Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Gospodarka PODSUMOWANIE TYGODNIA 28.04 - 4.05.2014 R.

http://blogs.marketwatch.com

05.05.2014 | 10:00
Autor: Arkadiusz Bednarczyk

Wzrost sprzedaży hurtowej i detalicznej, większa produkcja pojazdów, wyższa produkcja przemysłowa, a tymczasem oczekiwania, co do wzrostu gospodarczego obniżone.

Abenomika bez znaczącego wpływu na inne azjatyckie państwa

W wypuszczonym w poniedziałek raporcie o regionalnych prognozach gospodarczych w Azji i na Pacyfiku Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) poświęcił również miejsce na sytuację w Japonii. Zaznaczył, że co prawda abenomika, czyli polityka gospodarcza prowadzona przez Japonię pod rządami premiera Abe, miała znaczący wpływ na wzrost w kraju, ale z drugiej strony jej oddziaływanie na inne azjatyckie państwa było zaledwie skromne. Początkowo MFW zakładał, że działania podjęte przez premiera Abe będą miały pozytywne skutki uboczne dla całego regionu. Okazało się jednak, że były one różne dla poszczególnych państw. W raporcie napisano także o wolniejszym niż oczekiwano ożywieniu eksportu. Przyczyn takiego stanu rzeczy upatruje się w sporze z Chinami, błędnych założeniach przedsiębiorców o krótkotrwałości osłabienia jena oraz w spadku atrakcyjności japońskich produktów.

Sprzedaż detaliczna tuż przed wyższym podatkiem

Sprzedaż detaliczna w marcu (przed wzrostem podatku konsumpcyjnego 1 kwietnia), ósmy miesiąc z rzędu, wzrosła o okrągłe 11% r/r (rok do roku) i wyniosła 13,7 mld jenów (404,9 mln zł). Badanie, które objęło osiem sektorów wykazało, że każdy z nich mógł „szczycić się” zieloną kreską. Całościowo w roku fiskalnym 2013 sprzedaż detaliczna skoczyła w górę o 2,9% r/r, co dało 141,1 mld jenów (4,17 mld zł). Był to czwarty rok wzrostów z kolei. Sprzedaż hurtowa nie dorównała wielkością wzrostu sprzedaży detalicznej, ale mimo tego i tak w marcu wyniosła dobre 7,6% r/r, co równało się 32,4 mld jenów (957,8 mln zł). Był to zarazem jedenasty z rzędu miesiąc nad kreską. Łączna sprzedaż (hurt plus detal) wzrosła o 8,6% w marcu, a w zeszłym roku fiskalnym o 2,5% r/r.

Niższe oczekiwania wzrostu gospodarczego

Bank Japonii obniżył oczekiwania, co do wzrostu gospodarczego w roku fiskalnym 2014 z wcześniejszych 1,4% do 1,1%. Powodem miał być m.in. spowalniający eksport. Co może zadziwiać to brak zmiany oczekiwań w stosunku do inflacji, która w tym samym okresie miałaby wynieść 1,3%. Główny ekonomista Instytutu Badawczego Norinchūkin - Takeshi Minami zastanawia się jak decydenci wytłumaczą wzrost cen przy niższych oczekiwaniach wzrostu gospodarczego. Dodaje także, że można odnieść wrażenie, iż podana stopa inflacji została wzięta z powietrza.

Pozostałe informacje:

- produkcja pojazdów w roku fiskalnym 2013 wzrosła o 3,8% r/r do 9 912 341 sztuk, co było czwartym rokiem wzrostów z kolei. Tymczasem eksport po raz pierwszy od dwóch lat zanotował spadek, o 0,6% do 4 632 178 sztuk. Zaś w samym marcu wyprodukowano o 14% więcej pojazdów niż rok wcześniej. Eksport procentowo spadł o tę samą wartość, co w ujęciu rocznym;

- produkcja przemysłowa w marcu wzrosła o 0,3% m/m (miesiąc do miesiąca);

- stopa bezrobocia w marcu pozostała na niezmienionym poziomie 3,6%. Wskaźnik ofert pracy do osób jej poszukujących wzrósł o 0,02 punktu i wyniósł 1,07 pkt, co oznacza szesnasty z rzędu miesiąc poprawy. Oznacza to, że na sto osób szukających pracy przypadało 107 wakatów. W roku fiskalnym 2013 średnia stopa bezrobocia spadła w porównaniu z zeszłym rokiem o 0,4 pkt do 3,9%.

Giełda; jen

Pomimo nieudanego początku tygodnia na japońskiej giełdzie zakończonego 1% spadkiem, już od środy główny indeks Nikkei 225 zaczął odrabianie strat. We wtorek z powodu święta narodowego giełda była zamknięta. W środę zaś Nikkei dodał skromne 0,11%, ale już w czwartek kolejne 1,27%. Dobra passa nie trwała jednak do końca tygodnia, jako że piątek zakończył 0,19% spadkiem, co oznaczało zatrzymanie się na poziomie 14 457,51 punktów. Szerszy indeks Topix tego samego dnia wyniósł 1 182,48 punktów. Jeden dolar był warty 102,46 jenów.

Przeliczenia wg kursu średniego NBP z 2.05.2014 r.

ŹRÓDŁA

The Japan Times I
The Japan Times II
The Japan Times III
The Japan Times IV
The Japan Times V
The Japan Times VI
The Wall Street Journal
Shanghai Daily
Business Recorder

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

Abe   handel   jen   Bank Japonii   deflacja / Inflacja   motoryzacja   giełda   podatki  

NASZE ARTYKUŁY

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy