Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Gospodarka KOMENTARZ EKONOMICZNY 21.04. - 28.04.2013.

Flickr (Ivan Walsh)

29.04.2013 | 12:32
Autor: Arkadiusz Bednarczyk

Zapraszamy do przeczytania naszego kolejnego tygodniowego komentarza.

Sytuacja ekonomiczna w Japonii cały czas skupia się na działaniach związanych ze strategią nazywaną Abenomiką (od nazwiska premiera Abe). W tym tygodniu, 23 kwietnia wydano dwa raporty odnośnie działań japońskiego rządu. Do tego 26 kwietnia pojawił się też półroczny raport Banku Japonii dotyczący prognoz gospodarczych. Rozprawiano także o powrocie do elektrowni węglowych w związku z odchodzeniem od tych opartych na atomie. Z wiadomości w skali mikro można było usłyszeć m. in. o zamiarze firmy Fast Retailing chcącej wprowadzić jednolity system płac oraz o zamknięciu jednego ze sklepów Yamada Denki w Chinach.

Raporty dotyczące działań rządu:

1. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD)

"Wysiłki Japonii prowadzące do zakończenia 20 letniej stagnacji są mile widzianymi zmianami, które mogłyby ożywić gospodarkę. Jednakże wzrost długu publicznego grozi długoterminowemu wzrostowi gospodarczemu oraz finansowej stabilności" - czytamy w raporcie. Nie jest zaskakujące to, że nawet nie wzrost długu publicznego, ale w ogóle sam dług publiczny nie jest pozytywnym zjawiskiem. Co prawda nie ma na świecie państwa bez długu publicznego (Economist), ale niechlubne pierwsze miejsce w przeliczeniu na %PKB zajmuje właśnie Japonia. Wynosi on bowiem ok. 225%PKB, czyli jest ponad dwa razy większy niż gospodarka kraju. Dalej w raporcie mowa jest o "najważniejszym politycznym wyzwaniu", czyli przywróceniu zdrowia fiskalnego Japonii. OECD ostrzega przy tym, że zwiększenie skupu obligacji rządowych w celu obniżenia stóp procentowych i pobudzenia inflacji niesie ze sobą ryzyko. W przyszłości tego rodzaju strategia może skutkować potencjalnym skokiem stóp procentowych, co może zaszkodzić wartościom aktywów w bankach z ogromnym udziałem japońskich obligacji rządowych i jednocześnie zwiększyć zadłużenie poza zrównoważony poziom. Z kolei ograniczenie zadłużenia wymaga zarówno wyższego wzrostu gospodarczego jak i cięć wydatków, co może pogorszyć poziom ubóstwa w kraju - dodaje OECD.

Zastanawiające jest to, że często myśli się tylko o obecnych pokoleniach, które mają żyć w "ubóstwie". Jeśli teraz państwa wydają ponad miarę, zapewniając różne socjalne przywileje, przekupując tym samym wyborców i przez to zadłużają kraj to przecież kiedyś, następne pokolenia będą jakoś musiały spłacić ten dług. Nie da się ciągle żyć ponad stan i kiedyś ktoś poniesie tego bolesne konsekwencje.

2. Agencja ratingowa Standard & Poor’s

Rząd japoński ma w planach podwyższenie VAT-u do 8% (o 3 punkty procentowe) w kwietniu 2014 roku, jeśli przyszłej jesieni nie stwierdzi, że działanie takie spowoduje zbyt wiele szkód. Następnie w październiku 2015 roku podwyższyłby go do 10%. Jeśli konsekwencją tego będzie ograniczenie wydatków przez konsumentów to może mieć to niezamierzone skutki w postaci spadku dochodów podatkowych - raportuje agencja. Premier Shinzo Abe jednak nie potwierdził w stu procentach, że podwyżka taka będzie miała miejsce i uzależnił to od październikowych rozmów w tej sprawie.

Faktycznie często jest tak, że po podwyższeniu podatków mogą spaść dochody z ich tytułu. Ludzie (raczej) nie lubią płacić podatków, więc im są one wyższe tym bardziej starają się ich uniknąć. Powiększają szarą strefę bądź też emigrują podatkowo do innych krajów, gdzie obciążenia są mniejsze. Dlatego też bardzo interesujące może być uzasadnienie, ewentualnej podwyżki, na posiedzeniu w jesieni. Obecnie mówi się, że podwyżka miałaby pomóc uzyskać większą ilość pieniędzy, które są potrzebne na spłatę olbrzymiego długu publicznego oraz na wypłatę (szybko starzejącemu się społeczeństwu japońskiemu) coraz większych sum z tytułu ubezpieczeń społecznych. Jak jednak zareaguje rząd na raport agencji mówiący, że dochody mogą spaść a nie zwiększyć się?

Raport Banku Japonii

W półrocznym raporcie przedstawionym przez bank, wzrost gospodarczy w roku fiskalnym 2013 (liczonym do marca 2014) oszacowano na 2,9% (w styczniu prognozowano 2,3%). Z kolei inflację na 0,7% zamiast wcześniejszych 0,4%. Wg sprawozdania japońska gospodarka przestała słabnąć i pokazuje pewne oznaki ożywienia. Zauważono również, że może być to wynikiem chwilowego wzrostu popytu ze względu na planowaną podwyżkę VAT-u do 10% w 2015 roku. BoJ ogłosił również, że nie zamierza podejmować żadnych nowych kroków w zakresie polityki monetarnej.

Elektrownie węglowe

Japońska energetyka walczy obecnie z rosnącymi kosztami energii. Jest to spowodowane przymusowym włączeniem "biegu jałowego" elektrowni atomowych w związku z katastrofą w jednej z nich - w Fukushimie w roku 2011. Obecnie spośród 50 elektrowni atomowych pracują tylko dwie. Reszta została zamknięta na przegląd procedur operacyjnych. Zatwierdzenie nowych obiektów [elektrowni węglowych] może potrwać do czterech lat. Jednakże wg doniesień japońskich mediów, rząd zamierza skrócić ten okres do 12 miesięcy z powodu wspomnianych już rosnących kosztów energii związanych z powrotem do korzystania z elektrowni olejowych (olej jest najdroższym źródłem paliwa).

Co więcej, z powodu rozważań rządu nad zamknięciem większości z zainstalowanej mocy jądrowej w perspektywie średnioterminowej, światła reflektorów znowu padają na węgiel jako na najtańsze ze źródeł energii. I dzieje się to pomimo planów redukcji dwutlenku węgla. Zobowiązanie Japonii do obniżenia emisji CO2 do roku 2020 o 25% wartości z roku 1990 zostanie zrewidowane w październiku.

Skala mikro:

Fast Retailing

Firma ogłosiła, iż zamierza dążyć w kierunku jednolitego systemu wynagrodzeń, który znormalizowałby pensje pomiędzy Japończykami a obcokrajowcami zatrudnionymi w firmie. Działanie to miałoby pomóc w przyciągnięciu nowych i zatrzymaniu starych uzdolnionych pracowników. Tadashi Yanai, prezes firmy oznajmił, że podstawowym założeniem firmy jest płacenie tej samej ilości pieniędzy niezależnie od tego w jakim miejscu na świecie pracuje pracownik, jeśli tylko wykonuje dokładnie tę samą pracę. Jeśli nowa skala wynagrodzeń zostanie wprowadzona może to oznaczać "spłaszczenie" płac wśród wszystkich pracowników firmy. Dla Japończyków, którzy zarabiają stosunkowo dużo w skali globalnej, mogłoby to oznaczać redukcję pensji.

Yamada Denki

Firma zdecydowała się zamknąć swój sklep (otwarty w marcu 2012 roku) w Nanjing w Chinach. Zamknięcie nastąpi pod koniec maja. Ma to związek ze słabą sprzedażą, będącą konsekwencją bojkotu japońskich produktów w wyniku sporu o wyspy Senkaku. Był to jeden z trzech punktów sprzedaży otworzonych przez firmę w Chinach (kolejne w Shenyang i Tianjin). Sklep zostanie najprawdopodobniej sprzedany bądź wynajęty.

ŹRÓDŁA

The Asahi Shimbun
The Asahi Shimbun 2
The Asahi Shimbun 3
Japan Today
The Sydney Morning Herald

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

Abe   energia jądrowa   handel   Fukushima   stosunki międzynarodowe  

NASZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy