Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Historia HISTORIA SPORU KURYLSKIEGO

Centeria

02.05.2013 | 17:24
Autor: Jan Olszówka

Do dziś Japonia i Rosja toczą spór o posiadanie i władzę nad Kurylami.

Kuryle to wyspy znajdujące się na morzu Ochockim, rozciągające się od północno-wschodnich wybrzeży wyspy Hokkaido do półwyspu Kamczackiego. Ostatnia wizyta premiera Japonii, Shinzo Abe, w Rosji w kwietniu tego roku miała m.in. na celu rozwiązać ów spór.

Opowiem Wam zatem, jak do tego doszło...

Pierwszą wzmianką na temat Kuryli był dokument z roku 1644 wydany w okresie szogunatu Tokugawy. Jako pierwszy na świecie przedstawia wyspy archipelagu kurylskiego - Kunashiri, Ituruppu, Habomai i Shikotan - na mapie. Oczywiście, we władaniu Japonii.

W roku 1713, dzięki rosyjskiemu badaczowi i podróżnikowi polskiego pochodzenia, Janowi Kozyrewskiemu (ros. Иван Петрович Козыревский), świat dowiaduje się o istnieniu Kuryli. Kozyrewski opisuje zaobserwowaną ludność na wyspach Matsumae, Kunashiri, Ituruppu, i Uruppu. Opisuje również zamieszkującą niniejsze wyspy ludność, a także przekazuje fakt istnienia zamku na wyspie Matsumae.

Siedemdziesiąt cztery lata później, w 1787 roku, kapitan Grigorij Mulowski (ros. Григорий Муловский), dowódca pierwszej rosyjskiej ekspedycji mającej na cel opłynąć świat wydaje rozkazy załodze odnośnie Kuryli:

Opłyńcie i opiszcie małe i duże wyspy kurylskie od Japonii do przylądka Łopatka półwyspu Kamczackiego, zidentyfikujcie je na mapie jak można najdokładniej i formalnie włączcie wszystkie wyspy, od wyspy Matsumae do przylądka Łopatka, pod panowanie władzy rosyjskiej stawiając symbole carstwa i zakopując w odpowiednim miejscu medaliony z rosyjską i łacińską inskrypcją...

Źródło: Zobacz.info

W 1821 roku, car Aleksander I ogłasza dekret głoszący, że wszystkie wyspy kurylskie do wyspy Uruppu należą do Imperium Rosyjskiego. Zakazuje również on innym statkom zbliżać się na 100 mil morskich do wysp pod groźbą ataku i przywłaszczenia ładunku.

W 1853 roku następuje pierwsza poważna rozmowa rządów rosyjskiego i japońskiego w sprawie wysp kurylskich, a także w sprawie relacji handlowych. Negocjacje rozpoczął car Mikołaj I. Główną sprawą było nawiązanie stosunków handlowych z Japonią, a także udzielenie zezwolenia rosyjskim okrętom na dokowanie w japońskich portach. W sprawie wyznaczenia granicy, Rosja uznała wyspę Uruppu jako swój ostatni przyczółek na południe, jednocześnie przekazując Japonii władzę nad wszystkimi wyspami kurylskimi położonymi na południe od Uruppu.

Dwa lata później, w 1855 roku, w mieście Shimoda podpisano Traktat Handlowy między Rosją i Japonią, w którym wyznaczono granicę między wyspami Ituruppu i Uruppu. Wyspa Karafuto (ros. Сахалин, pol. Sachalin) pozostała wyspą wspólną. Było to pierwsze oficjalne porozumienie między Rosją i Japonią w sprawie wysp kurylskich.

Kolejnym krokiem w sporze kurylskim była wspólna wyspa Karafuto/Sachalin. Rosja upatrzyła sobie tą wyspę i zaproponowała Japonii w 1875 roku w Traktacie Sankt-Petersburgu o wymianie Karafuto/Sachalinu na wyspy kurylskie, w którym to Rosja zrzeka się praw do wysp Shumushu, Araido, Paramushiru, Makanrushi, Onekotan, Harimukotan, Ekaruma, Shasukotan, Mushiru, Raikoke, Matsua, Rasutsua, Suredonewa, Ushishiru, Ketoi, Shimushiru, Buroton, Cherupoi, Brat Cherupoefu i Uruppu, ale zyskuje pełną kontrolę nad Karafuto/Sachalinem. Japonia zgodziła się na tę propozycję.

W 1904 roku, po bojach z Chinami o panowanie nad Koreą i Mandżurią, Japonia, widząc zagrożenie od strony Imperium Rosyjskiego, zdecydowała się na pertraktacje pokojowe i podzielenie wpływów na dalekim wschodzie. Z powodu niepokojów społecznych w Rosji, propozycję Japonii odrzucono, co doprowadziło do wojny w 1904-1905 roku. Wówczas to Rosja została dotkliwie pobita i upokorzona przez Japonię. W konsekwencji tej wojny, Rosja utraciła swe prawa traktatowe z Mandżurii i Korei na rzecz Japonii, a także południową część wyspy Karafuto/Sachalin. Niniejsze zmiany został podpisane przez obie strony w Portsmouth, Stany Zjednoczone, w 1905 roku.

Przez 40 lat Japonia władała Kurylami, aż do końca II Wojny Światowej. W 1945 roku, po konferencji w Jałcie, Roosevelt i Stalin doszli do porozumienia, w którym Rosja miała stanąć naprzeciw Japonii w wojnie, żądając zwrotu władzy nad południową częścią Sachalinu i wszystkich wysp kurylskich, łącznie z czterema leżącymi najbliżej Japonii. Przy tym Rosja nazwała Japonię „zdradzieckim najeźdźcą”, odnosząc się do ataku z 1904 roku.

Niemniej jednak, porozumienie w Jałcie nie było jawną deklaracją dotyczącą zdobyczy powojennych. Oficjalne przejęcie władzy zostało dokonane w San Francisco w 1951 roku, gdzie podpisano traktat pokojowy między państwami osi, a aliantami. Odnośnie redukcji terytoriów, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Rosja nalegały, by zwrócić Chinom ich prawowite ziemie, które Japonia zagarnęła do końca II Wojny Światowej. Rosja natomiast sama chciała przywłaszczyć sobie Kuryle w komplecie, na co Japońscy przedstawiciele zwrócili uwagę, że cztery wyspy kurylskie - Kunashiri, Ituruppu, Habomai i Shikotan należały od zawsze do Japonii, w związku z czym nie powinni oddawać tych ziem we władanie Sowietów. Niestety, stojąc po stronie przegranej, Japonia została zmuszona do oddania wszystkich wysp kurylskich a także połowy Karafuto/Sachalinu.

W 1956 roku deklaracja władz sowieckich i cesarstwa japońskiego zakończyła walki między państwami. W Moskwie wydano dokument przekazujący władzę Japonii nad wyspami Shikotan i Habomai po podpisaniu traktatu pokojowego. Przedstawiciele Japonii domagali się jednak zwrotu wszystkich czterech wysp. W rezultacie nie dokonano podpisania traktatu pokojowego.

Od tego czasu nie podpisano oficjalnego traktatu pokojowego ani żadnej jasnej i czytelnej deklaracji odnośnie wysp kurylskich. Po 1956 roku przedstawiciele rządów obu państw spotykali się parę razy, lecz nigdy nie mogli dojść do porozumienia, które w tym tygodniu próbowali osiągnąć premier Japonii, Shinizo Abe oraz Prezydent Rosyjskiej Federacji, Władimir Putin. Na razie nie wiadomo jednak, jak obydwie strony chcą osiągnąć porozumienie.

Kwestia sporu kurylskiego i jego rozwiązania pojawiła się między Japonią i Rosją ostatnim razem w 2004 roku. Wtedy to ponowiono warunki postawione przez Związek Radziecki w 1956 roku. Opinie ekspertów w tej sprawie przewidują, że jest to oferta Moskwy, która może pokonać ów spór to sprawowanie wspólnej władzy nad spornymi wyspami.

Niemniej jednak czeka ich niełatwe zadanie, gdyż w lipcu 2012 roku doszło do ochłodzenia stosunków rosyjsko-japońskich z powodu ponownej wizyty Dimitra Miedwiediewa na wyspie Kunashiri, co było powodem niepokojów w Kraju Kwitnącej Wiśni. Jego pierwsza wizyta na Kurylach odbyła się w 2010 roku, gdy jeszcze piastował urząd prezydenta Federacji Rosyjskiej.

Źródło: Voices form Russia

ŹRÓDŁA

Edulandia
Ministry of Foreign Affairs of Japan
Polityka Wschodnia
TVN 24
ria.ru

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

dyplomacja   stosunki międzynarodowe   Rosja  

NASZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy