Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Gospodarka PODSUMOWANIE TYGODNIA 3.02 - 9.02.2014 R.

www.icons.mysitemyway.com

10.02.2014 | 10:00
Autor: Arkadiusz Bednarczyk

Początek roku należy do branży motoryzacyjnej, która osiągnęła świetne wyniki. A choć wynagrodzenia nie bardzo chcą iść w górę nie przeszkadza to w prognozowaniu dobrego wzrostu PKB.

Rekordowa sprzedaż pojazdów - styczeń

Sprzedaż nowych pojazdów w styczniu, wyłączając minipojazdy, osiągnęła poziom ostatni raz zanotowany w 1997 roku. Rosnąc o 27,5% r/r (rok do roku) wyniosła 292 446 sztuk. Według Japońskiego Związku Dealerów Samochodów branża motoryzacyjna wynik ten zawdzięcza mającej nadejść w kwietniu podwyżce podatku konsumpcyjnego z 5 do 8%. Korelowałoby to z okresem ze stycznia 1997 roku, kiedy to sprzedaż aut, po wyłączeniu minipojazdów wspięła się na wyżyny i ustanowiła nowy rekord. Chwilę po tym wydarzeniu podatek konsumpcyjny został podniesiony z 3 do 5%. Dlatego też można się spodziewać, że przed kolejną planowaną podwyżką do 10% w kwietniu 2015 r. sytuacja będzie wyglądała podobnie.

Sprzedaż samych aut, wykluczając mini-auta, wzrosła o 28% do 264 278 sztuk. Z kolei minipojazdy o pojemności skokowej silnika do 660cc zanotowały jeszcze lepszą sprzedaż, której wzrost o 32,1% dał wynik 203 659 sztuk. Jest to tym samym nowy rekord, poczynając od 1967 r., kiedy zaczęto zbierać tego rodzaju dane. Niewiele mniejszy wzrost, bo ponad 24,4% (do 27 587 sztuk) zanotowała sprzedaż pojazdów ciężąrowych. Na drugim biegunie znalazły się autobusy, których zbycie spadło o 4,6% do 581 sztuk.

Prognozowany wzrost PKB

Wstępne dane na temat wzrostu PKB mają zostać ogłoszone przez rząd 17 lutego. Jednakże dziesięć think thanków już teraz pokusiło się o swoje prognozy na okres październik-grudzień. Ich zdaniem realny wzrost PKB osiągnie 2,6% w ujęciu rocznym (a nominalny 2,9%), co byłoby piątym z rzędu kwartalnym skokiem w górę. Założenia te bazują na przeświadczeniu, że skoro tempo wzrostu w trzecim kwartale zmalało to obecnie musi odbić się od ostatniego poziomu, tym bardziej że już za chwilę nastąpi planowana podwyżka podatku konsumpcyjnego. Do tego dochodzą również takie czynniki jak wydatki publiczne oraz inwestycje przedsiębiorstw.

Koszty energii coraz wyższe – dwojaka odpowiedź firm dostarczających energię

Z powodu zaprzestania korzystania z elektrowni atomowych wciąż rosną koszty energii. Co za tym idzie odbija się to zarówno na odbiorcach energii jak i na firmach, które je dostarczają. Te drugie dzielą się na dwa typy: te, które podwyższyły ceny klientom oraz te, które tego nie zrobiły. Do pierwszych należą: Tepco, Kansai Electric, Hokkaido Electric, Tohoku Electric Power Co., Shikoku Electric Power Co. oraz Kyushu Electric Power Co. Dzięki temu ruchowi ich bilanse za okres 9 miesięcy do 31 grudnia powróciły nad kreskę bądź wykazały mniejsze straty. Z kolei przedsiębiorstwa, które nie zdecydowały się na takie posunięcie wykazują niezmienny zysk albo jego spadek.

Kiepskie wyniki na polu wzrostu wynagrodzeń

Ze wstępnego raportu przygotowanego przez ministerstwo pracy można wyczytać, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w roku 2013, wliczając premie, wyniosło 314 150 jenów (9487,96 zł). To już drugi rok z rzędu, kiedy pensja osiąga rekordowe niskie poziomy, pomimo że premie i wynagrodzenie za nadgodziny wzrosły. Wzrósł również udział osób pracujących w niepełnym wymiarze godzin o 0,6 p.p. (punktu procentowego) r/r do rekordowych 29,4%. Tymczasem ich pensje zmalały, pierwszy raz od dwóch lat, o 0,6% do 96 630 jenów (2918,42 zł). Z drugiej strony miesięczne pensje pełnoetatowych pracowników pierwszy lat od dwóch lat wzrosło, o 0,7% do 404 743 jenów (12 224,05 zł).

Ankietę przeprowadzono wśród 33 tys. firm zatrudniających pięć bądź więcej pracowników.

Pozostałe wiadomości:

- łączne saldo pożyczek zagranicznych przez trzy największe japońskie banki (Mitsubishi, Sumitomo Mitsui, Mizuho) od marca do końca roku 2013 wyniosło 64 bln jenów (1,93 bln zł), co równa się 20% skokowi w górę od końca marca;

- Japonia i Szwajcaria podpisały tzw. porozumienie o otwartych przestworzach, którego celem jest liberalizacja usług lotniczych. Ściślej rzecz biorąc oznacza ono swobodne ustanawianie tras lotu przez linie lotnicze oraz określoną liczbę usług. Nowym ustaleniom podlegają wszystkie lotniska za wyjątkiem Hanedy w Tokio.

Giełda; jen

Początek tygodnia na japońskiej giełdzie nie przedstawiał się różowo. Pierwsze dwa dni były wręcz koszmarne. Główny indeks Nikkei 225 stracił w poniedziałek najpierw 1,98%, a we wtorek dobił potężnym 4,18% obsunięciem, procentowo największym w tym roku. Od środy zaczęło się uspokajać. Środek tygodnia to wzrost o 1,2%. Kolejny dzień to wynik niewiele pod kreską, 0,18%. Z kolei zakończenie tygodnia przyniosło kolejny skok w górę, o 2,17%, zamykając na poziomie 14 462,41 punktów. Szerszy indeks Topix osiągnął wynik 1189,14 punktów. Za jednego dolara trzeba było zapłacić 102,17 jenów.

Przeliczenia wg kursu średniego NBP z 7.02.2014 r.

ŹRÓDŁA

The Japan Times I
The Japan Times II
The Japan Times III
The Japan Times IV
The Japan Times V
The Japan Times VI
Global Post I
The Business Times
Reuters
Global Post II
The Japan Times VII

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

energia jądrowa   jen   rekordy   dyplomacja   motoryzacja   energetyka   giełda   podatki   Europa  

NASZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy