Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

O kraju JAMBOREE, CZYLI ŚWIATOWY ZLOT SKAUTÓW - EDYCJA JAPOŃSKA

Zwarci i gotowi na Jamboree!

21.06.2014 | 16:37
Autor: Joanna Pawłowicz

Skauci całego świata - łączcie się! Z rozmowy z phm. Dorotą Limontas dowiadujemy się więcej na temat przyszłorocznej wyprawy polskich harcerzy do Kraju Kwitnącej Wiśni.

Czuwaj! Na samym początku chciałabym zapytać o zlot, na który wybieracie się w przyszłym roku: gdzie się on odbędzie i kto weźmie w nim udział?
Światowy Zlot Skautów, czyli tzw. Jamboree, odbywa się cyklicznie co cztery lata i uczestniczą w nim dziesiątki tysięcy harcerzy z każdego zakątka naszej planety. Nadchodzący 23. Światowy Zlot Skautów będzie miał miejsce na przełomie lipca i sierpnia 2015 roku w Japonii, a udział w nim weźmie około 35 tysięcy harcerzy z całego świata, ze wszystkich kontynentów i organizacji skautowych na całej kuli ziemskiej. Poprzedni Zlot odbył się w Szwecji w 2011 roku, gdzie Polacy stanowili dużą reprezentację [więcej można o nim przeczytać tutaj - przyp. red.]. Chciałabym również sprostować, że nie jest to zlot harcerski, bo harcerstwo to odmiana skautingu uprawianego w Polsce. Jeśli mowa o ruchu zagranicznym, jest to skauting. Oczywiście ruch harcerski to również ruch skautowy, ale nie na odwrót.

Kiedy odbyło się pierwsze Jamboree i kto był jego inicjatorem?
Historia Zlotu sięga roku 1913, a inicjatorem jest nie kto inny jak założyciel skautingu – Naczelny Skaut Świata sir Robert Baden-Powell. Podczas II wojny światowej Jamboree nie odbywało się. Nasi harcerze również starają się o organizację tej największej imprezy skautowej na świecie. Polska walczy o miano organizatora Jamboree w 2023 roku i jest na dobrej drodze. Nasze starania popierają Prezydent oraz Premier RP. Więcej na ten temat przeczytać można na stronie Fundacji Światowe Jamboree.


Sir Robert Baden-Powell. Źródło: Wikipedia

Jakie są główne założenia takich spotkań?
Jeśli chodzi o samą ideę Zlotu, to najważniejsze jest zgromadzenie w jednym miejscu skautów z całego świata, którzy są członkami największej organizacji młodzieżowej na świecie, którym przyświecają te same idee i wartości, którzy pomimo wielu różnic, jak rasa, wyznanie, pochodzenie czy kultura, w czasie trwania Zlotu są sobie tak bliscy. Wszędzie daje się wyczuć braterstwo, przyjaźń, a przede wszystkim równość i zgodę.

Ile osób z naszego kraju weźmie udział w przyszłorocznym Zlocie?
Zorganizowaliśmy Reprezentację z wszystkich chętnych harcerzy z województwa Warmińsko-Mazurskiego. Tak się złożyło, że są to osoby z 3 hufców: Hufiec ZHP Rodło Olsztyn, Hufiec Warmiński ZHP oraz Hufiec ZHP Orneta. Jako że wszystkie leżą na Warmii, postanowiliśmy nazwać się Warmińską Reprezentacją Harcerzy na 23. Światowe Jamboree Skautowe Japonia 2015. W skład naszej Reprezentacji wchodzi 17 osób, w tym harcerze, którzy w Zlocie biorą udział na zasadach uczestnika, a także wędrownicy (licealiści oraz studenci) i instruktorzy ZHP, którzy podczas Zlotu będą tworzyć kadrę pomocniczą tzw. International Service Team. IST będzie zajmowała się obsługą logistyczną, organizacyjną oraz programową Zlotu. Nasza Reprezentacja to 8 uczestników, na czele których stoi zastępowy - pełnoletni opiekun, który będzie sprawował pieczę nad uczestnikami, oraz 8 członków IST. Nasza Reprezentacja jest częścią Polskiego Kontyngentu, który liczy około 320 osób – harcerzy i instruktorów z całej Polski.


Źródło: www.jamboree2015.zhp.pl

Czy macie doświadczenie związane z udziałem w tego typu międzynarodowych imprezach?
Jeśli chodzi o udział w podobnych Zlotach, to członkowie naszej Reprezentacji nigdy nie brali udziału w Jamboree. Co więcej, nigdy taka ekipa harcerzy z naszego województwa nie była na Jambo! Stąd nasza ogromna determinacja i motywacja, by być tymi pierwszymi, którzy przełamują te granice. Braliśmy natomiast udział w zlotach międzynarodowych, takich jak Roverway, Intercamp czy Silesia. Również w Polsce odbywały się zloty z udziałem skautów z zagranicy, na przykład Zlot Kraków 2010, podczas którego ZHP obchodziło swoje 100-lecie, czy Zlot Kielce 2007, podczas którego obchodziliśmy stulecie skautingu. Tam spotkaliśmy skautów z całego świata, dowiedzieliśmy się wiele na temat ich organizacji skautowych, tradycji i zwyczajów, jak również na temat kultury ich państw. Ponadto staramy się na bieżąco śledzić przygotowania Japonii oraz innych zagranicznych kontyngentów do Zlotu. Chcemy również nawiązać kontakt ze skautami, którzy na Jambo się wybierają poprzez takiego „skautowego facebooka” - www.scoutface.com. Tam udało nam się znaleźć kilka osób, z którymi być może spotkamy się na Zlocie.

Wiadomo, że skauting posiada swoje odmiany na całym świecie. Czy wiecie, jak wygląda ruch harcerski w Japonii? Jakie są główne różnice pomiędzy skautingiem w naszym kraju a w Kraju Kwitnącej Wiśni?
Jeśli chodzi o skauting japoński, jest on nam totalnie obcy. Nigdy nie mieliśmy styczności ze skautami z Japonii. Aczkolwiek nie obawiamy się tego w ogóle, bo to też nasi skautowi bracia i siostry. Mimo, iż pochodzimy z różnych państw, kontynentów, czy jesteśmy wyznawcami różnych religii, idea skautowa na świecie jest taka sama. Stąd wiemy, że to na pewno przyjaźni i braterscy skauci!

Czy staracie się dowiedzieć czegoś więcej na temat Japonii przed wyjazdem?
Oczywiście, próbujemy zapoznać się z kulturą japońską. Czytamy Murakamiego, uczestniczymy w treningach aikido, urządzamy sobie warsztaty z sushi, origami, sudoku, kaligrafii, mangi i anime. Od czasu do czasu udajemy się do japońskich restauracji i kawiarni, by poznać tamtejszą kuchnię. Poza tym poszukujemy informacji nie tylko o Japonii, bo przecież na Zlocie będzie przekrój przez wszystkie kultury świata. Staramy się liznąć co nieco z każdej, żeby przy spotkaniu z innym skautem nie palnąć jakiejś gafy! W planach mamy również spotkania z osobami, które w Japonii przebywały lub są rodowitymi Japończykami mieszkającymi w Olsztynie.


Sushi przygotowane przez harcerzy na pierwszym biwaku Warmińskiej Reprezentacji Harcerzy na 23. Światowe Jamboree Skautowe Japonia 2015. Źródło: Facebook


Harcerze podczas treningu aikido. Źródło: Facebook


Warsztaty japońskiej kaligrafii na biwaku. Źródło:
Facebook

Aby zorganizować wyjazd w tak dalekie miejsce potrzeba czasu i dobrego planowania. Od jak dawna trwają przygotowania do wyprawy?
Planowanie zaczęło się w ubiegłe wakacje, podczas których powstał pomysł uczestnictwa w Jamboree. Udało nam się skonstruować Komendę Reprezentacji, w skład której wchodzą komendant, zastępca ds. logistyki: pwd. Kuba Koziołek – osoba, która przetransportuje nas na samolot i będzie dbała o nas w czasie podróży, zastępca ds. pozyskiwania środków: pwd. Barbara Suchan, która pisze projekty, wnioski, granty, szuka możliwości finansowania wyjazdu. Program pozazlotowy, czyli HoHo i zwiedzanie Japonii, nadzoruje phm. Aleksandra Kacprowicz. Mamy swojego kwatermistrza, który będzie zbierał, pakował i dbał o nasz sprzęt obozowy w czasie trwania całego Zlotu, jak również pilnował, byśmy się wszyscy porządnie najadali. Jest nim dh Jan Karbowski. Pwd. Aleksandra Przysiada to osoba, która dba, by nasza kampania edukacyjna "Azymut Równość/Różność" była realizowana zgodnie z założeniami i planem, pilnuje wszystkich naszych inicjatyw i akcji związanych z przygotowaniem do Zlotu. Natomiast ja spinam to wszystko w całość, pomagam każdemu z osobna. Dbam o wizerunek, promocję oraz kontakt z mediami – stąd nasza rozmowa:) Jak widać, jesteśmy może nie profesjonalistami, ale specjalistami w swojej dziedzinie, dobrze rozplanowaliśmy wszystkie działania, podzieliliśmy się obszarami, a teraz wspólnymi siłami przemy do przodu. Mamy bardzo dużo na głowie, ale dzięki odpowiedniemu podziałowi obowiązków dajemy radę. Poza tym podlegamy pod Kontyngent Polski, który zajmuje się tak na prawdę wszystkim: transportem do Japonii, przydziałem prac, obsługą administracyjną i logistyczną, organizacją polskiego programu, pomocą medyczną itd. My, poprzez współpracę z nimi, działamy raczej lokalnie, na terenie naszego miasta, powiatu oraz województwa.


Festyn rodzinny w japońskim klimacie. Źródło: Facebook

Kampania edukacyjna "Azymut Równość/Różność"?
Jedną z inicjatyw, które rozpoczynają olsztyńscy harcerze, jest tworzony przez nich autorski program edukacyjny. Liczymy, że ten projekt będzie zupełnie nową jakością w nauce młodych ludzi takich wartości, jak np. tolerancja i otwartość - tak o kampanii mówi Zastępca Komendanta Reprezentacji pwd. Aleksandra Przysiada. Przy tworzeniu projektu naszą główną inspiracją jest kultowy wśród pedagogów program edukacyjny "Każdy inny, wszyscy równi" opracowany przez Komisję Europejską. Ten program doskonale odzwierciedla wartości, które chcemy promować wśród młodych. A chcemy walczyć z uprzedzeniami, brakiem tolerancji, ksenofobią i rasizmem. Harcerski program ma jednak zostać udoskonalony o treści najaktualniejsze dla dzisiejszej młodzieży, takie jak np. bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. Widzimy, że rodzice nie zawsze wiedzą, jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w sieci - wiemy, że jako młodzi instruktorzy ZHP możemy pomóc w wychowaniu naszych podopiecznych, zapełniając tę lukę między dzieckiem a rodzicem.

Źródło: Japonia-Online


W jaki sposób zbierane są fundusze na np. opłacenie biletów lotniczch? Czy jest jakaś możliwość finansowego wsparcia Waszej inicjatywy?
Jeśli chodzi o zbieranie funduszy, to organizujemy różne rodzaje wsparcia: od prostych akcji zarobkowych typu pakowanie zakupów w supermarketach, przez sprzedaż zużytych tuszy i tonerów czy kampanię 1% po pisanie wniosków, grantów, projektów oraz poszukiwanie sponsorów. Każdy grosz jest dla nas ważny, wyjazd ten jest dość kosztowny. Do tego dochodzą koszty zakupu sprzętu obozowego, transport na lotnisko, ubezpieczenie czy jednolity strój Reprezentacji. Zachęcamy do nawiązania współpracy w celu możliwości wsparcia finansowego lub materialnego, za co z góry dziękujemy.

Czy podczas Zlotu odbędzie się jakaś prezentacja uczestniczących krajów? Jeśli tak, co zamierzacie zaprezentować?
Na pewno każdy kraj będzie mógł przedstawić swoją kulturę. Szczerze mówiąc, na razie nie myśleliśmy o tym, bo do Zlotu jeszcze ponad 450 dni. Póki co pochłaniają nas sprawy organizacyjne przy naszej kampanii edukacyjnej "Azymut Równość/Różność", zbieranie informacji o Japonii, spotkania czy warsztaty. Ale na pewno pokażemy coś, co utkwi wszystkim w pamięci, tak by każdy dobrze zapamiętał Polaków!

Jakie są Wasze oczekiwania co do Jamboree? Czy bedziecie mieć również czas na zwiedzanie Japonii?
Sam Zlot trwa około 2 tygodni. Ponadto Japończycy zapowiadają organizację Home Hospitality (HoHo), o którym wspomniałam już wcześniej. Jest to pobyt u rdzennych japońskich rodzin na kilka dni przed lub po Zlocie. Liczymy, że polski kontyngent wywalczy dla nas miejsca na HoHo i uda się nam pomieszkać u Japończyków. Poza tym oczywiście w planach mamy zwiedzanie Japonii od miejsca Zlotu do samego Tokio. Planujemy kupić tygodniowy bilet na shinkansen i powoli wracając na samolot zwiedzać po drodze najważniejsze miejsca. Programem pozazlotowym zajmuje się u nas phm. Aleksandra Kacprowicz, która jest odpowiedzialna za organizację naszego czasu po zakończeniu Jamboree, jak również poszukuje możliwie najtańszych form zakwaterowania czy transportu.


Źródło: Facebook

O Waszej inicjatywie zrobiło się głośno na naszym portalu. Czy udało Wam się nawiązać współpracę z innymi instytucjami czy mediami?
Jak na razie możemy pochwalić się wsparciem różnych instytucji, organizacji i mediów. Udało nam się zdobyć patronat honorowy Prezydenta Miasta Olsztyna, Starosty Olsztyńskiego oraz Naczelniczki Związku Harcerstwa Polskiego. Ponadto współpracę medialną zadeklarowali: Gazeta Olsztyńska, Kurier Olsztyński, Gazeta Turystyczna Warmii i Mazur, Radio Plus Olsztyn, Radio Olsztyn, TVP Olsztyn, Czuwaj- miesięcznik instruktorów ZHP oraz oczywiście Wasz portal Japonia-Online, za co serdecznie dziękujemy. Ponadto wspierają nas: ZHP Chorągiew Warmińsko-Mazurska, Hufiec Warmiński ZHP, Hufiec ZHP Rodło Olsztyn, Hufiec ZHP Orneta oraz Kontyngent Polski na 23. Światowe Jamboree Skautowe Japonia 2015.

Bardzo dziękuję za rozmowę oraz życzę niezapomnianych wrażeń podczas Jamboree. I oczywiście czekam na relację po powrocie!

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

wydarzenia   podróżowanie   nasi w Japonii   turystyka  

NASZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy