Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Gospodarka PODSUMOWANIE TYGODNIA 19.05 - 25.05.2014 R.

www.japaninc.com

27.05.2014 | 00:56
Autor: Arkadiusz Bednarczyk

Choć zamówienia na maszyny pną się górę, a deficyt handlowy się zmniejsza to z drugiej strony płyną niewygodne informacje o wciąż stojących w miejscu negocjacjach w ramach TPP.

Zamówienia na maszyny szybują w górę

Zamówienia sektora prywatnego na maszyny z wyłączeniem statków i mediów ze względu na ich wysoką zmienność, postrzeganych jako wiodący wskaźnik inwestycji przedsiębiorstw, w marcu wzrosły aż o 19,1% m/m (miesiąc do miesiąca) do 936,7 mld jenów (28 mld zł). Jest to najwyższy wynik od czasu, gdy w czerwcu 2008 r. nastąpiła zapaść na rynku nieruchomości w USA. Co więcej, jest to również najwyższy procentowy sezonowo korygowany wzrost od kwietnia 2005 r, kiedy zaczęto gromadzić dane. Zamówienia sektora produkcyjnego poszybowały w górę o 23,7% do 384,6 mld jenów (11,5 mld zł), zaś spoza sektora produkcyjnego o 8,5% do 515,1 mld jenów (15,4 mld zł).

Negocjacje w potrzasku (TPP)

Dwudniowe spotkanie dwunastu państw, negocjujących warunki Partnerstwa Transpacyficznego (TPP), czyli umowy o wolnym handlu, w Singapurze zakończyło się, można powiedzieć, fiaskiem. Okazało się, że tematem, który zajmował najwięcej czasu była ocena postępów w negocjacjach pomiędzy Japonią a USA, które odbyły się w kwietniu. Z drugiej jednak strony, niektóre ze źródeł podają, że tak naprawdę nie można mówić o żadnym postępie, jako że nie widać żadnych większych zmian w stanowiskach obydwu stron. Można by zapytać dlaczego nie położono znaczniejszego nacisku na inne sprawy? Odpowiedź jest jednak prosta, pierwsza i trzecia gospodarka świata razem stanowią ok. 80% PKB spośród państw negocjujących TPP. Bez nich trudno mówić o przełomowym i ważnym pakcie, jakim ma być właśnie omawiana umowa o wolnym handlu. Tymczasem państwa te tkwią w potrzasku swoich „wrażliwych” dóbr, którymi są cła na produkty rolne oraz samochody. Tym samym wciąż nie podano konkretnego terminu zamknięcia negocjacji.

Bilans handlowy na mniejszym minusie

Bilans handlu zagranicznego, choć wciąż na minusie, uległ poprawie. W kwietniu wyniósł 808,9 mld jenów (24,2 mld zł). Wynik ten jest także lepszy od zeszłorocznego, gdy Japonia była na minusie 877,4 mld jenów (26,2 mld zł). Z kolei eksport przez rok wzrósł o 5,1% do 6,07 bln jenów (181,8 mld zł), a import o 3,4% do 6,88 bln jenów (206 mld zł). W przyczynach spowolnienia wzrostu importu upatruje się zmniejszenia popytu z powodu podwyższenia podatku konsumpcyjnego 1 kwietnia do 8%.

Pozostałe informacje:

- Japonia, w porównaniu z zeszłym rokiem, awansowała o trzy oczka w górę na 21 miejsce w rankingu konkurencyjności światowych gospodarek, który przygotowuje szwajcarska szkoła biznesu IMD. Ranking obejmuje 60 państw i regionów;

- Ministerstwo Rolnictwa planuje importować 7000 ton mrożonego masła z powodu braków mleka do jego wyrobu. W takich momentach zastanawia ciągły upór Japończyków, co do celowości „ochrony” własnego rynku przed importem towarów z zagranicy;

- Bank Japonii w swoim raporcie oświadczył, że Japonia kontynuuje ożywienie w umiarkowanym tempie;

- sprzedaż energii elektrycznej przez dziesięciu największych dostawców wzrosła w kwietniu o 0,5% r/r (rok do roku) do 66,442 mld kilowatów na godzinę.

Giełda; jen

Miniony tydzień na japońskiej giełdzie na głównym indeksie Nikkei 225 rozpoczął się od spadku 0,64%. We wtorek nastroje się zmieniły i indeks podniósł się o 0,49%, ale już w środę znowu spadł o 0,24%. W czwartek zaś mocno odbił, aż o 2,11% i w piątek dołożył kolejne 0,87%, kończąc na poziomie 14 462,17 punktów. Szerszy indeks Topix zamknął na 1180,44 punktach. Jeden dolar był wart 101,79 jena.

Przeliczenia wg kursu średniego NBP z 23.05.2014 r.

ŹRÓDŁA

The Japan Times I
The Japan Times II
The Japan Times III
The Japan Times IV
The Japan Times V
The Japan Times VI
The Japan Times VII
The Peninsula
investing.com
Business Recorder
Trading Room
Asian Review

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

Abe   handel   jen   Bank Japonii   rekordy   dyplomacja   USA   motoryzacja   energetyka   giełda   podatki   rolnictwo  

NASZE ARTYKUŁY

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy