Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Historia TERRORYZM TAKŻE W JAPONII - BROŃ MASOWEGO RAŻENIA, CZ. I: AUM SHINRIKYŌ

Ból bez obrażeń. Rysunek przedstawiający działanie broni cząsteczkowej, która podgrzewa wodę w ciele człowieka do takiego stopnia, że myśli, iż się pali. Źródło: www.hmmwvinscale.com

14.11.2014 | 17:17
Autor: Arkadiusz Bednarczyk

Helikoptery, czołgi, myśliwce, karabiny szturmowe, TNT, lasery oślepiające ludzi, fale wywołujące trzęsienia ziemi… a to wszystko w polu zainteresowań sekty Aum Shinrikyō.

Aum Shinrikyō, japońska grupa terrorystyczna, nie bez powodu gromadziła tak duże zasoby pieniędzy, które pod koniec jej istnienia wyniosły około 100 miliardów jenów1. Były one potrzebne m.in. do finansowania badań nad różnego rodzaju bronią. Co najważniejsze, nie była to tylko broń konwencjonalna, ale także ta zaliczana do broni masowego rażenia, która w krótkim czasie mogłaby doprowadzić do śmierci wielu setek tysięcy, a nawet milionów osób. W dodatku, broń ta została wykorzystana w zamachu, co prawda ze skutkiem dalekim od zamierzonego, ale zdarzenie to było niejako sygnałem dla innych zbrodniczych organizacji, pokazując im, że terroryści mogą i są w stanie pójść o krok dalej.

Lasery, broń cząsteczkowa i halucynogeny

Największym zainteresowaniem ze strony guru organizacji, Shōkō Asahary, cieszyły się broń chemiczna, biologiczna oraz nuklearna. Nie był on jednak wybredny i brał pod uwagę każdą inną broń, która mogłaby mieć zastosowanie w anihilacji czy też krzywdzeniu wielu osób naraz. I tak na przykład Aum zakupiło zielony laser za 400 tys. dolarów, który miał posłużyć do opracowania broni, mającej na celu oślepienie masowej liczby ludzi. Grupa interesowała się również bronią cząsteczkową i w tym celu wysłała sześciu naukowców do Belgradu do muzeum Tesli, aby studiowali napisane na początku XX wieku pisma uczonego o wysokim napięciu i wzmacnianiu fal, które jego zdaniem mogły posłużyć do wywołania trzęsienia ziemi.

Zdjęcie wykonane w grudniu 1899 roku przedstawiające Teslę siedzącego w swoim laboratorium w Colorado Springs w USA. Autor: Dickenson V. Alley. Źródło: www.animalnewyork.com.

Asahara odwiedził również rosyjskiego fizyka Nikolaia Basova, laureata nagrody Nobla, który opracował praktyczne zastosowania dla laserów. Ponadto, w czasie przeszukiwań laboratoriów sekty znaleziono w nich m.in. 100 gramów psychodelicznej substancji LSD, co równało się milionowi dawek, i trzy kilogramy halucynogennej meskaliny.

Maszyny wojskowe i broń konwencjonalna

Organizacja zakupiła za 78 milionów jenów swój własny helikopter Mi-17 przystosowany do oprysków chemicznych, w czym dużą rolę odegrał Kiyohide Hayakawa. Maszynę zbudowano w Tatarstanie i przetransportowano przez azerbejdżańską przestrzeń powietrzną. Podejrzewa się, że w całą transakcję uwikłany był były rosyjski parlamentarzysta, który miał w zamian przyjąć łapówkę. Helikopter przedostał się przez japońskie służby celne w 1994 roku.

Współczesny helikopter Mi-17. Autor: Todd Pouliot. Źródło: www.wikipedia.org.

Po tym sukcesie Aum starało się (bez powodzenia) o pozwolenie na większy helikopter Mi-26, który miał zostać dostarczony z Rosji do Japonii. Samo szkolenie pilotów-członków Aum odbyło się pod koniec roku 1993 w USA, aczkolwiek niektórzy przeszli treningi także w Rosji. Wcześniej zaś, we wrześniu 1992 roku, grupa zakupiła fabrykę maszyn w prefekturze Ishikawa. Jednakże chwilę później większość pracowników zrezygnowała z pracy i firma upadła. Policja jest zdania, że działanie to było zamierzone, jako że po upadku fabrykę użyto w celu produkcji części do sowieckich karabinów szturmowych AK-74, które następnie, w liczbie co najmniej 1000 sztuk, miały być montowane w Kamikushiki. W zamyśle do 1995 roku miało zostać wyprodukowanych również milion naboi. Pomysły Aum wykraczały jednak tylko poza te ramy; wystarczy wspomnieć o zainteresowaniu zakupem z drugiej ręki rosyjskich czołgów T-72s (cena wahała się od 200 tys. do 1 miliona dolarów) czy myśliwców MIG-29s bądź wyrzutni rakiet SL-13 Proton.

Współczesny czołg T-72s. Źródło: www.army-technology.com.

Co więcej, Aum udoskonaliło produkcję trotylu (TNT) oraz głównego składnika plastikowych materiałów wybuchowych RDX.

Relacje z Japońskimi Siłami Samoobrony i rosyjskimi oddziałami specjalnymi

Rzecz jasna, trudno sobie wyobrazić, aby zwykły obywatel potrafił czy też był na tyle wytrzymały psychicznie, aby operować wyżej wymienionymi urządzeniami. Aum i na to znalazło sposób. Grupa zdobyła listę kilkuset członków Japońskich Sił Samoobrony (JSS) i próbowała ich zwerbować. Szczególny nacisk kładziono na oddziały pierwszej brygady powietrznodesantowej oraz na innych wysoko wykwalifikowanych członków dywizji. Są nawet dowody potwierdzające założenie przez grupę podsłuchu w domu dowódcy tejże brygady. Podczas rozmów z byłymi członkami Aum przyznali oni, że udało się zrekrutować 100 członków JSS, w tym 60 już nie będących w służbie. JSS publicznie przyznało się jedynie do 20 obecnych i byłych członków JSS będących jednocześnie w Aum Shinrikyō, choć najprawdopodobniej liczba ta jest zaniżona. Organizacja miała również kontakty z rosyjskimi oddziałami specjalnymi, takimi jak Grupa Alfa czy Specnaz, które podobno miały szkolić członków Aum. Zakupiła także KGB-owskie instrukcje szkoleniowe komandosów, aby następnie podług nich trenować członków Aum.

Najważniejszym punktem badań i poszukiwań Aum były jednak, wspomniane na początku, bronie masowego rażenia: chemiczna, biologiczna i atomowa. O tym, w jaki sposób Aum próbowała je pozyskać oraz z jakim skutkiem zakończyły się te próby, przeczytacie Państwo w kolejnym artykule.

Pozostałe artykuły z cyklu:

Terroryzm także w Japonii – członkowie sekty Aum Shinrikyō

Terroryzm także w Japonii – pozyskiwanie funduszy – Aum Shinrikyō

1 100 jenów to w zaokręgleniu 1 dolar lub 3 zł.

ŹRÓDŁA

Clinehens, Neal A. 2000. Aum Shinrikyo and Weapons of Mass Destruction. A Case Study. Alabama: Maxwell Air Force Base.
Sayle, Murray „Nerve Gas and the Four Noble Truths”, The New Yorker, 1.04.1996.
Sheppard, Ben 2009. The Psychology of Strategic Terrorism: Public and Government Responses to Attack. New York: Routledge.
Umbach, Frank 2000. „Nuclear Proliferation Challenges in East Asia and Prospects for Co-operation – a View from Europe”. W: Kurt W. Radtke, Raymond Feddema (red.). Comprehensive Security in Asia: Views from Asia and the West on a Changing Security Environ
USS CoGA PSI. Global Proliferation of Weapons of Mass Destruction. Hearings before the Permanent Subcommittee on Investigations of the Committee on Governmental Affairs. Washington: U.S. Government Printing Office. 1996.

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

energia jądrowa   trzęsienie ziemi   Rosja   energetyka   kryminologia   Nagroda Nobla   terroryzm  

NASZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy