Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Gospodarka PODSUMOWANIE TYGODNIA 23.12-29.12.2013 R.

www.icons.mysitemyway.com

30.12.2013 | 10:00
Autorzy: Arkadiusz Bednarczyk, Michał Brysz

Zmiany w polityce podatkowej, efektywne fundusze hedgingowe, stopa bezrobocia na niezmiennym poziomie, CPI w górę, zimowe premie coraz lepsze i dawno nie widziane poziomy na tokijskiej giełdzie.

Polityka podatkowa w 2014 r.

We wtorek zatwierdzono zmiany w polityce podatkowej na rok budżetowy 2014, które uderzą w budżet gospodarstw domowych. Wprowadzona zostanie od dawna planowana podwyżka podatku konsumpcyjnego, ale także ulgi podatkowe dla przedsiębiorstw. Jak podaje Ministerstwo Finansów, sumę cięć podatkowych szacuje się na 739,1 mld jenów [21,2 mld zł]. Poza tym planuje się zniesienie podatku nałożonego na firmy po katastrofie w marcu 2011, który miał pomóc w odbudowie kraju. Ma to na celu zwiększenie konkurencyjności na rynku. Aby zmniejszyć ryzyko spadku sprzedaży samochodów po podniesieniu podatku konsumpcyjnego w kwietniu, rząd ma w planach obciąć podatek od nabycia pojazdu do 3% z obecnych 5%. W zamian za to podniesiony zostanie podatek od mini pojazdów, o pojemności silnika nie przekraczającej 660cm3, przeznaczonych do użytku prywatnego z obecnych 7200 jenów [206,79 zł] do 10 800 jenów [310,19 zł] na rok. Kolejne planowane zmiany to ulgi podatkowe dla przedsiębiorstw funkcjonujących w specjalnych strefach strategicznych, które mają ściągnąć nowe inwestycje. Na koniec podniesiony zostanie podatek dochodowy dla pracowników firm, którzy zarabiają powyżej 12 mln jenów [344 652 zł] (od 2016 roku), oraz dla tych zarabiających co najmniej 10 mln jenów [287 210 zł] (od 2017 roku).

Deflacja? Nie tym razem - raport ekonomiczny

Rząd japoński zdecydował się tym razem pominąć termin „deflacja” w comiesięcznym raporcie ekonomicznym, który ukazał się we wtorek. To posunięcie wiąże się z obecną tendencją cen do wzrostu, przez co słowo „deflacja” może zaczynać wychodzić z użycia. Jak mówią urzędnicy – poczynając od obecnego raportu słowo to będzie się pojawiać o wiele rzadziej w opisach sytuacji ekonomicznej. Słowo „deflacja” zniknęło z (grudniowego) raportu po raz pierwszy od listopada 2009 roku, jednak ciągle nie napisano o końcu deflacji, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że ceny jeszcze mogą spadać. W raporcie napisano, że wydatki konsumpcyjne, które stanowią ok. 60% PKB, zwiększają się. Pozostawiono uprzednią ocenę japońskiej gospodarki, która

„w umiarkowanym tempie zbliża się do ożywienia”.

Japońskie fundusze hedgingowe być może najlepsze na świecie

Tegoroczne przychody z japońskich funduszy hedgingowych zbliżają się do rekordowych kwot, ze względu na wiarę inwestorów w japońską odnowę gospodarczą pod przewodnictwem premiera Shinzō Abe. Fundusze te, w zaledwie rok, zamieniły się z najmniej efektywnych na świecie w przodujące. A wszystko to za sprawą wysiłków banku centralnego związanych z reflacją, które naprowadziły indeks Topix na tor największych wzrostów od 14 lat oraz osłabiły jena o 17% względem dolara. Jak powiedział David Baran, wicedyrektor generalny funduszu hedgingowego Symphony Financial Partners w Tokio:

„Japonia dla wielu inwestorów zatoczyła pełne koło. Liczni inwestorzy uważali, że wszystkie japoński firmy były niekorzystnymi inwestycjami, co oczywiście nie było prawdą. Ci inwestorzy którzy porzucili Japonię, zostali ponownie zachęceni do powrotu przez abenomikę.”

W ten sposób, na przykład zyski z Hayate Japan Equity Long-Short Fund prawie się podwoiły. Od stycznia do listopada (11 miesięcy) Eurekahedge Japan Hedge Fund Index, który monitoruje ok. 80 funduszy, zanotował 24% zysku, co czyni tegoroczny wynik najlepszym od momentu kiedy zaczęto zbierać dane w 2000 roku.

Listopad:

1. Wzrost cen; stopa bezrobocia; produkcja przemysłowa

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) wzrósł o 1,2%, najwięcej od przeszło pięciu lat. Jednakże jeśliby z oceny wyłączyć najbardziej rosnące ceny, żywności oraz energii to indeks wyniósłby już tylko 0,6%, co i tak byłoby najwyższym wynikiem od sierpnia 1998 roku. Choć dla japońskiego rządu dane te wyglądają optymistycznie to nie można zapominać, że wskaźnik w dużej mierze jest podbijany przez szybko rosnące ceny energii. Tym razem wzrosły one o 8,2%, co w dalszym ciągu wynika z odchodzenia od energii pozyskiwanej z atomu po katastrofie w marcu 2011 roku. Z odrębnych danych wynika, że stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 4%, wydatki gospodarstw domowych wzrosły zaledwie o 0,2%, a produkcja przemysłowa jeszcze mniej, o 0,1%.

2. Coraz więcej domów i mieszkań

Rozpoczęte budowy domów i mieszkań wzrosły r/r [rok do roku] o 14,1% do 91 475 jednostek, najwyżej od 2006 roku. Był to 15 miesiąc przyrostu z rzędu. Tyle samo czasu rośnie także wskaźnik rozpoczętych budów domów przez właścicieli, którzy mają w nich zamieszkać. Tym razem wzrósł o 22,6%, podczas gdy rozpoczęte budowy mieszkań pod wynajem wzrosły o 17,1%, co było dziewiątym z rzędu skokiem w górę. Z kolei budowa domów na sprzedaż przez deweloperów spadła o 1%.

3. Produkcja pojazdów

Jak poinformowało Japońskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów krajowa produkcja pojazdów trzeci miesiąc z rzędu skoczyła w górę. W listopadzie wyniosła 846 151 sztuk, co oznacza 10,2% wzrost r/r. Liczba wypuszczonych aut była większa o 10,3%, co łącznie dało 719 133 sztuk. Produkcja ciężarówek wzrosła jeszcze bardziej, o 11,4%, co po dodaniu równa się 116 365 sztukom. Zaś jeśli chodzi o nowe autobusy to ich liczba spadła o 9,9% do 10 653 sztuk.

Z kolei eksport pojazdów, czwarty miesiąc z rzędu, wzrósł o 8,5% do 415 997 sztuk, w tym 364 907 sztuk to samochody (wzrost o 10,2%), 39 107 sztuk to ciężarówki (spadek o 3,9%) i 11 983 sztuk to autobusy (wzrost o 4,4%).

Więcej informacji pod linkiem, gdzie znajduje się także zestawienie wyprodukowanych pojazdów przez poszczególne japońskie przedsiębiorstwa.

Zimowe premie w górę

Z przeprowadzonej przez Japońską Federację Biznesu (Keidanren) ankiety wynika, że zimowe premie w największych przedsiębiorstwach skoczyły w górę, pierwszy raz od dwóch lat. W porównaniu z zeszłym rokiem średnio wzrosły o 3,47% i wyniosły 806 007 jenów [23 149,33 zł]. Badanie przeprowadzono na przedsiębiorstwach notowanych na tokijskiej giełdzie i zatrudniających ponad 500 pracowników, co dało liczbę 240 największych firm.

Najwyższy wzrost można zauważyć w branży motoryzacyjnej, gdzie premie wzrosły o 11,81% do 898 838 jenów [25 815,53 zł]. Jednocześnie był to największy skok w górę od roku 1980, kiedy to dane te zaczęto zbierać z użyciem obecnej metody. Sukces ten branża zawdzięcza m.in. słabemu jenowi, dzięki któremu zwiększyły się wpływy z eksportu. Zatrudnieni u producentów maszyn oraz w przemyśle metalurgicznym mogli z kolei liczyć na 7,22% wzrost, a pracownicy przedsiębiorstw cementowych na premie wyższe o 6,89%. Po drugiej stronie stoją firmy spożywcze, w których premie spadły o 9,9%, oraz przedsiębiorstwa produkujące papier i pulpę, gdzie spadki sięgnęły 5,02%.

Giełda; jen

Jako że z powodu święta narodowego giełda w poniedziałek była zamknięta inwestorzy rozpoczęli tydzień od wtorku. Wtedy to mogli się cieszyć niewielkim wzrostem 0,79% głównego japońskiego indeksu Nikkei 225. Kolejnego dnia było podobnie, wzrost o 0,8% i zamknięcie, po raz pierwszy od sześciu lat, na poziomie ponad 16 000 punktów. W czwartek Nikkei 225 zyskał 1,03%, a w ostatni dzień tygodnia udało mu się podskoczyć o jedyne 0,03% i zamknąć na 16 178,94 punktach. Był to zarazem najlepszy wynik od listopada 2007 roku. Za jednego dolara trzeba była zapłacić 104,82 jena.

Przeliczenia wg kursu średniego NBP z 2013-12-27.

ŹRÓDŁA

The Japan Times I
The Japan Times II
IHS
The Japan Times III
NHK
The Japan Times IV
The Japan Times V
Venture Capital Post
The Japan Times VI
News on Japan
Bloomberg
The Japan Times VII
Japan Today

SYLWETKI AUTORÓW

TAGI:

Abe   energia jądrowa   handel   jen   Bank Japonii   deflacja / Inflacja   rekordy   Fukushima   motoryzacja   giełda   podatki  

NASZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy