Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Gospodarka PODSUMOWANIE TYGODNIA 30.12.2013-05.01.2014

www.androidauthority.com

06.01.2014 | 10:10
Autor: Michał Brysz

Scena wydarzeń japońskiej ekonomii ostatnio nieco przycichła. Ciągle jednak pojawiają się wiadomości na tematy takie jak polityka luzująca, niepewność wzrostu płac, czy zwolnienia w Sony.

Polityka luzująca bez zmian

W ostatnim wywiadzie prezes Banku Japonii Haruhiko Kuroda powiedział, że polityka monetarna na rok 2014 pozostanie bez zmian, czym rozwiał spekulacje pojawiające się na rynkach finansowych. Obecny stan ma być  utrzymany tak długo jak gospodarka będzie rozwijać się wedle oczekiwań. Zapytany o możliwość dalszego luzowania polityki monetarnej, Kuroda odpowiedział, że po analizie comiesięcznych danych ekonomicznych podejmowane będą odpowiednie regulacje w celu osiągniecia stabilności cen. Prezes ciągle jest pewien pomyślnego rozwoju gospodarki. Stwierdził jednocześnie, że wydatki konsumenckie i inwestycje mieszkaniowe nie wykazują tendencji wzrostowych, jednak wyraził nadzieję na wzrost płac w niedalekiej przyszłości, i co za tym idzie, konsumpcji.

Poza wywiadem, prezes Kuroda został nagrodzony tytułem „Central Banker of The Year 2014” czyli tytułem najlepszego prezesa banku centralnego w roku 2014 za swój śmiały i zdecydowany styl wprowadzenia luźnej polityki monetarnej. Odkąd objął on stanowisko prezesa w marcu 2013 roku zaczął dość intensywnie realizować tę politykę, aby położyć kres wieloletniej deflacji.

Podwyżki płac nie do końca pewne, pomimo obietnic

Pojawiła się najnowsza ankieta przedstawiająca m.in. odsetek dużych przedsiębiorstw planujących podwyższenie pensji od następnego roku budżetowego. Planuje tego dokonać zaledwie 17% firm, które wzięły udział w ankiecie. W zeszłym miesiącu szefowie przedsiębiorstw i związków zawodowych oraz urzędnicy podpisali trójstronne porozumienie mówiące o tym, że wszyscy oni będą dążyć do podwyższenia pensji, co kontrastuje nieco z najnowszymi wynikami z tej ankiety. 17 firm powiedziało, że ich płace pozostaną stałe. Tylko jedna ma w planach ich zmniejszenie. Przedsiębiorstwa w większości popierają podwyżki podatku konsumpcyjnego planowane przez rząd. Oceniając obecny stan gospodarki, 101 firm jest zdania, że gospodarka rozwija się. 41 dodało, że obawiają się spadku sprzedaży w związku z perspektywą podwyżki podatku. Ankietę tę przeprowadzano w okresie od początku do połowy grudnia 2013 roku.

Sony ponownie redukuje liczbę miejsc pracy

Po zlikwidowaniu w roku fiskalnym 2012 około 10 tysięcy miejsc pracy w kraju i za granicą, co przyniosło jedynie chwilową poprawą wyników, Sony planuje kolejne zwolnienia. Tym razem mowa jest o pięciu fabrykach łącznie zatrudniających około 5 tysięcy pracowników. Plany te wiążą się ze stratami jakie poniosła firma w przedostatnim kwartale (lipiec-wrzesień) roku 2013 w sektorze sprzętu elektronicznego, odpowiadającego za mniej więcej 60% całej sprzedaży przedsiębiorstwa. Firma będzie szukała pracowników, którzy chcieliby dobrowolnie przejść na wcześniejszą "emeryturę", w okresie od 6 stycznia do końca marca. Dotyczyć to będzie zatrudnionych przez minimum 10 lat w wieku od 40 lat w górę. W zamian za skorzystanie z tego rozwiązania firma przewiduje dodatkowe korzyści oraz pomoc w szukaniu pracy w innej firmie.

Giełda pod koniec roku

Indeks Nikkei 225 zakończył rok w poniedziałek na poziomie 16291,31 co jest najwyższym wynikiem od 2 listopada 2007 roku. Był to jego dziewiąty dzień wzrostu z rzędu, ustanawiając najdłuższy ciąg wzrostów od lipca 2009 roku. W perspektywie całego roku Nikkei wzrósł o 5896,13 tj. 56,72% - największy procentowy wzrost od 1972 roku. Indeks Topix zakończył na poziomie 1302,29. Po raz pierwszy osiągnął poziom ponad 1300 punktów od 31 lipca 2008 roku. Jego całoroczny wzrost wynosi 442,49 punktów, tj. 51,46%. Tak dobre wyniki indeksy zawdzięczają zarówno polityce fiskalnej jak i słabnącemu jenowi i związanemu z nim wzrostem eksportu. 

ŹRÓDŁA

The Japan Times I
The Japan Times II
The Japan Times III
The Japan Times IV
The Asahi Shimbun
ABS CBN News
The Japan Times V
The Japan Times VI

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

handel   jen   Bank Japonii   deflacja / Inflacja   Sony   giełda  

NASZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy