Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Gospodarka PODSUMOWANIE TYGODNIA 5.05-11.05.2014 R.

www.ronbeitler.com

12.05.2014 | 10:00
Autor: Arkadiusz Bednarczyk

MFW i OECD za planowanym kolejnym podwyższeniem podatku konsumpcyjnego, a tymczasem niejako z drugiej strony Japonia rozważa obniżenie podatku od przedsiębiorstw.

Obniżka podatku od przedsiębiorstw (CIT)

W dalszym ciągu podnoszony jest temat obniżenia podatku od osób prawnych (m.in. przedsiębiorstw) z obecnych 35%. Już w poniedziałek minister ds. polityki gospodarczej i fiskalnej Akira Amari zaznaczył, że chciałby, aby nowe wytyczne dotyczące podatku były jak najbardziej konkretne, z uwzględnieniem czasu i rozmiaru obniżki. Ponadto dodał, wydawać by się mogło rzecz oczywistą, że obniżka ta będzie miała wpływ na gospodarkę. Kilka dni później nieco skonkretyzował swoją wypowiedzieć, zaznaczając, że efektywna stawka podatku powinna zostać „ucięta” do poniżej 30% w przeciągu pięciu lat. Inaczej, jego zdaniem, owe posunięcie nie zostałoby zrozumiane. Wyjawił też, że obniżkę rząd zamierza „finansować” z wyższych wpływów podatkowych, które miałyby być wynikiem wyższego wzrostu gospodarczego. Wydaje się, że jest to dobre założenie, jako że niższy podatek może zachęcić zagraniczne firmy do przeniesienia się do Japonii. Z drugiej strony, nawet po obcięciu stawka będzie i tak wysoka na tle innych państw z regionu. Co więcej, minister finansów Tarō Asō proponuje, aby rozszerzyć zakres spółek objętych tym podatkiem, co w efekcie mogłoby zniechęcić krajowych przedsiębiorców.

Zalecenia MFW – nie opóźniać podwyżki podatku

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) uważa, że Japonia nie powinna opóźniać drugiej podwyżki podatku konsumpcyjnego (pierwsza miała miejsce w kwietniu br.). Zdaniem zastępcy dyrektora zarządzającego MFW Shinohary Naoyukiego trzymanie się planu miałoby pokazać reszcie świata, że Japonia chce się fiskalnie zrehabilitować (ma największy dług wśród państw wysokorozwiniętych wynoszący ponad 200% PKB). I choć opóźnienie miałoby miejsce w razie wystąpienia silnego spowolnienia wzrostu przez już wprowadzoną podwyżkę podatku konsumpcyjnego do 8% to Naoyuki nie zważając na te słowa i tak zaleca, aby drugi etap przeprowadzić według pierwotnych założeń, czyli w październiku 2015 r. Co jeszcze bardziej zadziwia to propozycja, aby w razie problemów ułożyć dodatkowy budżet na ten rok fiskalny, co de facto oznacza jeszcze większe zadłużenie…

OECD również po stronie podatku

MFW wtóruje Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), która także wzywa rząd do planowanej podwyżki podatku konsumpcyjnego do 10%. W swoim półrocznym raporcie prognozuje, że Kraj Kwitnącej Wiśni nie będzie się rozwijał w tempie przewidywanych w listopadzie ubiegłego roku 1,5%, a w niższym – 1,2%. Ponadto zaznacza, iż jest mało prawdopodobne, że płace nadążą za inflacją, co oznaczałoby spowolnienie wzrostu. Dziwne, że w tym wszystkim nie zauważa się, że omawiana tu podwyżka jest w obecnym momencie solą w oku. Nie dość, że zakładany 2% cel inflacyjny osłabiłby realną siłę nabywczą pieniądza to dodatkowo niewystarczające tempo wzrostu płac (a wciąż słychać głosy o braku wzrostu bądź spadku wynagrodzeń) nasiliłoby efekt „pustego portfela”. Koniec końców Japończycy mieliby do czynienia z atakiem z trzech stron: inflacji, realnie niższych płac i wyższą ceną produktów z powodu podatku.

Pozostałe informacje:

Dług publiczny Japonii osiągnął pod koniec marca rekordowe 1,025 biliarda jenów (30,45 bln zł).

Giełda; jen

W tym tygodniu giełdowi gracze mieli tylko trzy dni, aby spróbować swoich sił. W poniedziałek i wtorek giełda japońska była zamknięta z powodu świąt narodowych. Zaś już w środę główny indeks Nikkei 225 zaczął od ostrego spadku 2,93%. W czwartek nieznacznie wzrósł o 0,9% i tydzień zakończył na malutkim wzroście 0,25% na poziomie 14 199,59 punktów. Szerszy indeks Topix osiągnął pułap 1165,51 punktów. Jeden dolar kosztował 101,76 jenów.

Przeliczenia wg kursu średniego NBP z 9.05.2014 r.

ŹRÓDŁA

The Japan Times I
The Japan Times II
The Japan Times III
The Japan Times IV
The Japan Times V
The Japan Times VI
4-traders
Reuters
Asia Review

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

handel   jen   deflacja / Inflacja   rekordy   giełda   podatki  

NASZE ARTYKUŁY

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy