Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Gospodarka PODSUMOWANIE TYGODNIA 16.06-29.06.2014

ThinkStock

30.06.2014 | 10:00
Autor: Michał Brysz

Z ostatnich dwóch tygodni m.in. trochę wieści o Banku Japonii, o nowoczesnych źródłach energii, oraz o zmianach podatkowych.

Mniejszy deficyt handlowy

Deficyt handlowy zmniejszył się w maju w związku z malejącym importem, aczkolwiek osłabiony eksport wpłynął na utrzymanie się ujemnego bilansu handlowego. Jak do tej pory import w Japonii stał na wysokim poziomie w związku z koniecznością zaopatrzenia w paliwa kopalne używane do generowania energii po zamknięciu wszystkich reaktorów jądrowych w kraju w wyniku katastrofy jądrowej w Fukushimie w roku 2011. Spadek deficytu wyniósł 8,3% r/r, osiągając poziom 909 mld jenów [27,33 ml. zł]. Jest to już 23. z rzędu spadek wartości miesięcznej. Import spadł o 3,6% do 6,5 bln jenów [195,32 mld zł] i jest to pierwszy spadek tej wartości - rok do roku - od 19 miesięcy, jako że import ropy naftowej spadł ilościowo o 20%.

Pozytywne przewidywania Banku Japonii

Członkowie zarządu Banku Japonii odrzucili w czwartek możliwość spowolnienia gospodarki po niedawnej podwyżce podatku konsumpcyjnego 1 kwietnia tego roku z 5% do 8%. Na spotkaniu z liderami biznesowymi jeden z nich, Yoshihisa Morimoto, powiedział, że co prawda przed podwyżką podatku odnotowano wzrost popytu i jego spadek po wprowadzeniu podwyżki, ale pomimo tego gospodarka będzie się rozwijać szybciej niż w założeniach. Wg Banku Japonii rozwój będzie stały pomimo obaw wielu specjalistów dotyczących możliwości zmniejszenia się wydatków przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w związku z perspektywą kolejnej podwyżki podatku konsumpcyjnego, zaplanowaną na rok 2015, a niekorzystne efekty tegorocznego wzrostu podatku mają zaniknąć już w ciągu najbliższego lata.

Złoża klatratu metanu

W piątek rząd ogłosił, iż istnieje duże prawdopodobieństwo, że na dnie Morza Japońskiego znajdują się złoża klatratu metanu – surowca energetycznego nowej generacji. Wg ministra przemysłu Toshimitsu Motegiego, analizy z kwietnia wykazały, że w pewnych częściach dna morskiego w pobliżu prefektur Yamagata i Akita, oraz wysp Oki znaleziono struktury geologiczne sugerujące możliwość istnienia pokładów tego surowca. Dalsze badania mają ruszyć we wtorek. Klatrat metanu jest substancją w postaci stałej, składającą się z metanu oraz wody. Obecnie uważa się, że jego złoża znajdują się na licznych szerokich połaciach dna morskiego wokół Japonii.

Dofinansowania dla kupujących samochody napędzane wodorem

Ministerstwo Ekonomii Handlu i Przemysłu ma w planach wprowadzić dofinansowania przy zakupie samochodów z paliwowymi ogniwami wodorowymi. Dotacje te są częścą projektu przyjętego w czwartek. Projekt ten ma na celu wprowadzenie wodoru jako źródła energii powszedniego użytku do roku 2040. Szczegóły finansowe projektu zostaną zawarte w planie budżetowym na rok 2015. Rozplanowano już położenie potencjalnych stacji wodorowych, gdzie będzie można zatankować taki pojazd. Lokalizacji takich ma być 100 i mają powstać do końca marca 2016 roku. Będą to głównie stacje w dużych miastach. W planach jest także wprowadzenie ogniw wodorowych do użytku domowego. Do 2030 roku 10% domostw powinno być w stanie z nich korzystać.

Rekordowa ilość udziałów wśród obcokrajowców

Pod koniec roku fiskalnego 2013, 30,8% inwestorów zagranicznych było w posiadaniu udziałów japońskich firm. Jest to wzrost o 2,8% w stosunku do roku poprzedniego i stanowi rekordową liczbę już drugi rok z rzędu. Taka sytuacja następuje prawdopodobnie wskutek planu odnowy gospodarki implementowanego przez Shinzō Abe.

Bank Japonii największym posiadaczem rządowych obligacji

Po raz pierwszy okazało się, że Bank Japonii stał się największym pojedynczym posiadaczem obligacji rządowych, co wiąże się z kontynuowanym od dawna luzowaniem polityki monetarnej. Bank zaczął kupować je w dużych ilościach wraz z ujawnieniem planu stymulacyjnego dla gospodarki w kwietniu 2013 roku. Wyprzedził on ilością obligacji sektor ubezpieczeniowy zyskując 20,1% z nich pod koniec marca. Ubezpieczyciele byli w posiadaniu 19,3% obligacji. W kolejności zaraz za nimi znajduje się fundusz emerytalny i osoby prywatne.

Największa liczba osób szukających pracy od 1992 roku

Dostępność zatrudnienia w maju osiągnęła największy wynik od 22 lat. Stopa bezrobocia spadła do 3,5% - najniższy poziom od 16 lat. W związku z ciągłym rozwojem gospodarki, stosunek liczby ofert pracy do liczby osób jej poszukujących wzrósł 18. miesiąc z rzędu i wyniósł 1,09. Oznacza to, że w maju na 100 osób szukających pracy przypadało 109 ofert zatrudnienia.

Opodatkowanie mniejszych firm

Komisja Podatkowa ogłosiła, że średnie i małe firmy powinny zapłacić większe podatki, aby wyrównać różnicę po obniżeniu podatku dla dużych przedsiębiorstw. Analitycy jednak stwierdzili, że to niewątpliwie spowoduje napłynięcie fali krytyki. Komisja dodała, że administracja pod przewodnictwem premiera Abe powinna zrewidować obecny system, który nakłada podatek 19% na firmy o kapitale 100 mln jenów [3 mln zł] lub mniej i zarabiające nie więcej niż 8 mln jenów [240 tys. zł]. Od dużych przedsiębiorstw pobierany jest podatek w wysokości 25,5%. Premier Abe ma w planach obniżenie podatku aby zwiększyć liczbę inwestycji zagranicznych, co ma pomóc w zakończeniu, trwającej dwie dekady, deflacji.

Ułatwienia wizowe dla ułatwienia zagranicznych inwestycji

Dla zwiększenia zagranicznych inwestycji Japonia planuje wprowadzenie ułatwień dla procedur wizowych. Większość osób próbujących rozwinąć biznes w Japonii ubiega się o wizę inwestora/menedżera biznesowego. Jednakże aplikanci tacy muszą mieć już przygotowane miejsce pod działalność i posiadać 5 mln jenów [150 tys. zł] na inwestycje lub zatrudnić dwóch pełnoetatowych pracowników zanim jeszcze złożą podanie o wizę. Według planów premiera, wprowadzone ma zostać moratorium na wymagania wizowe, dzięki czemu aplikanci będą mogli uzyskać więcej czasu na zebranie funduszy i zatrudnienie personelu.

Największy wzrost cen od 32 lat

Ceny w maju wzrosły w niebywale dużym stopniu, podsycone przez podwyżkę podatku konsumpcyjnego w kwietniu tego roku. W tym samym czasie wzrosty płac okazują się być znikome. Ceny konsumenckie – wyłączając świeżą żywność, ale nie prąd – wzrosły o 3,4% w stosunku do poprzedniego roku. Wydatki gospodarstw domowych spadły w następstwie o 8%, czyli więcej niż prognozowane 2,3%. Płace – wykluczając nadgodziny – spadły w kwietniu 23. raz z rzędu.

Giełda

Dwa tygodnie temu indeks Nikkei charakteryzował się przeważnie tendencją rosnącą z jednym drobnym spadkiem pod koniec tygodnia. W poniedziałek zyskał 0,5% osiągając 15,008.2 pkt. We wtorek wzrósł ponownie o 0,3% do 15,023.83 pkt. Środa przyniosła kolejny wzrost do najwyższego poziomu od czterech i pół miesiąca tj. o 0,9% do 15,115.80 pkt. Czwartek to kolejny pomyślny dzień ze wzrostem o 1,6% do 15,361.16 pkt. Piątek przyniósł za to drobny spadek o 0,1%. W ten sposób tydzień zakończył się na poziomie 15,361.16 pkt. Szerszy indeks Topix osiągnął 1,268.92 pkt. Jeden dolar kosztował 102.08 jenów.

Co do poprzedniego tygodnia to w poniedziałek indeks Nikkei wzrósł o 0,1% do 15 369,28 pkt. Następnego dnia sytuacja wyglądała identycznie tj. ponownie wzrost o 0,1% do 15 376,24 pkt. Niestety spokojny wzrost został zaburzony w środę, kiedy indeks odnotował spadek o 0,7% do 15 266,61 pkt. W czwartek natomiast pojawiła się już lekka poprawa i wzrost o 0,3% do 15 308,49 pkt. Koniec tygodnia okazał się jednak pechowy, gdyż odnotowano spadek o 1,4% do najniższego poziomu od półtora tygodnia – 15 095,00. Szarszy indeks Topix zakończył tydzień na 1 253,15 pkt. Jeden dolar kosztował 101.41 jenów.

*kurs wg NBP z dnia 30-05-2014

ŹRÓDŁA

The Japan Times I
The Japan Times II
The Japan Times III
The Japan Times IV
The Japan Times V
The Japan Times VI
The Japan Times VII
The Japan Times VIII
The Japan Times IX
The Japan Times X
Reuters I
Reuters II
Yahoo Finance I
Yahoo Finance II
Yahoo Finance III
Yahoo Finance IV
Yahoo Finance V
Yahoo Finance VI
Yahoo Finance VII
Yahoo Finance VIII
exchangerates.org.uk

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

Abe   prawo   handel   Bank Japonii   deflacja / Inflacja   motoryzacja   energetyka   giełda   podatki  

NASZE ARTYKUŁY

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy