Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Gospodarka PODSUMOWANIE TYGODNIA 26.05 - 1.06.2014 R.

www.msx.org

02.06.2014 | 10:00
Autor: Arkadiusz Bednarczyk

Japończycy będą dłużej płacić za korzystanie z dróg ekspresowych; członkowie BoJ-u nie tacy pewni co do zakładanej 2% inflacji i mnóstwo danych liczbowych, a w tym inflacja oraz bezrobocie.

Nieścisłości w raporcie BoJ-u

W swoim półrocznym raporcie, które ujrzało światło dzienne 30 kwietnia Bank Japonii oświadczył, że 2% cel inflacyjny najprawdopodobniej zostanie osiągnięty około roku fiskalnego 2015. Pierwotnie przewidywania oscylowały wokół daty pomiędzy 2014 a 2016 r., co oznaczałoby wstrzelenie się w połowę tego okresu. Jednakże protokół, który ukazał się w poniedziałek zawiera informacje, które nie do końca pokrywają się z tymi sprzed miesiąca. Trzech z dziewięciu członków Rady Politkyi BoJ-u nie zgadzało się z podanymi przewidywaniami. Pierwszy z nich, Kiuchi Takahide podkreślał, że inflacja pozostanie na obecnym poziomie i będzie wahała się pomiędzy 1 a 1,5%. Z kolei Sayuri Shirai twierdziła, że cel zostanie osiągnięty pod koniec wyznaczonego terminu. Trzeci członek, Takehiro Satō wskazywał na potrzebę wyraźniejszego zwrócenia uwagi przez BoJ na ryzyko spadku cen.

Niekwestionowani rekordziści – aktywa zagraniczne

Wartość aktywów zagranicznych po odjęciu zobowiązań wzrosła o 9,7% r/r (rok do roku) do 325 bln jenów (9,6 bln zł), tym samym drugi rok z rzędu ustanawiając nowy rekord. Co więcej, 23 rok z kolei Japonia może się szczycić najwyższą wartością tychże aktywów. Za nią są kolejno Chiny (207,6 bln jenów – 6,1 bln zł) oraz Niemcy (192,2 bln jenów - 5,7 bln zł).

Inflacja ponad 3%

Ceny konsumpcyjne w kwietniu wzrosły o 3,2% r/r do najwyższego od 1991 r. poziomu. Co prawda nie uwzględniały one cen żywności, ale energię już tak, a ta ostatnio zalicza duże skoki cenowe w górę. Można również przypuszczać, że wzrost był w dużej mierze spowodowany pierwszą z dwóch zaplanowanych podwyżek podatku konsumpcyjnego, która miała miejsce 1 kwietnia i spowodowała podniesienie wspomnianego obciążenia do 8% z wcześniejszych 5%. Druga z podwyżek (do 10%) planowana jest na rok fiskalny 2015.

Pozostałe informacje:

- japońska izba niższa, czyli Izba Reprezentantów zrewidowała ustawę, która początkowo miała dopuścić bezpłatne użytkowanie dróg szybkiego ruchu przez kierowców w roku fiskalnym 2050. Termin ten przedłużono o 15 lat. Za powód podano potrzebę zebrania środków na naprawę starzejących się dróg;

- z przeprowadzonych na zlecenie rządu badań wynika, że 43% spośród największych przedsiębiorstw w kraju zdecydowało się na podniesienie bazowego wynagrodzenia podczas corocznych wiosennych negocjacji płacowych. Na ankietę odpowiedziało 927 firm;

Kwiecień:

- liczba obcokrajowców w kwietniu, którzy korzystają z Międzynarodowego Portu Lotniczego Narita (995 tys. – o 23% więcej r/r) po raz pierwszy w historii tego lotniska, które zostało otwarte w 1978 r., przekroczyła liczbę użytkujących go Japończyków (931 tys. – o 17% więcej r/r). Przypisuje się to m.in. rozbudowie Międzynarodowego Portu Lotniczego Tokio-Haneda w marcu;

- produkcja przemysłowa spadła o 2,5% m/m (miesiąc do miesiąca);

- wydatki gospodarstw domowych były niższe o 4,6% r/r;

- stopa bezrobocia pozostaje na niezmienionym poziomie 3,6%. Dokładnie tyle samo wynosiła zarówno w marcu jak i w lutym. Co więcej, dostępność pracy wzrosła do poziomu najwyższego od ośmiu lat z 1,07 w marcu do 1,08 pkt. Oznacza to, że na każde sto osób szukających zatrudnienia przypadało 108 miejsc pracy.

Giełda; jen

Główny indeks na tokijskiej giełdzie Nikkei 225 w minionym tygodniu zachowywał się dosyć spokojnie. Zaczął od wzrostu 0,97% i był to zarazem największy ruch tego tygodnia. We wtorek dołożył 0,23%, kolejnego dnia 0,2% i w czwartek następną mini-cegiełkę 0,1%. Piątek popsuł ten dobry wynik niewielkim spadkiem 0,34%. Ty samym giełda zamknęła na poziomie 14 632,38 punktów. Szerszy indeks Topix osiągnął 1201,41 punktów. Jeden dolar warty był 102,03 jena.

Przeliczenia wg kursu średniego NBP z 2.06.2014 r.

ŹRÓDŁA

The Japan Times I
The Japan Times II
The Japan Times III
The Japan Times IV
The Japan Times V
Asian Review
Reuters I
Trading Room I
Trading Room II
Business Recorder
Reuters II
Japan Today

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

handel   jen   Bank Japonii   deflacja / Inflacja   rekordy   Chiny   energetyka   turystyka   giełda   podatki   Europa  

NASZE ARTYKUŁY

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy