Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Gospodarka PODSUMOWANIE TYGODNIA 6.01-12.01.2014 R.

http://venitism.blogspot.com

13.01.2014 | 23:51
Autor: Arkadiusz Bednarczyk

Miniony tydzień obfitował w informacje dotyczące podniesienia pensji pracownikom. Pojawiły się także wyniki ankiety o nastrojach konsumentów.

Podwyżki płac:

1. Daiwa

Zgodnie z linią polityki premiera Shinzō Abe, który pragnie, aby Japonia wyszła z długotrwałego okresu deflacji, Japońska Federacja Biznesu (Keidanren) we wtorek wezwała przedsiębiorstwa do podwyżek wynagrodzeń pracowników. Jeszcze tego samego dnia niczym odpowiedź na prośbę pojawiła się propozycja od drugiej największej firmy maklerskiej w Japonii, Daiwa Securities Group, która zatrudnia ok. 14 tys. pracowników. Rozważa ona podwyżkę pensji dla młodych osób, w wieku od 20 do 30 kilku lat, o ok. 3%, co w przybliżeniu objęłoby ok. 5000 pracowników. Pensje tym samym wzrosłyby w granicach od 5 do 10 tysięcy jenów [od ok. 150 do ok. 300 zł], co byłoby miłym dodatkiem dla absolwentów uczelni, którzy w zeszłym roku, tuż po wstąpieniu do firmy zarabiali 210 tys. jenów [ok 6140 zł] miesięcznie. Propozycja podwyżki pojawiła się po ukazaniu się świetnych wyników finansowych przedsiębiorstwa.

2. Daihatsu

Z tego samego powodu również firma Daihatsu Motor, w środę rozważała podniesienie płac o co najmniej 1%. Dzięki dobrym wynikom przedsiębiorstwa już we wtorek pomysł ma wejść w życie i jeśli obejmie on wszystkich zatrudnionych to ok. 25 tys. osób będzie mogło, co miesiąc, cieszyć się z dodatkowych pieniędzy w swoim portfelu. Daihatsu jako pierwsza firma motoryzacyjna wyszła z propozycją podwyżki.

3. The Confederation of Japan Automobile Workers’ Unions

Dzień później The Confederation of Japan Automobile Workers’ Unions (konfederacja związków zawodowych japońskiego przemysłu samochodowego) oświadczyła, że będzie prosić o podwyżki płac na corocznie odbywającym się spotkaniu zarządu, które odbędzie się na wiosnę. Nie podała jednak stałej kwoty, o którą płace miałyby zostać podniesione. Przedstawiciele konfederacji obejmującej około 762 tys. pracowników oświadczyli, że decyzje odnośnie konkretnych wartości pozostawiają członkom poszczególnych związków.

4. Orix

Kolejną firmą, mającą coraz lepsze wyniki finansowe i planującą dodać trochę ciężaru kieszeniom swoich pracowników jest jedno z głównych przedsiębiorstw leasingowych w Japonii, Orix. Jak mówi jego prezes, Makoto Inoue, nie jest to odpowiedź na wołania rządu o podwyżki, gdyż jego zdaniem dziwnym jest proszenie o taki ruch, gdy nie widać wyraźnej poprawy gospodarki. Tymczasem będzie to pierwsza podwyżka płac od 2007 roku. Dla osób do 35 roku życia płaca początkowa zostanie podniesiona o 5%, a dla reszty pracowników o ok. 3,5%. Firma, w tym roku, zamierza także zwiększyć letnie premie, wypłacane w czerwcu, dla wszystkich pracowników, średnio o 10%. Premie te obejmą ok. 7500 pracowników. W rezultacie podstawowe wynagrodzenie ok. 3 500 osób wzrośnie o od 5 do 10 tysięcy jenów [ok 150 - 300 złotych]. Włączając w to letnie premie zarobki młodych pracowników wzrosną o 4 bądź 5% w skali roku.

Nastroje konsumentów

Indeks nastroju konsumentów obejmujący trzy miesiące do grudnia włącznie po raz drugi z rzędu okazał się gorszy niż w poprzednim okresie. Z ankiety, w której 2241 osób udzieliło ważnej odpowiedzi, przeprowadzanej na zlecenie Banku Japonii wynika, że indeks spadł o 0,9 punktów w porównaniu z poprzednim kwartałem i wyniósł minus 9,2. Oznacza to, że więcej osób odpowiedziało, że obecna sytuacja jest gorsza od tej rok temu. Równiez indeks badający perspektywy na kolejny rok drugi raz z rzędu spadł, tym razem o 4,4 punktów do minus 14. Co więcej, 40,6% ankietowanych odpowiedziało, że ich zarobki spadły od ubiegłego roku (skok o 1,2 pkt. w górę od września), a 37,8% (1,8 pkt. więcej) spodziewa się, że spadną one w tym roku.

Pozostałe informacje:

- nowym prezesem Japońskiej Federacji Biznesu ma zostać 70-letni Sadayuki Sakakibara, zastąpi obecnego 76-letniego Hiromasę Yonekurę;

- handel Chin z Japonią, drugi rok z rzędu, skurczył się w roku 2013 o 5,1% do 312,5 mld dolarów [959,3 mld zł];

Giełda; jen

Drugi tydzień w nowym roku nie należał do japońskiej giełdy. Główny indeks Nikkei 225 w poniedziałek stracił 2,35%, we wtorek zwolnił i skończyło się na minusowych 0,6%. W środę odbił w górę o 1,95%, ale w czwartek powrócił na początkowe tory, tracąc 1,5%. Na zakończenie tygodnia zyskła skromne 0,2% i zamknął na poziomie 15 912,06 punktów. Szerszy indeks Topix skończył na 1 298,48 punktów. Za jednego dolara trzeba było zapłacić 104,96 jena.

Przeliczenia wg kursu średniego NBP z 1.10.2014.

ŹRÓDŁA

The Japan Times I
The Japan Times II
The Japan Times III
The Japan Times IV
The Japan Times V
The Japan Times VI
The Japan Times VII
Business Line
Business Recorder
Xin Hua
Global Post
Reuters

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

Abe   handel   jen   Bank Japonii   deflacja / Inflacja   motoryzacja   Chiny   giełda  

NASZE ARTYKUŁY

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy