodnia zamknął się wzrostem o 0,4%, co dało wynik 15 403,11 punktów. Szerszy indeks Topix wyniósł 1238,88 punktów. Za jednego dolara trzeba było zapłacić 103,52 jena.

ŹRÓDŁA

The Japan Times I
The Japan Times II
The Japan Times III
The Japan Times IV
The Japan Times V
The Japan Times VI
The Japan Times VII
Business Line
The Economic Times I
Reuters
Hispanic Business
The Economic Times II
The Japan Times VIII
Global Times
The Japan Times IX
The Japan Times X
Kalkulator walutowy

SYLWETKI AUTORÓW

TAGI:

handel   jen   Bank Japonii   rekordy   Fukushima   USA   stosunki międzynarodowe   motoryzacja   energetyka   giełda   podatki   rolnictwo  

NASZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy